Mata volt a Chelsea matadora a Tottenham elleni győzelemben

2012.10.20. 13:46
Cahill rádől a labdára, és röviddel később már a Tottenham hálójában táncol a labda (Forrás: Reuters)
Az angol Premier League 8. fordulójának londoni rangadóján a házigazda Tottenham 0–1-ről még fordított 2–1-re, ám a Chelsea feltámadt, és Mata vezérletével biztosan, 4–2-re nyert a kiváló iramú meccsen.

Szép jelenet volt a mérkőzés előtt: André Villas-Boas odament a Chelsea kispadjához, és egyenként kezet fogott a játékosokkal. Bár a Spurs élén kezdetben nem tudott jó eredményeket felmutatni, hiszen a csapat az első három fordulóban csak két pontot gyűjtött, az utóbbi négy bajnokit már megnyerte, ráadásul megverte idegenben a Manchester Unitedet is.

„Kissé fel van fújva az egész, nem tekintem személyes ügynek a meccset. Nem tartom fairnek, hogy személyes problémaként kezelik a helyzetet. Egyrészt azért, mert semmi köze ahhoz, hogy hányadik helyen végzünk, másrészt azért, mert nem egyéni célokért küzdünk, hanem a csapatért” – nyilatkozta André Villas-Boas a meccs előtt.

Amikor a találkozó elkezdődött, tökéletes időben, ragyogó napsütésben indították útjára a labdát a csapatok, ráadásul a helyszíni beszámolók szerint „régen tapasztalt, remek atmoszféra” volt tapasztalható a stadionban...

A csapatok egyaránt nagy hévvel vetették magukat a küzdelembe, nem óvatoskodtak, nem játszottak kivárásra. Így történhetett, hogy igazán nagy helyzetek nélkül ugyan, de élvezetes meccs alakult ki.

Az első nagyobb helyzet a 4. percben alakult ki, amikor Gallas lőhetett volna gólt. Ezután átvette a játék irányítását a Chelsea, és előbb Torres, majd Óscar lövésénél kellett figyelnie Friedelnek.

Némileg váratlanul aztán a 17. percben megszerezte a vezetést a Chelsea. Gallas középre fejelt egy labdát az ötöséről, 15 méterre a kaputól érkezett Cahill, aki kapásból középre, Friedel szeme közé, egyben a léc alá vágta a Chelsea vezető gólját. 0–1

A gól egyértelműen megfogta a Tottenhamet, a hazaiak percekig csak keresték a labdát, egészen a 30. percig, amikor aztán Sigurdsson került helyzetbe, de elhamarkodottan lőtt, így odalett a lehetőség.

A félidő utolsó harmadában rengeteg sárgát osztott ki a játékvezető, de egyet sem érdemtelenül. A 40. percben Mata lőhetett kétszer is nagy helyzetből, de a gól elmaradt, akárcsak a 43. percben, amikor Dempsey és Vertonghen is egyenlíthetett volna. A szünetre úgy vonultak pihenőre a csapatok, hogy a Tottenham jogosan reménykedhetett az egyenlítésben.

A második félidőre úgy jöttek ki a hazaiak, mintha vért ittak volna, és ezzel meglepték a kissé elkényelmesedőnek látszó Chelsea-t.

A 47. percben Huddlestone adta be a labdát a bal oldalról a tizenhatoson belülre, majd Vertonghen elé került a labda. A belga játékos kissé kisodródva, 2 méterről, éles szögből kapura csavart, középen pedig érkezett Gallas, aki éppen hogy elérte fejjel a labdát, amely így végül a Chelsea kapujába jutott. 1–1

A Chelsea gyengén muzsikált, várható volt, hogy jön a vezető gól, amely az 54. percben meg is érkezett. Sandro passzolt a tizenhatos vonaláról a középen, 12 méterre a kaputól érkező Defoe elé, aki remekül észlelte a lehetőséget, és azonnal belőtte a labdát a mozdulni sem tudó Cech mellett a kapu bal oldalába. 2–1

Ez a gól aztán felrázta a „kékeket”, akik egy fokozattal magasabba kapcsoltak, és elkezdtek játszani. Egyre másra vezették az akciókat, főleg Torres révén, de a Tottenham sem mondott le a támadásról.

Egy percnyi üresjárat sem volt, és a 66. percben összejött az egyenlítés a Chelsea-nek. Egy rossz beadást Gallas 8 méterről éppen középre mentett, ahol érkezett Mata, aki okosan megnézte, hol áll Friedel, majd egy védő takarásából, 15 méterről jobbal a kapu bal oldalába helyezte a labdát. 2–2

És miközben Villas-Boas azon gondolkodott, hogyan állítsák vissza a különbséget, a nagyszerű napot kifogó Mata újra megszerezte a vezetést a vendégeknek. Mikel indította remekül Matát, aki átvette a labdát, majd 12 méterről, ballal Friedel mellett a kapuba lőtt. 2–3

Ez volt az a pillanat, amikor minden mindegy alapon ment előre a Tottenham, és elsősorban Sigurdsson révén veszélyeztetett, de vagy nem talált kaput, vagy Cech védett bravúrral. A fellazuló védők mellett azonban a 86. percben Torres lőhetett volna gólt, de tekerése centiméterekkel ment el bal sarok mellett. Aztán két perccel később Adebayor lábában maradt az egyenlítés, és ennek hamarosan meg is lett a böjtje.

A 91. percben Mata kiváló alakítása után bevitték a kegyelemdöfést a vendégek. Mata vette el a labdát Walkertől az oldalvonal mellett, bevezette a tizenhatoson belülre, majd öt méterre a kaputól felnézett, és amolyan kispályás módra középre gurított az egyedül érkező Sturridge elé, aki néhány lépésről a hálóba belsőzött. 2–4. Bár egyesek lesnek látták az esetet, az ismétlésből nyilvánvalóvá vált, hogy a gól szabályos volt.

Az utolsó percekben már mindenki azt várta, mikor fújja le a meccset a spori, aki meg is kegyelmezett a hazaiaknak. A nagy iramú, kiváló mérkőzésen a Chelsea megérdemelten nyert, mert kihasználta ellenfele hibáit, és volt egy Matája, aki ezen a napon tarthatatlannak bizonyult.

Villas-Boasnak pedig továbbra is várnia kell, hogy elérjen valamilyen Chelsea-vel kapcsolatos sikert...

TOTTENHAM–CHELSEA
ANGOL PREMIER LEAGUE
8. forduló
TOTTENHAM–CHELSEA 2–4 (0–1)
London, White Hart Lane, 36 060 néző. Vezette: Mike Dean
Tottenham: Friedel – Walker, Gallas, Caulker, Vertonghen – Huddlestone (Livermore, 67.), Sandro, Lennon, Sigurdsson, Dempsey (Adebayor, 74.) – Defoe
Chelsea: Cech – Ivanovics, Luiz, G. Cahill, A. Cole – Ramires, Mikel – Óscar (Sturridge, 83.), Hazard (Lampard, 90.), Mata – F. Torres
Gólszerzők: Gallas (47.), Defoe (54.), ill. G. Cahill (17.), Mata, (66., 69.), Sturridge (91.)
1. Chelsea 8 7 1 19– 6 +13 22
2. Manchester United 7 5 2 17– 9 +8 15
3. Manchester City 7 4 3 15– 8 +7 15
4. Everton 7 4 2 1 14– 8 +6 14
5. West Bromwich Albion 7 4 2 1 11– 7 +4 14
6. Tottenham 8 4 2 2 15–12 +3 14
7. Arsenal 7 3 3 1 13– 5 +8 12