Megtört a jég, a Liverpool Szalah és Gakpo góljával legyőzte az Evertont!

MIKE BARNABÁSMIKE BARNABÁS
2023.02.13. 20:50
Hiába a szervezett védekezés, Szalah bevette az Everton kapuját (Fotó: AFP)
Az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 23. fordulójának hétfői záró mérkőzésén a Liverpool  Mohamed Szalah és Cody Gakpo góljával 2–0-ra legyőzte a városi rivális Evertont.

ANGOL PREMIER LEAGUE
23. FORDULÓ
Liverpool–Everton 2–0 (1–0)
Liverpool, Andfield. Vezette: Hooper
LIVERPOOL:
Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Gomez, Robertson – Henderson (Milner, 80.), Fabinho, Bajcetic (Keita, 90.) – Szalah (Elliott, 90.), Núnez (Jota, 70.), Gakpo (Firmino, 80.). Menedzser: Jürgen Klopp
EVERTON: Pickford – Coleman, Coady, Tarkowski, Mikolenko – Doucouré, Gueye, A. Onana (T. Davies, 78.) – McNeil (Maupay, 78.), Iwobi – Simms (Gray, 61.). Menedzser: Sean Dyche
Gólszerző: Szalah (36.), Gakpo (49.)

Sean Dyche terveinek megfelelően kezdődött a Liverpool–Everton városi rangadó: a labdát a hazaiak birtokolták, míg a vendégek szervezetten védekeztek és várták a kontrázás lehetőségét. A mérkőzés első helyzetét a télen igazolt Gakpo hagyta ki: a holland Núnez középre kanalazott labdáját fejelte Pickford kapuja mellé a 17. percben.

A 36. percben Iwobi szögletét után Tarkowski fejelt a jobb oldali kapufára, a kihagyott helyzetet pedig góllal büntette a kontrázó Liverpool – Núnez passza után Mohamed Szalah pörgetett a rosszul helyezkedő Pickford hálójába (VIDEÓ ITT). 1–0

A fordulás után négy perccel eldöntötték a mérkőzést a „vörösök”: a könnyelműen eladott labdára Szalah csapott le, Alexander-Arnoldhoz passzolt, aki megrúgatta első liverpooli gólját a hosszú saroknál érkező Cody Gakpóval (VIDEÓ ITT). 2–0

Az ütésektől szédelgő Dyche-legénység további ajándék labdákkal kínálta meg Jürgen Klopp fiait, de Núnez két ízben is hibázott. A hátralevő percekben a Liverpool magabiztosan megőrizte az előnyét, így 2023-ban először győzött a Premier League-ben. A megszerzett három ponttal a Liverpool a Chelsea-t megelőzve feljött a 9. helyre, míg az Everton továbbra is a 18. helyen tanyázik, egy ponttal lemaradva a már bennmaradó helyen álló Leeds mögött.

Egy kis stat: ez volt Jürgen Klopp 250. győzelme tétmeccsen a Liverpool menedzsereként, a német tréner ezt rekordnak számító 414 találkozó alatt érte el.

KORÁBBAN
Manchester City–Aston Villa 3–1 (Rodri 4., Gündogan 39., Mahrez 45+1. – 11-esből, ill. Watkins 61.)
Arsenal–Brentford 1–1
(Trossard 67., ill. Toney 74.)
Crystal Palace–Brighton 1–1(Tomkins 70., ill. March 63.)
Fulham–Nottingham Forest 2–0(Willian 17., Szolomon 88.)
Leicester City–Tottenham 4–1(N. Mendy 23., Maddison 25., Iheanacho 45+4., H. Barnes 81., ill. Bentancur 14.)
Southampton–Wolverhampton 1–2(Alcaraz 24., ill. Bednarek 73. – öngól, Joao Gomes 87.)

West Ham United–Chelsea 1–1(Emerson 28., ill. Félix 16.)
Bournemouth–Newcastle United 1–1
(Senesi 30., ill. Almirón 45+2.)
Leeds United–Manchester United 0–2(Rashford 80., Garnacho 85.)

20. Southampton22431518–40–2215

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS, A LIVERPOOL NYERTE A VÁROSI RANGADÓT!

90. perc: Klopp újabb cseréi, Szalah és Bajcetic helyére Keita és Elliott érkezett. Négyperces hosszabbítást mutat a tábla.

88. perc: Nincs derbi dulakodás nélkül. Néhány percig áll a játék a játékosok nézeteltérései miatt, Robertson és Pickford vitte el a balhét egy-egy sárga lappal.

82. perc: Doucouré kapott sárga lapot.

80. perc: A Pool is vált, Gakpo és Henderson helyére Millner és Firmino állt be.

78. perc: Kettős csere az Evertonnál, McNeil és Onana le, Maupay és Davies fel.

A portugál támadó hosszú kényszerpihenő után lépett ismét pályára a Liverpoolban, egészen pontosan 2022 október 16-ig kell visszamenni, hogy ráleljünk a portugál legutóbbi meccsére a Klopp-csapatban: azon a találkozón a Liverpool a Manchester Cityt verte 1–0-ra.

70. perc: Núnez számára véget ért a találkozó, Diogo Jota állt be a helyére.

67. perc: Ennyit a sportszerűségről szóló gondolatmenetről, Coady kapta a mérkőzés első sárga lapját.

63. perc: Újabb eladott labda a vendégeknél, Szalah lövése azonban könnyű zsákmány volt Pickfordnak.

62. perc: NÚNEZ MEGINT! Gakpo remek helyzetfelismeréssel hozta helyzetbe az uruguayi csatárt, aki nem sokkal tekert a hosszú sarok mellé.

61. perc: Sean Dyche cserél először, Simms helyére Demiarai Gray érkezik.

58. perc: NÚNEZ! Az uruguayi éles szögből lőtt Pickfordba, majd a kipattanót az oldalhálóba küldte.

Futballközhely, de tényleg sportszerű keretek között zajlik a mérkőzés, Simon Hoopernek még nem kellett előhúznia a zsebéből a sárga lapot.

55. perc: Tarkowski adta el a labdát, Szalah megindítota Hendersont, aki beadás helyett lőtt – jó 20 centivel célzott a kapu fölé az angol.

49. perc: CODY GAKPO ELSŐ LIVERPOOLI GÓLJÁVAL MEGUPLÁZZA ELŐNYÉT A HAZAI CSAPAT! A „vörösök” végigszáguldottak az Everton térfelén, Alexander-Arnold laposan belőtt labdáját bal lábbal pofozta a hálóba a holland.

48. perc: A szabadrúgásból nem alakul ki veszélyes lehetőség.

47. perc: Fabinho tarolta le ellenfelét, szabadrúgás.

ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! Szalah góljával a Liverpool vezet a szünetben.

45+2. perc: Alexander-Arnold beívelésével Núnez fordult a kapura, lövése elakadt a blokkban.

45+1. perc: Tarkowski rúgott oda Gakpónak, szabadrúgás a jobb oldali szöglet mellől.

45. perc: Egy perc lesz a ráadás.

44. perc: Iwobi buktatta Gakpót, szabadrúgás, amelyet röviden végeztek el a hazaiak.

A gól után leült a játék, a Liverpool magabiztosan tartja a labdát, míg az Everton nem esik neki (egyelőre) riválisának.

Szalah a karácsonyi (Boxing Day) forduló óta először eredményes a Premier League-ben.

36. perc: GÓÓÓÓÓL! VEZET A LIVERPOOL! Iwobi szögletét Tarkowski fejelte a jobb oldali kapufára, a kipattanót Simms eladta, a kontrát pedig emberelőnyben vitte végig a hazai csapat – az ellentámadás végén Mohamed Szalah pörgette a labdát a kapuba a borzalmasan helyezkedő Pickford mellett.

36. perc: McNeil harcolt ki egy újabb szögetet.

33. perc: McNeil lőtte be középre a labdát, Alisson gond nélkül begyűjtötte azt.

Érdekesség: Sean Dyche napra pontosan egy évvel ezelőtt meccselt a Liverpool ellen a Burnley mestereként. A Turf Moorban játszott mérkőzést Jürgen Klopp gárdája nyerte 1–0-ra, a győztes gólt Fabinho szerezte.

31. perc: Iwobi sarokrúgását Matip fejelte ki, Gueye kapáslövése a felső traktusban kötött ki.

30. perc: A szabadrúgásból lövés nem született, szöglet viszont igen.

29. perc: Onana kapott egy kisebb tockost Alexander-Arnoldtól, szabadrúgás.

27. perc: Alexander-Arnold beadását Tarkowski kifejelte, Bajcetic ismétlését simán fogta Pickford.

26. perc: Hazai szabadrúgás a bal oldalról, Iwobi buktatta Robertsont.

Nem igazózán tud kijönni a sündisznóállásból az Everton, igaz, a Liverpool sem jelentkezik veszélyes lövésekkel, az utolsó passzokba rendre hiba csúszik, valamint a vendég védők is bőszen takarítanak.

22. perc: Mikolenko adta el a labdát, Szalah elől Tarkowski mentett.

20 perc játék után a mérkőzés képe megfelel az előzetes elvárásoknak: a Liverpool birtokolja a labdát és vezeti a több támadást, míg az Everton a gyors kontrákban és a jól szervezett védelmében bízik.

19. perc: Alexander-Arnold félmagas beadását simán begyűjtötte Pickford.

17. perc: MELLÉ! Alexander-Arnold bedobása után a beívelt labdát Núnez terelte Gakpo irányába, a holland fejese centikkel kerülte el a kaput!

15. perc: Robertson kereste Szalahot egy hosszú labdával, a jól helyezkedő Mikolenko takarított. Egyelőre jól működik az Everton védelme.

14. perc: Robertson volt túl erőszakos támadásban, a skót persze nem értett egyet Hooper játékvezető döntésével.

13. perc: Núnez kapott egy hosszú labdát, Coleman azonban kiváló szereléssel hatástalanította az uruguayit.

11. perc: Szalah a sorfalba vágta a szabadrúgást, ebben azért több volt...

10. perc: Veszélyes helyről kap szabadrúgást a Liverpool! Núnezt buktatták a tizenhatos előterében a vendégek. Az uruguayi tizenegyest reklamált, de jól döntött a játékvezető.

8. A mérkőzés első szabálytalanságát láthattuk, Mikolenko faultolt a felezővonalnál.

7. perc: Salah lőtt kapura a vendég védők gyűrűjében, a labda méterekkel a kapu mellet tartott kifelé, de végül Pickford szedte össze.

6. Pickford csúszott el kirúgás közben, szerencséjére nem lett nagyobb galiba a dologból.

5. perc: Az első védelmi hiba a Klopp-csapatban, Matip adta el a labdát, Simms nem teketóriázott, de a lövés lepattant a blokkról.

4. perc: Gakpo felé szállt egy hosszabb indítás, viszont túl magas volt a holland csatárnak.

Két hazai játékos számára is mérföldkő a mai találkozó. Fabinho a 200., míg Andy Robertson a 250. alkalommal lép pályára az angol élvonalban.

Elkezdődött a 242. Merseyside derbi! Vörösben a Liverpool, kékben az Everton.

Kiváló a hangulat, zúg a You'll Never Walk Alone.

Ez pedig az Everton kezdő tizenegye!

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan elkezdődik a Liverpool–Everton városi rangadó! Alább látható a hazaiak kezdőcsapata.

ELŐZMÉNYEK

Még az átlagosnál is feszültebbnek ígérkezik a hétfői liverpooli derbi, ugyanis mindkét csapatnak óriási a tét. A Liverpool idén még nem nyert a PL-ben, négy mérkőzésen egyetlen gólt és pontot szerzett. Ezek után mondani sem kell, ha hazai pályán kikapna a rangadón, azzal még mélyebb gödörbe kerülne, míg egy győzelemmel nagy lépést tenne, hogy kikerüljön onnan.

Az Everton ugyanakkor a kiesés ellen küzd, s jókora önbizalomlöketet adhat a vendégeknek, hogy a január 30-án kinevezett Sean Dyche a listavezető Arsenal elleni 1–0-val mutatkozott be a kispadon. A Wolverhampton elleni 3–0-s vereség után Jürgen Klopp menedzser kissé meglepő módon két nap pihenőt adott a játékosoknak. Nagy kérdés, ez milyen hatással lesz a csapatra, az biztos, hogy minden futballista tisztában van az összecsapás fontosságával.

„Pillanatnyilag mi vagyunk saját magunk legnagyobb ellenfelei   – ismerte el a klub hivatalos honlapjának Alisson Becker, a Liverpool kapusa. – Az Everton is rossz formában volt, de menedzsert váltott, majd legyőzte a listavezetőt, és bizonyára nagyon elszánt lesz. Sokat számít, hogy otthon, a saját szurkolóink előtt futballozhatunk. Az utóbbi években sok szép pillanatot élhettünk át együtt, és bár most más a helyzet, mások a célok, ők is sokat tehetnek azért, hogy ki­­más­szunk a gödörből. Együtt erősebbek vagyunk. Mindenki tudja, mennyire fontos a derbi, és azt is, hogy a győzelem nagyon jót tenne az önbizalmunknak. Nehéz helyzetben vagyunk, a legfontosabb, hogy ezt belássuk, elismerjük és változtassunk. Márpedig a magabiztosság nem jön magától, ahhoz jó teljesítmény, és jó eredmények kellenek.”

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A LIVERPOOL–EVERTON BAJNOKI LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!