Csapdába estek az NBA-játékosok Kínában?

Vágólapra másolva!
2011.11.28. 23:08
null
Neee! Az nem lehet, hogy nem engednek vissza - mondhatná Kenyon Martin (Fotó: Action Images)
Címkék
Szóban már megállapodtak a felek, így a jelek szerint december 25-én útjára indulhat az NBA 2011–2012-es, csonka szezonja. Az új kollektív szerződés körüli viták miatti kényszerszünet alatt sok NBA-játékos szerződött a világ különböző pontjaira, de a tengerentúli liga rajtjára visszatérnek Amerikába – kivéve azokat, akik Kínába igazoltak.
HÁROM NAP ALATT HÁROM MÉRKŐZÉS

A tervek szerint karácsonykor útjára induló szezonban a csapatoknak 66 mérkőzést kellene lejátszaniuk az alapszakaszban, amely ezúttal április 26-ig tartana, nagyjából tíz nappal tovább, mint általában. Az együttesekre 48 találkozó vár a saját konferenciájukban szereplő gárdák ellen és 18 a másik főcsoportbeliekkel. A versenynaptár igen feszítettnek ígérkezik, így a csapatok kénytelenek lesznek adott esetben három egymás követő napon is pályára lépni – ilyen fajta triplázást azonban egy klubnak legfeljebb háromszor kell majd elszenvednie.

Amíg szünetel a bajnokságunk, elmegyünk játszani Európába vagy Ázsiába, így játékban maradunk és még keresünk is egy kis – vagy nem is olyan kis – pénzt. Ez a gondolat fogalmazódhatott meg azon NBA-játékosok fejében, akik valamely másik ország csapatába igazoltak, azzal a kitétellel, hogy amint útjára indul a labda hazájuk bajnokságában, visszatérnek oda.

A Kínai Kosárlabda-szövetség azonban a jelek szerint nem hajlandó a helyi pontvadászat végéig visszaengedni ezeket a játékosokat, így Wilson Chandler, Kenyon Martin, J.R. Smith és Aaron Brooks elvileg csak márciusban csatlakozhat újra az NBA-ben szereplő klubhoz.

A kínai szövetség csak csapat nélküli játékosok, azaz szabadügynökök szerződtetését engedélyezte, azzal a feltétellel, hogy a kínai bajnokság végéig nem távozhatnak együttesüktől.

J.R. Smithnek már több összezördülése volt csapatával, a Csöcsiang Golden Bullsszal, és több kínai vezető attól tart, hogy az amerikai játékosok megtagadják az edzéseken, illetve mérkőzéseken való részvételt, ha szembesülnek vele, hogy muszáj kitölteniük szerződésüket.

A kínai klubok nem keveset költöttek (költenek) amerikai sztárjaikra, akiknek szállodai ellátást, sofőrt és külön szakácsot biztosítanak, hogy minél otthonosabban érezzék magukat.

„Játszhatnak nálunk, fizetést kapnak, és márciusban visszatérhetnek az NBA-be. A másik lehetőségük, hogy nem kapnak fizetést, és márciusban visszatérnek az NBA-be" – vázolta fel az NBA-játékosok két választási lehetőségét az egyik érintett kínai klub vezetője.

Erőszakkal persze nem tarthatják Kínában az elkívánkozó kosarasokat, más országban való pályára lépésüket viszont megakadályozhatják. Az NBA ugyanis tagja a Nemzetközi Kosárlabda-szövetségnek, így az NBA-csapatok csak abban az esetben köthetnek szerződést a jelenleg Kínában szereplő játékosokkal, ha azok klubja hivatalosan hozzájárul ehhez. A kínai csapatok már csak azért is kötik az ebet a karóhoz, mert ha NBA-sztárjaik visszatérnek az észak-amerikai profi ligába a kínai bajnokság vége előtt, akkor az összes olyan mérkőzésük eredményét törlik, amelyeken pályára léptek a szóban forgó játékosok.

„Ha meg akarják bonyolítani a dolgokat, nem játszanak, és problémát okoznak, akkor nem kapják meg a játékengedélyüket, ami az NBA-be igazolásukhoz szükséges. Nincs kibúvó" – tette egyértelművé álláspontjukat a kínai szövetség egyik vezetője.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik