Július 23-án, vasárnap tizenhetedik alkalommal kezdődik meg a tizennégy és tizennyolc év közötti ígéretek multisporteseménye,
melynek ezúttal Maribor lesz a házigazdája. A viadalt eredetileg Koperben rendezték volna, de a vendéglátó végül Szlovénia második legnagyobb városa lett.
A 1991-ben életre keltett, kétévente tartott EYOF-ra 48 országból nagyjából 2400 résztvevőt várnak a maribori szervezők; a magyar csapat 104 sportolóval vág neki a kalandnak. Ezen az EYOF-on tizenegy sportágban mérik össze tudásukat a fiatalok, ebből tízben is szurkolhatunk a mi reménységünknek.
A viadal kilenc állandó sportága (atlétika, országúti kerékpár, torna, cselgáncs, úszás, tenisz, kosárlabda, kézilabda, röplabda) mellé a gördeszkázás és a hegyikerékpározás került be a programba, továbbá a klasszikus kosárlabdát a 3x3-as változat váltja. A mieink csak gördeszkában nem indulnak. A legnépesebb magyar szekció az atlétáké, akik 28 fővel képviseltetik magukat, míg az úszók 16-an, a cselgáncsozók pedig 12-en utaznak. A leány röplabdacsapatunk először vívta ki az indulási jogot a seregszemlén, 2017-ben Győrben a rendező ország együtteseként lehetett ott a mezőnyben.
A koronavírus-járvány miatt 2021-ben elmaradt EYOF-ot tavaly pótolták a szlovákiai Besztercebányán. Akkor a magyarok 24 éremmel, közte 6 arannyal zártak. Nyert távolugrásban Rózsahegyi Bori, 100 m-es síkfutásban Deák Zalán, kalapácsvetésben Szabados Ármin, úszásban 400 m vegyesen Elekes Tamara, 200 m háton Kováts Alex, valamint a leány kézilabdacsapat is. Ez utóbbi alakulat biztosan nem ismétli meg teljesítményét, mert most, Mariborban a fiúválogatott mutathatja meg magát. Ugyanakkor annak köszönhetően, hogy a COVID miatt egy évet csúszott az előző EYOF, akadnak, akik másodszor versenyezhetnek az eseményen, hiszen még az idén is „beleférnek” a sportágukban meghatározott korosztályba. Idetartozik az atléták közül Rózsahegyi, Deák és Szabados is, ők – rendhagyó módon – a címüket is megvédhetik.
Az úszók elsősorban annak a Jackl Viviennek a remeklésében bízhatnak, aki 400 m vegyesen nemrégiben 14 és fél évesen nyert magabiztosan Eb-t a jóval idősebb juniorok között. Érdekesség, hogy Jackl tavaly pozitív koronavírusteszt miatt az utolsó pillanatban maradt le az EYOF-ról, ám az éppen az ő helyére beugró Elekes is képes volt a győzelemre 400 m vegyesen.
Persze, az említettek mellett is számos sokra hivatott magyar fiatal esélyes az éremre az EYOF-on (tavaly a cselgáncsozók is háromszor álltak dobogón), ám ezen a fesztiválon nem is az eredmény a legfontosabb. A rendezvény elsődleges célja, hogy a tizenévesek megtapasztalják az olimpiai hangulatot és szellemiséget, találkozzanak más országok kultúrájával, s persze életre szóló élménnyel gazdagodjanak.
De ha kicsit mégis a számokra tekintünk, akkor elmondhatjuk, hogy Magyarország az eddigi tizenhatból tizenöt alkalommal vett részt nyári EYOF-on, és ezeken a Magyar Olimpiai Bizottság adatbázisa szerint
Ezzel hazánk az országok közti örökranglistán az előkelő ötödik helyen áll. Csapatunk csupán az első, harminckét évvel ezelőtti, brüsszeli megméretést hagyta ki, és egyetlen egyszer, 2019-ben Bakuban fordult elő, hogy nem állt magyar versenyző a dobogó tetején. A csúcs eddig a 2017-es győri EYOF-hoz kötődik: akkor rendezőként Magyarország 41 éremnek örülhetett.
A magyar csapat ünnepélyes fogadalomtétele szerda késő délután a MOM Kulturális Központban volt, a küldöttség szombaton vette az irányt Maribor felé. A megnyitót vasárnap este fél 9-től rendezik, a magyar zászlót Jackl Vivien úszó és Gazsó Péter kézilabdázó viszi.
(Kiemelt képünkön: a maribori EYOF kabalája, Foksi is népszerűsíti a sportot a fiatalok körében Forrás: eyof-maribor.com)