Arra is megvolt az esély, hogy a világranglista 54. helyén tanyázó Anna Smashnova tízgémnyi veszteséggel nyerje meg a jubileumi, tizedik budapesti WTA-tornát - ez végül nem sikerült neki, de hogy a lehető legjobb helyre vándorolt a római-parti trófea, az biztos: az első helyen kiemelt izraeli klasszis szettveszteség nélkül, az öt mérkőzésén mindössze 12 gémet elhullajtva (!) utasította maga mögé a mezőnyt, a vasárnapi fináléban 6:2, 6:2-re legyőzve a WTA-rangsorban 89. helyen álló, kolumbiai Catalina Castanót.
Az elsô helyen kiemelt Anna Smashnova öt mérkôzésen mindössze 12 gémet veszített
Az elsô helyen kiemelt Anna Smashnova öt mérkôzésen mindössze 12 gémet veszített
Annyira egyébként nem volt sima a finálé, mint ahogyan azt a végeredmény sugallja, elvégre csaknem 50 percig tartott az első játszma, amelyben ráadásul Castano kétszer is 40:0-ről bukta el az adogatójátékát. Az első hibáját 25 percnyi játék után jegyző Smashnova két brékkel 4:1-re megugrott, és bár ekkor elajándékozta az adogatójátékát, 4:2-es vezetését követően sorozatban hét gémet besöpörve egyértelművé tette fölényét a dél-amerikai játékossal szemben.
Itt volt sansz arra, hogy Smashnova meccsenként átlagban két gémet veszítve hódítsa el a bajnoki címet - hanem Castano amolyan minden mindegy alapon kezdett el teniszezni, bátran vállalkozott röptézésre, erőseket ütött az alapvonalról, aminek az lett a vége, hogy a 2:6, 0:5 utáni kilenc labdamenetből nyolcat megnyert, 2:6, 2:5-re módosítva az állást. Lám, így is tud teniszezni, bár nem értjük, miért csak ilyen későn gyújtotta be a rakétákat…
A mérkőzést végül 1 óra és 29 percnyi játék után lezáró Smashnova a díjátadásnál elmondta, hogy mennyire örül a bajnoki címnek, meg hogy elégedett a héten nyújtott teljesítményével, köszönetet mondott azoknak, akiknek ilyenkor szokás, továbbá azt is, hogy szeretné jövőre is megnyerni a népszerű magyarországi viadalt. Ez voltaképpen igazi kihívást jelenthet számára, elvégre a torna tízéves történetében még senki sem tudta megvédeni a római-parti bajnoki címét.
Római-parti bajnokok 1996: Ruxandra Dragomir-Ilie (román). 1997: Amanda Coetzer (dél-afrikai). 1998: Virginia Ruano-Pascual (spanyol). 1999: Sarah Pitkowski-Malcor (francia). 2000: Tathiana Garbin (olasz). 2001: Magdalena Maleeva (bolgár). 2002: Martina Müller (német). 2003: Magüi Serna (spanyol). 2004: Jelena Jankovics (szerb-montenegrói). 2005: Anna Smashnova (izraeli) ---- A ---- K