Leiner Soma - utanpotlassport.huŐsszel is hétről hétre nyomon követtük, hogy a hazai labdarúgó-bajnokság csapatai mennyire veszik komolyan a fiatalszabályt, és eleget tesznek-e az MLSZ ajánlásának. Az összkép a most futó bajnokságban csalódást kelt, hiszen a játékpercek jelentősen elmaradnak az előző évben mértektől. Így a pozitívumokat az egyéni teljesítményekben kereshettük, és találtuk is szép számmal.Leiner Soma - utanpotlassport.huŐsszel is hétről hétre nyomon követtük, hogy a hazai labdarúgó-bajnokság csapatai mennyire veszik komolyan a fiatalszabályt, és eleget tesznek-e az MLSZ ajánlásának. Az összkép a most futó bajnokságban csalódást kelt, hiszen a játékpercek jelentősen elmaradnak az előző évben mértektől. Így a pozitívumokat az egyéni teljesítményekben kereshettük, és találtuk is szép számmal.
Amíg itthon a csapatok a tavaszi szezonra alapoznak, Nyugat-Európában megállás nélkül zajlanak a küzdelmek. Az NB I februári rajtjáig megvizsgáljuk, hogy az öreg kontinens topcsapatai milyen arányban vetnek be 1997 után született, fiatal játékosokat, s azt összevetjük a hazai élvonal által felállított mércével. Sorozatunk első részében az angol élvonallal foglalkoztunk, ezúttal pedig a német első osztályt vesszük górcső alá, pontosabban annak 19. fordulóját.
A saját nevelésű játékosok szerepeltetésének komoly hagyománya van a Bundesligában. Sporttörténelmi érdekesség: a Hamburg 1960-as bajnokcsapatában egyetlen olyan játékos volt, aki nem az észak-németországi város együttesében nevelkedett. Igaz, ő is a mindössze 20 kilométerrel távolabbi Buxtehude városából került a HSV-hez.
Azóta persze a globalizáció, a futball üzletté válása a német élvonalat is megérintette. Míg 1963-ban a háromszáz igazolt játékos közül mindössze hét volt külföldi, addig a 2015-16-os évadban a 429 profi labdarúgóból 235 másik országból érkezett. Tegyük hozzá: más bajnokságokkal összehasonlítva ez az arány még mindig jónak számít.
Főleg, hogy a szövetség (DFB) a 2000-es Európa-bajnokságon bekövetkezett csúfos bukás óta komoly összegeket fektet az utánpótlás-nevelésbe. Ma már nem jogosult a Bundesligában való szereplésre egy olyan csapat sem, amelynek akadémiája nem felel meg a szigorú szakmai kritériumoknak. Köszönhetően a közel 1 milliárd eurós befektetésnek, a német futball szép sikereket ünnepelhetett az elmúlt években: a saját nevelésű játékosokat felvonultatóBayern München és a Dortmund Bajnokok Ligája-döntőt játszott egymás ellen 2013-ban, egy évvel később pedig a Nationalelf megnyerte a világbajnokságot.
Bő egy évtizeddel ezelőtt a fiatalok élvonalbeli szerepeltetéséről is szabályokat hozott a DFB. Ezek értelmében minden klubnak legalább nyolc olyan futballistát kell foglalkoztatnia, aki német akadémián nevelkedett, ebből pedig négynek száz százalékban saját nevelésűnek kell lennie.
A fentiek tükrében nem meglepő, hogy a Bundesliga 19. fordulójában is szép számmal láthattunk U20-as labdarúgót. Egészen pontosan huszonkilenc, 1997 után született futballista kapott esélyt a bizonyításra, a Bayern München−Werder Bremen (4−2) összecsapást leszámítva, a maradék nyolc találkozón egyaránt szerepet kaptak.
A legtöbben a Wolfsburg−Frankfurt(1−3) mérkőzésen jutottak szóhoz, öt húsz év alatti játékost regisztráhattunk. Közülük a vendégegyüttes centere, Luka Jovics (20) gólt is szerzett, igaz, a boszniai születésű szerb játékos a Benficától szerepel kölcsönben Németországban. Rajta kívül a leverkuseni Leon Bailey talált be még a 19. fordulóban, a gyógyszergyáriak idegenben ütötték ki a Hoffenheimet, Szalai Ádám szépített (1−4).
A jamaikai Bailey kiemelkedő szezont fut, tizenhat élvonalbeli mérkőzésen hét gólt és öt asszisztot jegyez a szélső. Hasonlóan ígéretes pálya előtt áll a dortmundi Christian Pulisic, az amerikai válogatott támadó tizenöt mérkőzésen jutott szóhoz az idén a Ruhr-vidéki együttesben.
A huszonkilenc U20-as labdarúgó összesen 1670 perc erejéig volt a pályán, a tizennyolc csapatból tizennégy bevetett fiatal játékost. Az NB I őszi szezonjában az egy fordulóra jutó játékpercek átlaga 681 volt, de a hazai élvonal csupán tizenkét csapatos. Így érdemes inkább az egy klubra jutó átlagot összevetni: a Bundesligában az 92,8 perc, míg itthon mindössze 56,75.
Nem csak a mérkőzések színvonalában vagyunk elmaradva...
BUNDESLIGA, 19. FORDULÓ
AZ 1997 UTÁN SZÜLETETT LABDARÚGÓK JÁTÉKPERCEI
RB Leipzig:Dayotchanculle Upamecano (19) 90, Konrad Laimer (20) 90, Jean-Kevin Augustin (20) 70, Ibrahima Konate (18) 3; Wolfsburg:Felix Uduokhai (20) 90, Landry Dimata (20) 66, Josip Brekalo (19) 45, Victor Osimhen (19) 6;FC Schalke: Amine Harit (20) 90, Breel Embolo (20) 35, Weston McKennie (19) 20; Bayer Leverkusen:Leon Bailey (20) 90, Panajotisz Recosz (19) 23, Benjamin Henrichs (20) 6; Borussia Dortmund:Jadon Sancho (17) 90, Christian Pulisic (19) 84, Alexander Isak (18) 24; 1. FC Köln:Jorge Mere (20) 90, Salih Özcan (20) 90; Hamburger SV:Vasilije Janjicic (19) 56, Tatsuya Ito (20) 14, VFB Stuttgart:Santiago Ascacibar (20) 90, Dzenis Burnic (19) 26;Eintracht Frankfurt: Luka Jovics (20) 14;Hertha BSC:Arne Maier (20) 90, Borussia Mönchengladbach: Mickael Cuisiance (18) 90; Augsburg: Sergio Cordova (20) 16;FSV Mainz:Suat Serdar (20) 73; Hoffenheim: Dennis Geiger (19) 90.
Nem szerepeltetett fiatalt: Bayern München, Werder Bremen, Hannover, Freiburg
További korosztályos hírekLABDARÚGÁSBANa sportági aloldalunkon.