Új év, új remények!
Az esztendő második felében hajlamosak vagyunk ellustulni, akárcsak a medvék az ősz, tél beálltával elvonulnak barlangjukba, mi is visszahúzódunk lakásunkba, házunkba. Az év elején aztán újult erővel, lelkesedéssel vágunk neki az életmódváltásnak, fogadalmak ezrei, milliói szállnak szerte a világegyetembe.
De mit tegyünk, hogy ezek a fogadalmak ne csak üres szavak maradjanak?ALUDJUK FITTRE MAGUNKAT!
Sokaknak az életmódváltás hallatán a kemény edzés, radikális táplálkozási rutin kialakítása jut eszébe, figyelmen kívül hagyva olyan egyszerűbb dolgokat, amelyek bevezetésével máris sokat tehetünk mentális és fizikai egészségünk megőrzéséért. Ilyen például a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Fontos a tudatosság, ne nyomkodjuk a telefonunkat elalvás előtt, sokkal hasznosabb, ha ráhangolódunk a pihenésre, ha nyugtató zenét hallgatunk, esetleg elmélyülünk gondolatainkban. Nem árt tudni, a keveset alvók kalóriabevitele jellemzően magasabb, mint aki megfelelően kipiheni magát. Kialvatlanság esetén ugyanis úgynevezett hedonista éhség alakul ki, ebben az esetben az agy jellemezően a zsír-szénhidrát kombinációt részesíti előnyben. Az alvásigénye mindenkinek más – hat és tíz óra között mozog –, fontos kitapasztalni, nekünk hány órára van szükségünk a teljes fittséghez.
A MEGFELELŐ MOZGÁSFORMA KIVÁLASZTÁSA
Sokszor hallom a környezetemben: „Szeretnék néhány kilót leadni, de utálok futni!” Ilyenkor mindig felteszem a kérdést, hogy miért kellene a futást választania annak, aki nem szereti? Ha valaki kényszerből áll neki az edzésnek, ha valóban nem szereti az adott mozgásformát, előbb-utóbb feladja a rendszeres sportolást. Fontos tehát, hogy minden életkorban és életszakaszban találjuk meg azt a lehetőséget, amely örömet szerez, amit szívesen végzünk. Manapság rengeteg mozgásforma áll rendelkezésünkre, merjünk kísérletezni!
FŐ A FOKOZATOSSÁG!
Ha teljesen kezdők vagyunk, esetleg hosszabb kihagyás után most kezdjük újra a mozgás, fontos, hogy ne az első edzésen akarjuk megváltani a világot!
Kezdjük egy lazább átmozgató edzéssel, kerüljük a relatív nagy súlyokat. Edzésről edzésre növeljük a terhelést, legyünk türelmesek!Legyünk reálisak magunkkal szemben, olyan edzésgyakoriságot tűzzünk ki célul, amely illeszkedik életünkhöz és nem irreális. Ha kezdetben heti kétszer tudunk edzeni, esetleg csak hétvégén időt szánni a mozgásra, tervezzük így, hiszen minden mozgás számít. A lényeg, hogy kezdjük el!
A RENDSZERESSÉG ELSAJÁTÍTÁSA
Ahhoz, hogy a mozgás beépüljön a napi rutinba, elengedhetetlen egy olyan napszak kiválasztása, amely a leginkább illeszkedik a napi ritmusunkhoz. Teljesen egyéni, ki mikor érez több energiát magában, van, aki a hajnali, a reggeli, más a délutáni, késő esti órákat részesíti előnyben. Talán meglepő lehet, de sok – rugalmasabb munkarendben dolgozó – kliensem az ebéd utáni időpontokra esküszik, hogy a tréning után felfrissülve, újult erővel térhessen vissza napi teendőikhez. A lényeg: a legjobban beilleszthető lehetőséget válasszuk.
KÉRJÜK SZAKÉRTŐ SEGÍTSÉGÉT!
Kezdő sportoló esetén elengedhetetlen a kritikai szemléletű tájékozódás a választott mozgásforma területén. Jó befektetés lehet profi edző által vezetett személyi vagy kiscsoportos tréningek választása, az alapvető tudnivalók ugyanis rendkívül fontosak. Egy jó edző nem csak a gyakorlatok helyes kivitelezésében segít, de olyan motivációs szintet is biztosít, amelyben a mozgás véglegesen be tud épülni a mindennapi rutinba.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!