Négy év után újra vb-döntőben a Faragó-csapat

KEMENCZKY ZOLTÁNKEMENCZKY ZOLTÁN
2005.07.28. 03:09
A magyar női vízilabda-válogatott bejutott a döntőbe a 11. FINA-világbajnokságon, miután a négy között 9-7-re legyőzte a házigazda kanadai együttest a nap utolsó mérkőzésén. Faragó Tamás szövetségi kapitány együttese 2001 után játszhat ismét világbajnoki döntőt, az ellenfél ezúttal az amerikai csapat lesz pénteken, magyar idő szerint 20 óra 30 perckor. A magyar női vízilabdázás története során eddig egyszer, 1994-ben ünnepelhetett vb-aranyérmet.
Stieber Mercédesznek kulcsszerep volt a sikerben, amikor kipontozódott, már szinte minden eldőlt

11. FINA-VILÁGBAJNOKSÁG, női vízilabda, ELŐDÖNTŐ:

KANADA - MAGYARORSZÁG 7-9 (1-1, 1-2, 2-5, 3-1)

Montreal, 3000 néző. Játékvezetők: Margeta (szlovén), Eelefteriadész (görög).
Kanada: Riddell – Alogbo, Lamarre, Begin 3, Gardiner 1, T. Campbell, Arpin 1, C. Campbell 1, Perrault, Dow 1, Salat, Dionne, Robinson. Szövetségi kapitány: Patrick Oaten
Magyarország: Horváth P. - Kisteleki, Stieber 3, Tomaskovics, Pelle 1, Drávucz 2, Zantleitner, Valkay Á. 2, Brávik, Benkő, Tomaskovics 1, Takács, Tóth I A., Serfőző (kapus). Szövetségi kapitány: Faragó Tamás.
Gólok/emberelőnyök: 3/9 ill. 5/7.
Kipontozódott: Stieber (26.), Drávucz (27.)

Ha minden részletre kíváncsi, kattintson ide:
Kanada–Magyarország 7-9 – online-tudósítás
A ma hajnalban véget ért elődöntő úgy kezdődött, hogy az elején két emberelőnyt kaptak a kanadaiak, a magyarok hét perc alatt egyet sem, mégis a mieink szerezték az első gólt, mégpedig Valkay Ágnes révén. A kapusunk, Horváth Patrícia biztosan kapkodta le a juharlevelesek lövéseit, Drávucz Rita pedig növelhette volna az előnyt, de Riddel is jól összpontosított a másik kapuban.

Aztán váratlanul egyenlített a hazai együttes: Johanne Begin takarásból engedte el jó hét méterről a labdát, amely a bal alsó sarokba vágódott. Drávucz még kihagyott egy nagy helyzetet a másik oldalon a dudaszó előtt, így 1-1-gyel ért véget az első hét perc.

A folytatásban Pelle Anikó megnyerte a ráúszást, és ennek mindjárt az első támadás során hasznát is látta a csapat, hiszen Pelle passzát Valkay Ágnes balról a rövid alsó sarokba pattintotta, és máris 2-1-re vezetett Faragó Tamás szövetségi kapitány csapata. Kár, hogy az első emberelőnyünket nem sikerült gólra váltani (Kisteleki Dóra labdája a blokkban akadt el), szerencsére azonban a kanadaiak próbálkozásai sem jártak sikerrel. Ekkor gondolt egyet Tomaskovics Eszter, aki centerpozícióban remekül játszotta tisztára magát, majd kihasználva, hogy Riddell méterekre kiúszott labdát szerezni, az üres kapuba paskolta a labdát (3-1).

Faragó Tamás 1976-ban Montrealban játékosként olimpiai bajnok volt, most edzőként világbajnok lehet
A kanadaiaknak nem ment a játék a kapunk előtt, meggondolatlanul lövöldözték el a labdákat, de elhúznia egyelőre a magyar csapatnak sem sikerült. Sajnos az utolsó fél percre fordulva emberelőnybe kerültek megint a házigazdák (Drávuczot állították ki visszaúszás közben), a mieinknek pedig nem volt szerencséje, mivel több blokkolt és kipattant lövés után a lefújás előtt egy másodperccel Cora Campbell elé került a labda, aki a dudaszó pillanatában szépített (3-2). Hiába reklamált a magyar kispad, mondván időn túli volt a gól, a játékvezetők már megadták, szóval punktum.

A másik elődöntőben:

OROSZORSZÁG - EGYESÜLT ÁLLAMOK 8-10 (2-2, 2-1, 1-3, 3-4)

Játékvezetők: Jürgen Hausche (német), Decio Patelli (brazil)
Oroszország: Voroncova - Sepelina 1, Gaufler, Konuk 1, Visnyakova 2, Kiszeljova, Zlotnyikova, Szoboleta, Kaprovics, Fomicseva 1, Smurova 1, Zubkova, Jajna 2. Szövetségi kapitány: Alekszandr Klejmenov.
Egyesült Államok: Feher - Petri 1, Lorenz 1, Villa 3, Wenger 2, Golda 1, Kunkel, Figge, Hipp, Rulon 1, Van Norman, Munro 1, wawrzynski. Szövetségi kapitány: Heather Moody.
Gólok/emberelőnyök: 4/9, ill. 3/8.
Gólok/négyméteresek: 1/1, ill. 1/1.
El tudtunk volna képzelni kétgólos vezetést is a szünetre, de ezen már nem lehetett változtatni. Azaz dehogynem, csak nem a félidő előtt. Drávucz próbálkozott bátran és sikerrel a meccs második felének második percében, majd Stieber Mercédesz következett, aki emberelőnyben elemi erővel bombázott a léc alá (2-5). A magyar női póló nagy alakjának nagy alakítására a kanadai vízilabda élő legendájának okos megoldása volt a válasz: Ann Dow lőtt a kezek erdején keresztül Horváth kapujának bal oldalába (3-5).

Ekkor azonban a bírók elkezdték megítélni az emberelőnyöket a magyaroknak is, és ezt megint Stieber használta ki, majd a következő létszámfölényt Pelle Anikó váltotta gólra. Ebben a játékrészben döntőnek bizonyult, hogy a Faragó-lányok a fórokkal sokkal jobban éltek, mint a fehérsapkás kanadaiak: ötből egy volt az arány hazai oldalon, ötből négy a mieinknél. És az eredmény? Az eredmény a harmadik negyed végén, azaz röpke hét perccel a vége előtt 8-4 a magyar válogatott javára. A döntő küszöbén voltak a hölgyek.

Kár, hogy a kanadaiak hozták el a labdát a záró játékrész elején, mert emberelőnyben kezdhettük volna a negyedet, öröm azonban az ürömben, hogy a kanadaiak sem tudtak gólt szerezni az első támadásukból.

Valkay Ágnes a mérkőzés elején két nagyon fontos gólt szerzett

A másodikból azonban, fájdalom, igen, Johanne Begin kapásból vágta a labdát Horváth kapujába (5-8). Jóllehet, még mindig három gól volt az előny, nem ígérkezett könnyűnek a végjáték. Zantleitnerben és Stieberben azonban bízhattunk, előbbi sorra harcolta ki centerposztról az emberelőnyöket, Stieber pedig megszerezte a harmadik találatát, így öt perccel a lefújás előtt 9-5-re vezetett a magyar válogatott. Patrick Oaten kanadai szövetségi kapitány elérkezettnek látta az időt a kapuscserére, ami jó jel volt.

Az már kevésbé, hogy Begin megint belőtte a labdát a kapunkba emberelőnyben, azonban még mindig három volt az előny (6-9), és az idő szerencsére fogyott.

Stieber három perccel a meccs vége előtt kipontozódott, de sebaj, hiszen az emberhátrányt, amely ezután következett, sikerült kibekkelni, és már csak két perc volt hátra. Ez gyakorlatilag már azt jelentette, hogy döntős a magyar válogatott, hiszen három gól előnyt két perc alatt vízilabdában ezen a szinten szinte lehetetlen behozni.

Valamivel több mint másfél perccel az elődöntő vége előtt Drávucz is kipontozódott, az emberhátrányból azonban nem kapott gólt a válogatott, így Faragó Tamás 1 perc két másodperc hátralévő játékidőnél annak tudatában kért időt, hogy tudatosítsa: nyugalom, megvan a meccs, döntősök vagyunk, és végig kell játszani a támadóidőt, hadd fusson az óra.

A lányok okosan megtartották a labdát, a kanadaiak 35 másodperccel a vége előtt még kaptak egy újabb emberelőnyt, amelyet Gardiner valahogyan betuszkolt a kapunkba (7-9), de kit érdekelt immár ez, hiszen az idő gyakorlatilag lejárt, és a magyar női vízilabda-válogatott a 2001-es fukuokai vb után ismét bejutott a világbajnoki döntőbe, ahol az amerikai együttessel találkozik. ---- C ---- A