Tizenegy gólos győzelemmel lett meg az ötödik hely

2022.09.09. 17:16
Mivel a magyar női válogatott nem jutott be a legjobb négy közé a spliti vízilabda Európa-bajnokságon, maradt a helyosztó, ahol előbb legyőztük a franciákat, majd az ötödik helyért Izraelt is. A mieink győzelme egy pillanatig sem forgott veszélyben, tizenegy gólos különbség lett a vége.
Az Eb-gólkirály Gurisatti egyik gólja a sok közül
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotók: Mirkó István)
Az Eb-gólkirály Gurisatti egyik gólja a sok közül A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotók: Mirkó István)

NŐI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, SPLIT
AZ 5. HELYÉRT
MAGYARORSZÁG–IZRAEL 18–7
(3–1, 5–2, 6–1, 4–3)
Split, 200 néző. V: Dulith (holland), Cabanas (spanyol)
MAGYARORSZÁG: Magyari A. – Szilágyi D. 2, GURISATTI 5, Máté Zs., Parkes 1, Garda 2, Vályi V. 1. Csere: Kiss A. (kapus), LEIMETER 4, Dömsödi, Farkas T., Peresztegi-Nagy, FARAGÓ K. 3. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
IZRAEL: Peresz – Hochberg, Sztrugo, Futorian, Szaszover 1, JAKOBI 3, Bogacsenko 2. Csere: Hochberg, Ben David, J. Farkas, Menakerman, Lindhout 1. Szövetségi kapitány: Dimitriosz Mavrotasz
Gól – emberelőnyből:
7/5, ill. 10/3
Gól – kettős emberelőnyből:
1/1, ill. 3/2
Gól – ötméteresből: 5/4, ill. 2/1
Kipontozódott: Peresztegi-Nagy (28. p.), Farkas T. (28. p.)
Bíró Attila:
– Az ötödik helyet kötelező volt elérni a csapatnak, és azt gondoltam, emellett meg kell oldani azt is, hogy négy gólon tartsuk az ellenfelet. Ugyan soknak tartom az ellenünk ítélt tizennyolc személyi hibát, azért védekezhettünk volna picivel fegyelmezettebben is. Az eredménnyel nem vagyok elégedetlen, teljesen vállalható a tizenegy gólos különbség. A négygólos limitet nem sikerült tartani, s ha már a szankciók világában élünk, én is szankcionálok, de a három kilométeres úszást kisujjból kirázzák a lányok.
Dimitriosz Mavrotasz:
– Nagyon nehéz meccs volt, de hát a világbajnoki ezüstérmessel játszottunk. A mérkőzés nagy részében a játékosok betartották a taktikai utasításokat, ám a magyarok agresszív szoros védekezése miatt néha elveszítették a koncentrációjukat. Nekem az a legfontosabb, hogy az izraeli válogatott ma már a szó legszorosabb értelmében vízilabdázik. Előzetesen az volt a célunk, hogy megszerezzük a hatodik helyet, nagyon elégedett vagyok azzal, ahogyan és amilyen teljesítménnyel elértük ezt a pozíciót.

Nehézkesen indult az Európa-bajnokság utolsó mérkőzése a magyar női vízilabda-válogatottnak, de hát senki sem úgy készült, hogy a mieink befejezik a szereplésüket, mire elkezdődnek az éremcsaták. Azonban ezúttal mindössze az ötödik helyért játszhattak, és szemlátomást lassan pörögtek fel az Izrael elleni találkozóra.

Bíró Attila szövetségi kapitány az ötödik hely kötelező megszerzése mellett még egy célt tűzött ki a csapatnak, amely mindössze négy gólt kaphatott büntetlenül az izraeliektől, minden további beengedett lövés egy kilométeres úszást vont maga után.

Nem könnyítette meg a mieink dolgát, hogy a játékvezetők szétfújták a mérkőzést, mindenért szórták a kiállításokat és az ötmétereseket, ráadásul teljesen következetlenül. A magyar válogatott azért szépen lassan bemelegedett, és amikor éppen egyenlő létszámban védekezhetett, gyakorlatilag megfojtotta ellenfelét. Támadásban is jöttek egymás után a szép megoldások, Gurisatti Gréta pedig az önzőség legkisebb jele nélkül szépen csendben bebiztosította a gólkirályi címét, amiről utólag annyit mondott, bármikor elcserélné a négy közé jutásra. Leimeter Dóra hibátlan lőlappal zárt, Faragó Kamilla is háromszor a kapuba talált, leginkább ezt a hármast lehet kiemelni.

Az utolsó negyed előtt a mieink közben elérték a négygólos kapott limitet, öt perccel a vége előtt pedig az is biztossá vált, hogy ennek úszás lesz a vége. A három kettős emberelőnnyel megtámogatott izraeliek végül hétnél álltak meg, így játékosaink három kilométert gyűjtöttek össze, ami azért nekik nem valami nagy büntetés.

A magyar válogatott tizenegy góllal, 18–7-re győzött az izraeliek ellen, és legalább a szépségtapaszt jelentő ötödik helyet megszerezte, ha már ezúttal kiszorult a legjobb négy közül.

NEGYEDIK NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, nagyon simán nyertünk, és megszereztük az ötödik helyet. 18–7

31. perc: Dömsödi nem kapott ötöst, de még kiállítást sem... A másik oldalon is jött egy emberelőny, de az izraeliek elrontották.

30. perc: Máté húzta vissza Szaszovert, ötméteres. Az ötméterest Lindhout a kapuba pattintotta. 18–7

30. perc: Megint jól védekeztünk, indult a támadásunk, amelyet Faragó Kamilla fejezett be közelről. 18–6

29. perc: Az izraeli akció gyorsan hamvába holt, Leimeter kapott szép indítást, és nagy helyzetből belőtte. 17–6

28. perc: Mi is kettős hátrányba kerültünk, amelyet Jakobi villámgyorsan kihasznált. 16–6

28. perc: Támadásban hibázott Izrael, pedig emberelőnybe kerültek, Így aztán jött a magyar emberelőny, sőt kettős, amelyet Leimeter a jobb alsóba pattintott. 16–5

27. perc: Parkes küzdött ki egy újabb büntetőt, amelyet Leimeter a jobb felsőbe lőtt. 15–5

27. perc: Kétszer is körbement a labda a védőfalunk előtt, majd Bogacsenko lőtt nagy erővel a léc alá. 14–5

26. perc: Izraeli időkérés.

26. perc: Kontrát fújtak nálunk, az izraeliek viszont kaptak egy emberelőnyt.

25. perc: Kölcsönösen rontott támadások után Peresztegi-Nagy lőhetett szabadon, a kapus viszont bravúrral védett.

25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek, sima ügy. 14–4

24. perc: A plusz tízért támadhattunk, Faragó látta meg a rést, és a jobb felsőbe lőtt. 14–4

23. perc: Labdát szereztünk, Gurisatti nagy intenzitással tört kapura, és a bal alsóba lőtt. 13–4

23. perc: Felálltunk, megjárattuk, majd Gurisatti vágta a kapuba a labdát a kapufa segítségével. Ez volt a negyedik gólja. 12–4

23. perc: Emberelőnybe kerültünk mi is, erre Bíró Attila időt kért.

22. perc: Emberelőnybe kerültek az izraeliek, végigvitték az akciót, de Jahav Farkas nem tudta a hálóba húzni a labdát.

21. perc: A szoros emberfogásunkkal nem tudtak mit kezdeni az izraeliek, lejárt a támadóidejük. Mi viszont emberelőnybe kerültünk, sokáig járt a labda, majd végül Máté a bal kapufát találta el.

20. perc: Labdát szereztünk, Gurisatti úszott meg, majd szép ejtéssel növelte az előnyünket. 11–4

20. perc: Megint kaptunk egy ötméterest, amelyet Szilágyi irtó nagy erővel lőtt a jobb felsőbe. 10–4

19. perc: Szilágyi lövése a kapufáról jött ki, a másik oldalon az izraeli Farkas lőtte el, de könnyen védett Magyari.

18. perc: Magyari védte Lindhout lövését, sarokdobás után folytatták az akciót az izraeliek, majd végül emberelőnyt harcoltak ki. Jött egy újabb kiállítás, a kettős előnyt pedig Jakobi szépen belőtt a bal alsóba. 9–4

18. perc: Jó szerelés után Leimeter indult meg, aztán átpasszolt a másik oldalra, ahol Gurisatti tűnt fel, hogy aztán az üresen hagyott rövid sarokba lőjön. 9–3

18. perc: Máté kapott labdát középen, onnan húzta rá, de a léc mentett.

17. perc: A támadásunk nem volt jó, de a másik oldalon az izraelieké sem. A színvonal nem verdesi az eget...

17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed.

MÁSODIK NEGYED

16. perc: Vége a negyednek, öt gól az előny. 8–3

16. perc: Újabb magyar emberelőny, szépen megjárattuk, Garda pedig kintről bevágta a jobb felsőbe. 8–3

16. perc: Garda kiállítása után Bogacsenko lőtt meglehetősen nagy erővel, de a léc mentett.

16. perc: Kaptunk egy újabb büntetőt, Ezúttal Gurisatti állt oda, és bár a kapus beleért, végül csak átcsúszott a labda a gólvonalon. 7–3

15. perc: Lövés nélkül telt le a támadóidőnk, az ellenfél viszont emberelőnybe került, és végül Bogacsenko lőtt a bal felsőbe. 6–3

14. perc: Faragónál támadófaultot fújtak, sokáig nem támadtak az izraeliek, mert lehalásztunk egy passzt.

13. perc: Bogacsenko próbálkozott egy ejtéssel, amelyet Magyari kiszedett a bal felsőből.

13. perc: Az izraelieknél is van egy Farkas, ő húzta vissza Parkest, az ötméterest pedig Garda a jobb felsőbe lőtte, a kapus viszont kivédte.

12. perc: Visszaúszásnál emberelőnybe kerültek az Izraeliek, Szaszover indult be üresbe, és közelről a kapuba paskolta a labdát. 6–2

12. perc: Dömsödi harcolt ki emberelőnyt, amelyet Farkas Tamara lőtt el, de a kapufa mentett. Maradt a labda nálunk, de nem sokáig, fújtak egy kontrát Dömsödinél.

11. perc: Türelmesen megjáratták a labdát, majd emberelőnyt harcoltak ki az izraeliek. Kicsit dadogott a labda a kezekben, Futorian lövése pedig Magyari zsákmánya lett.

11. perc: Izraeli időkérés.

10. perc: Szaszover vitte víz alá a labdát, indulhatott a magyar támadás, Leimeterre nem úsztak ki, erre ő a rövidbe suhintott egy újabb gólt. 6–1

10. perc: Labdát szereztünk, Leimeter bevihette volna, de inkább leadta Faragónak, aki szépen lőtte ki a bal felsőt. 5–1

9. perc: Dömsödinek sikerült befordulnia, szabálytalankodtak vele, kiállítás. Az emberelőnyt türelmesen megjátszottuk, végül Vályi vágta be a bal felsőbe. 4–1

9. perc: Elkezdődött a második negyed, megint elhoztuk a labdát.

ELSŐ NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, két gól az előny. 3–1

8. perc: Dömsödi küzdött centerben, csak szabaddobást kapott, aztán letelt a támadóidőnk.

8. perc: Jakobi elöl ragadt, kapta is a kapustól a labdát, és teljesen tiszta helyzetből bevágta. 3–1

7. perc: Máté süllyedt el centerben, de nem kapott szabaddobást. Az izraeliek egyszerűen nem találtak rést, ahol lőhettek volna, jöhettünk előre, Vályi ejtett, de csak a kapufára.

7. perc: Mi elrontottuk a támadásunkat, az izraeliek viszont kettős előnybe kerültek, amelyből egy letelt, majd jött egy bejátszás centerbe, de nem kaptak ötméterest.

5. perc: Támadóhibát fújtak Szilágyinál, a másik oldalon ötméterest kaptak az izraeliek, de a kapufa mentette Sztrugo próbálkozását.

5. perc: Nem tudtak lövéshez jutni az izraeliek, aztán jött egy jó bejátszás, de a centert sikerült szerelni.

5. perc: Lehalásztunk egy passzt, Szilágyi indult meg gyorsan, kapta is a labdát, majd némi lóba után a kapu jobb oldalába lőtt. 3–0

4. perc: Labdaszerzés után emberelőnybe kerültünk, körbejárt a labda, majd jött jobbról a passz a hosszú felé, és a kapufánál Parkes húzta hálóba a labdát. 2–0

3. perc: Garda szerelése után jöttünk előre, megjárattuk a labdát, majd Gurisatti lövése jött ki a bal kapufáról.

2. perc: Pillanatok alatt labdát szereztünk, majd gyors indulás után ötméterest kaptunk. Az ötméterest Garda a jobb alsóba vágta. 1–0

2. perc: A centerbejátszásunk nem volt jó, Gurisatti elől Peresz kapus mentett.

1. perc: A magyar támadás és az izraeli is lövés nélkül ért véget.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a ráúszásnál elhoztuk a labdát. A magyar csapat fehér, az izraeli kék sapkában játszik.

A magyar válogatott kerete a mérkőzésre:
1 Kiss A (k), 2 Szilágyi, 3 Vályi, 4 Gurisatti, 5 Dömsödi, 6 Parkes, 7 Máté, 8 Farkas T., 9 Leimeter, 10 Peresztegi-Nagy, 11 Faragó, 12 Garda, 13 Magyari (k).

Az izraeli válogatott kerete a mérkőzésre:
1 Peresz (k), 2 Jakobi, 3 J. Farkas, 4 Bogacsenko, 5 Lindhout, 6 Futorian, 7 Sztrugo, 8 Ben David, 9 Menakerman, 10 Szaszover, 11 Hochberg, 12 Kordonszkaja, 13 Geva (k)

ELŐZMÉNYEK

Becsületbeli ügyaz ötödik helymegszerzése a magyar női vízilabda-válogatottnak a Splitben zajló Európa-bajnokságon, ha már 2017 utánelőször maradt le világversenyen anégy közé jutásról. Utólag kijelenthetjük, hogy a nyitó mérkőzés meghatározta a folytatást, hiszen a görögöketegészen a döntőig repítette a mieinkellen kétgólos hátrányból megfordítotttalálkozó, míg a magyar csapat a folytatásban sem igazán találta önmagát.

Az azóta már ugyancsak finalista spanyolok ellen elveszített negyeddöntőt követően két kötelező győzelemvárt a mieinkre, ebből az elsőt tízgóloskülönbséggel érte el Bíró Attila együttese. A franciák ellen 19–9-re megnyertmérkőzésen látszott a csalódottság ajátékosokon, és amint azt a kapott gólok száma is mutatja, akadtak gondoka koncentrációval is, összességébenazonban magabiztosan nyert a csapat.

„A kilenc kapott gól ellenére elégedettlehetek, mert a fiataljaink jól szálltak bea meccsbe, és a rutinosabbak közül azértjó néhányan hozzátették a magukét – értékelt Bíró Attila szövetségi kapitány,aki ezúttal is együtt élt a játékkal. –Mindig pörgetni kell a játékosokat, azértez nem az a csapat, amelyik mellett hátradőlve tudnék ülni az egész mérkőzésenkeresztül. A franciák ellen is meg kellettadnom a támogatást, hogy úgy védekezzünk, ahogyan szeretném, és végigvigyükalefordulásokat.Valószínűleg hasonlómérkőzés vár ránk pénteken is, a motivációval nem lehet gond, mindenki éhesa győzelemre. Az más történet, hogy ezcsak az ötödik helyet jelentené, nekünkkötelességünk nyernünk, bízom benne,hogy nem is lesz ezzel gond.”

A franciák ellen Garda Krisztinanyújtotta a legkiemelkedőbb teljesítményt, a csapatkapitány hat góllal,három labdaszerzéssel, valamint egy-egy gólpasszal és blokkal zárta a helyosztót.

„Nem az igazi a hangulat, hiszen nemaz ötödik helyért érkeztünk az Európa-bajnokságra, de ha már így alakult,akkor a franciák elleni meccsbe rendesen bele kellett állnunk. Azért vagyunksportolók, hogy minden mérkőzésenmegpróbáljuk kihozni magunkból a maximumot. A kilenc kapott gól elég sok,de nyertünk – mondta Garda Krisztina. – Bármennyire is próbáltunk koncentrálni, azért a csalódottság miattnem vagyunk a topon. A fórjainkat iselkapkodtuk, akinek éppen a kezébenvolt a labda, azt gondolta, hogy ő is lőegy gólt. Ez semmilyen meccsen sem férbele, ha ott a helyzet, akkor persze el kelllőni a labdát, de a helyzetet ki kell dolgozni. Összességében nem volt ez rossz,persze akadtak hibák, azonban így is tízlett közte.”

Női válogatottunk az izraeliekkel csap össze az ötödik helyért, akikaz utolsó mérkőzésük eredményétőlfüggetlenül történetük legjobb Európa-bajnoki helyezését érik el, ráadásként még a jövő évi fukuokai világbajnokságra is kvalifikálták magukat (amieinknek ez már a hazai vb-ezüsttelsikerült). Izrael a helyosztón 15–8-raütötte ki a horvátokat, úgyhogy ellenesem lesz elég csak a sapkát bedobni avízbe – de nem is ezt tervezik a magyarjátékosok.