Munkatársunktól – utanpotlassport.hu A korosztályos sportban a manapság talán legtöbbet feszegetett és leglényegesebb kérdés, hogy miként lehet az utánpótláskorban sikeres sportolókból felnőttklasszisokat építeni. Megoldható-e, hogy a fejlődés töretlen maradjon? A Segítség, felnőttem! című egynapos konferencián erre keressük a választ.Munkatársunktól – utanpotlassport.hu A korosztályos sportban a manapság talán legtöbbet feszegetett és leglényegesebb kérdés, hogy miként lehet az utánpótláskorban sikeres sportolókból felnőttklasszisokat építeni. Megoldható-e, hogy a fejlődés töretlen maradjon? A Segítség, felnőttem! című egynapos konferencián erre keressük a választ.
Remek előadói gárda, igazi válogatott jött össze az eseményre. A délelőtti programban a Testnevelési Egyetem rektora, Mocsai Lajos, és a Magyar Edzők Társaságnak titkára, Köpf Károly gondolatébresztője után dr. Pavlik Gábor, a háromszoros olimpiai bajnok vízilabda-válogatott doktora mesélt a felnőttsportolóvá válásról az orvos szemével. Beszélt a szakszerű, életkornak megfelelő edzésről, a mértékletes, kornak megfelelő terhelésről az utánpótlás-sportolók esetében.
A sportoló, szülő, edző kooperációjának jelentőségéről beszélt a korábbi junior-világranglistavezető, Valkusz Máté, édesanyja, Valkusz Valéria, és a tréner, Kuhárszky Zoltán. Szó volt arról, hogy mindhárom oldalnak áldozatokat kell hoznia. Kuhárszky például a Davis-kupa kapitányságot hagyta ott versenyzője kedvéért. Az édesanya a háttérben meghúzódó szülő szerepéről beszélt, míg a világranglistán 246. helyen álló teniszező elmondta, célja, hogy a legjobb húszba kerüljön.
Aztán dr. Lénárt Ágota következett. Az egyetemi docens a sportpszichológus szemével közelítette meg a kérdést. Először a korosztályos sportban sikeres sportolók felnőttkorban már kevésbé tapasztalható eredményeiről beszélt, majd a motiváció fenntartása és a győzelem vezető út megtalálása is szóba került a megszokottan élvezetes, szórakoztató előadásában.
A folytatásban, vagyis ebéd után Mocsai Tamás, a Nemzeti Kézilabda Akadémia ügyvezetője és Németh András, a Váci NKSE szakmai igazgatója tartott előadást az utánpótlás-nevelő műhelyek és a felnőtt élvonalbeli klubok kapcsolatáról, lehetséges kooperációjáról. A 119-szeres válogatott olimpikon kézilabdázó a balatonboglári akadémián folyó munkáról beszélt. Elmondta, a legfontosabb, hogy teljes embereket neveljenek, és adjanak ki a műhelyből, hiszen csak a teljes emberek fognak jól teljesíteni téthelyzetben. Megjegyezte, ötéves fennállásuk alatt tizenöt bajnoki címet nyertek, ötven-hatvan játékost adtak a korosztályos nemzeti csapatokba. De szerinte az igazán mérvadó majd az lesz, hány játékosuk kerül a későbbiekben a nagyválogatottba.
Később Szita Márton, korábbi többszörös korosztályos Európa-bajnoki érmes asztaliteniszező vallomását hallgathatta meg a közönség a válogatottság lemondásáról, és arról, hogy az élsport helyett inkább a tanulást választotta. A bajnoki címvédő Celldömölk játékosa elmondta, mit rontott el ő, miben hibáztak edzői, a sportágat irányító sportszervezetek, mi vezetett ahhoz, hogy be kellett látnia: nem lesz olyan szintű asztaliteniszező, mint ő arról pályafutása kezdetén, vagy akár tizenéves korába álmodott.
A folytatásban Bodnár Péter, a kosárlabda-szövetség főtitkára a szövetség szerepéről beszélt, arról, hogy miért éri meg, vagy miért nem kötelezően beépíteni a magyar fiatalokat az élvonalbeli csapatokba. És hogy szükséges-e ez vagy sem.
Végül dr. Sós Csaba az úszóválogatott szövetségi kapitánya mesélte el: „Hogyan neveljünk olimpiai bajnokot?” Roppant élvezetes előadásában beszélt a lehetséges buktatókról, valamint a magyar sikerek titkairól.
Összességében elmondható: újabb hasznos, tartalmas nap telt el a magyar utánpótlásért.