Kezdődik az Argentin Open

Vágólapra másolva!
2004.06.02. 21:41
Címkék
Az elmúlt tizenegy évben ötször avattak spanyol bajnokot férfi egyesben a Roland Garroson, háromszor úgy, hogy a fináléban legyőzött is spanyol volt, és miután további két alkalommal jutott el a döntőig spanyol teniszező, méltán tekinthettük a párizsi versenyt spanyol Grand Slam-tornának.
Nalbandian korábban Wimbledonban és a US Openen jutott elôdöntôbe – most pedig a Roland Garroson
Nalbandian korábban Wimbledonban és a US Openen jutott elôdöntôbe – most pedig a Roland Garroson
Nalbandian korábban Wimbledonban és a US Openen jutott elôdöntôbe – most pedig a Roland Garroson
Nalbandian korábban Wimbledonban és a US Openen jutott elôdöntôbe – most pedig a Roland Garroson
Nalbandian korábban Wimbledonban és a US Openen jutott elôdöntôbe – most pedig a Roland Garroson
Nalbandian korábban Wimbledonban és a US Openen jutott elôdöntôbe – most pedig a Roland Garroson
Különösen az utóbbi két esztendőben, hiszen 2002-ben Albert Costa, tavaly meg Juan Carlos Ferrero diadalmaskodott – no, az idén ők sehol sem voltak. Mi több, a félelmetes Armada képviselői közül egyedül az 1998-ban győztes Carlos Moyá verekedte be magát a legjobb nyolc közé, onnan viszont már ő sem tudott továbbjutni.
Mint sok klasszisnak, neki is argentin teniszező okozta a vesztét.
Vannak néhányan. Mármint az argentinok. No nem olyan sokan, mint például a franciák vagy a spanyolok, a 128-as főtáblán csupán nyolcan vágtak neki a küzdelmeknek. Ehhez képest négyen eljutottak a negyeddöntőig, hárman pedig az elődöntőig, ami, lássuk be, szédületes eredmény. És egyikükből valószínűleg Grand Slam-bajnok lesz, mert azt azért senki se higgye, hogy a "kakukktojás", a kétségtelenül káprázatosan teniszező, de nem kifejezetten nyerő típus brit Tim Henman képes egymás után két argentint legyőzni. Bár a jó ég tudja… Az mindenesetre biztos, hogy a 2004-es Roland Garroson új Grand Slam-győztest ünnepelhetünk a férfiaknál: Henmant, Guillermo Coriát, Gaston Gaudiót vagy David Nalbandiant. Bármelyikük is lesz a befutó, jó helyre kerül a trófea.
Hogy Gaudio kezében nem mutatna valami jól? Lehet, elvégre róla nem lehetett sokat hallani korábban, legfeljebb annyit, hogy argentin lévén jó salakjátékos. Nos, nem jó – csodálatos. A mérkőzés hevében nagyjából annyit lehet leolvasni az arcáról, mint annak idején Björn Borgéról (az nem sok…), azzal az apró különbséggel, hogy ő néha tud mosolyogni is, a teniszéről pedig csak szuperlatívuszokban beszélhetünk. Ahogy siklik a salakon, ahogy útjára engedni a fonákját, ahogy pörgeti a labdát – világklasszis. És azzal sem mondunk eleget a teljesítményéről, hogy mákszemnyi esélyt sem adott az egyébként "sztahanovista", minden egyes labdáért kőkeményen megdolgozó Lleyton Hewittnak. ---- "Túl jó volt a srác" – szólt elismerően legyőzőjéről Hewitt. És tényleg: hiába próbálta felgyorsítani a labdát, hiába támadta meg egyre többször a hálót, Gaudio onnan is nyerőt – vagy legalábbis pontot érőt – ütött, ahonnan talán csak Coria tudna, vagy még ő sem. Tényleg nem hittünk a szemünknek.
David Nalbandian más, ő ugyanis nem csupán salakra specializálódott. Volt már döntős Wimbledonban, elődöntős az US Openen, negyeddöntős az Australian Openen, most meg a Roland Garroson indulhat harcba a fináléért – 22 esztendősen azért nem rossz eredménysor. Arról már nem is beszélve, hogy a tavasszal még a súlyosan megsérült csuklóját ápolgatta, nem sokkal a párizsi viadal rajtja előtt épült csak fel, ehhez képest a nyolcaddöntőben, majd a negyeddöntőben két egykori világelsőt, másodjára ráadásul egy háromszoros Roland Garros-bajnokot vert meg.
Gustavo Kuertent.
"Szenvedtem, de nem adhattam fel. Csodálatos volt a közönség, éreztem, ahogyan szurkol értem, mindent megtettem a siker érdekében – nem sikerült" – mondta a mérkőzés után a népszerű Guga. Mint mindig, most is tudott mosolyogni, holott egy játszmán keresztül – Nalbandiannal együtt – szórakoztathatta volna még a párizsiakat, a negyedik szettben ugyanis négyszer jutott játszmalabdához. Az összeset elrontotta.
Hogy is mondta a minap? "Semmi hasonlóság sincs a néhány évvel ezelőtti, illetve a mostani játékom között." Ez azért túlzás, de hogy 2000-ben vagy 2001-ben nem hagyta volna veszni a szettlabdákat, az biztos, amiként az is, hogy akkoriban erősebbek, hatékonyabbak voltak az adogatásai; a fonákja, az ejtései viszont a régi időket idézték. Guga megígérte, jövőre is láthatjuk majd az előadását – addig pedig érjük be az argentinokéval, elvégre az sem rossz látvány, nem igaz?
A nap mérkôzése: Nalbandian (argentin, 8. kiemelt)–Kuerten (brazil, 28.) 6:2, 3:6, 6:4, 7:6
1. adogatások (%-ban)6053
Ászok59
Kettôs hibák73
Ki nem kényszerített hibák4668
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)6568
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)5342
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)161172
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)142137
Legerôsebb adogatás (km/óra)190195
Direkt pontok (adogatásból is)3951
Sikeres brékpontok8/156/13
Pontok/kísérletek a hálónál23/3622/36
Összes pontok132122
Mérkôzésidô (perc)187 (40+38+42+67)
---- FRANCIA NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, ROLAND GARROS, PÁRIZS (15 883 980 dollár, salak)

Férfi egyes
Negyeddöntő:
Nalbandian (argentin, 8. kiemelt)–Kuerten (brazil, 28.) 6:2, 3:6, 6:4, 7:6; Gaudio (argentin)–Hewitt (ausztrál, 12.) 6:3, 6:2, 6:2. Az elődöntő párosítása: Nalbandian–Gaudio; Coria (argentin, 3.)–Henman (brit, 9.)

Női egyes
Az elődöntő párosítása:
Suárez (argentin, 14.)–Gyementyijeva (orosz, 9.); Miskina (orosz, 6.)–Capriati (amerikai, 7.)

Férfi páros
Az elődöntő párosítása:
B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 1.)–Llodra, Santoro (francia, 6.); Bhupathi, Mirnij (indiai, fehérorosz, 3.)–Malisse, O. Rochus (belga)

Női páros
Negyeddöntő:
Ruano-Pascual, Suárez (spanyol, argentin, 1.)–Husarová, C. Martínez (szlovák, spanyol, 7.) 3:6, 7:6, 6:2; Kuznyecova, Lihovceva (orosz, 2.)–Craybas, Weingärtner (amerikai, német) 6:2, 5:7, 7:5; Navratilova, Raymond (amerikai, 5.)–Petrova, Shaughnessy (orosz, amerikai, 4.) 7:6, 6:3; Testud, Vinci (francia, olasz)–Farina-Elia, Schiavone (olasz, 15.) 6:3, 6:0. Az elődöntő párosítása: Ruano-Pascual, Suárez–Testud, Vinci; Navratilova, Raymond–Kuznyecova, Lihovceva

Vegyes páros
Nyolcaddöntő:
Molik, Hanley (ausztrál, 7.)–Beltrame, Llodra (francia) játék nélkül. Negyeddöntő: C. Black, W. Black (zimbabwei, 4.)–Molik, Hanley 6:2, 6:4; Bovina, Zimonjics (orosz, szerb-montenegrói)–Srebotnik, B. Bryan (szlovén, amerikai) 3:6, 7:5, 7:5. Az elődöntő párosítása: Hantuchová, Woodbridge (szlovák, ausztrál)–C. Black, W. Black; Bovina, Zimonjics–Golovin, Gasquet (francia)

ATP-CHALLENGERTORNA, FÜRTH (50 000 dollár, salak). Páros. 1. forduló: A. Beck, Berrer (német)–Bardóczky Kornél, Kisgyörgy Gergely (magyar, 4.) 4:6, 6:4, 6:4

ITF-TORNA, PROSTEJOV (75 000 dollár, salak). Egyes. 1. forduló: Czink Melinda (magyar, 4.)–Hlavacková (cseh) 6:4, 7:5; Németh Virág (magyar)–Prusová (cseh) 6:1, 6:3. Nyolcaddöntő: Németh Virág–Kucová (szlovák) 6:4, 6:0. Földényi Anna a selejtezőben esett ki. Páros. 1. forduló: Hrozenská, Nemecková (szlovák, cseh)–Földényi Anna, Németh Virág (magyar) 6:4, 6:1 ---- "Fogalmam sincs, mi történt velem a második szettben, csak azt éreztem, hogy sehogy sem megy a játék – még szerencse, hogy akkor, amikor kellett, jól ment. Sok kiélezett mérkőzést elveszítettem már pályafutásom során, éppen ezért jó érzés, hogy ezt valahogy meg tudtam nyerni. Jelentem, lassan felnövök" – fújt egy nagyot a Serena Williams felett aratott diadalát követően Jennifer Capriati.
"Francia vagyok, Franciaországban vagyok, márpedig ilyenkor óriási nyomás alatt teniszezem, hiszen itt akarom a lehető legjobbat kihozni magamból – de sohasem sikerül. A negyeddöntőig nem volt gond, de amikor kedd reggel felébredtem, borzasztó érzés lett úrrá rajtam, az, hogy ki is eshetek. Sajnos így is történt" – búslakodott a Roland Garroson a negyeddöntőnél tovább egyszer sem jutó Amélie Mauresmo.
"Néhány éve Williamsék voltak a világ legjobbjai, és megkockáztatom, még most is ők azok – de hogy nehezebb lesz visszakerülniük a világranglista élére, az biztos. Egyre több lány van, aki elhiszi, hogy ők sem verhetetlenek. Rólam példát vehetnek…" – mosolygott a Nastynek (Szemtelen) becézett Anasztaszija Miskina, miután két játszmában elintézte Venus Williamst.
"Ha akár csak az egyiket megnyertem volna az első két játszma közül, máshogy alakul a mérkőzés – de ezen már kár rágódni. Nekem nagyon úgy tűnt, hogy Coria számára nyitott könyv a játékom: mindig tudta, hová helyezkedjen, és hogy hová üsse a labdát. Higgyék el, borzasztó érzés ilyen ellenféllel játszani" – mormolta az 1998-as bajnok Carlos Moyá a Guillermo Coriától elszenvedett vereségét követően.
"Megmondom én, miért különleges érzés számomra az elődöntőbe jutás: ha valaki azt mondja, négy közé jutok Grand Slam-tornán, de nem Wimbledonban, biztos, hogy nem a Roland Garrosra gondoltam volna… Azt hittem, itt sohasem lesz keresnivalóm" – hangzott Tim Henman kissé kacifántos vallomása. Mike Sangster 1963-as menetelése óta ő az első brit, aki férfi egyesben elődöntőt játszhat Párizsban.
"A legjobbamat fogom nyújtani, és az elég lesz Henman ellen" – jelentette ki magabiztosan az eddig szettveszteség nélkül álló Coria.
"Ô a legjobb, őt kell legyőzni – alig várom a kihívást" – állt elő egy egyszerű képlettel a Coria ellen készülő Henman. ---- Amióta Jennifer Capriati megnyerte a 2002-es Australian Opent, az a trend, hogy Justine Henin-Hardenne vagy Serena Williams győz a Grand Slam-tornákon – no, ennek most vége. A női egyes csütörtöki elődöntőjében egyedül az imént említett Capriati vallhatja magát Grand Slam-bajnoknak (ha már itt tartunk: háromszoros bajnoknak) a főszereplők közül, a Roland Garros-elődöntő másik három résztvevője, Jelena Gyementyijeva, Anasztaszija Miskina és Paola Suárez még csak címmérkőzést sem játszhatott korábban a nagy tornákon, legalábbis egyesben.
Gyementyijeva és Miskina szereplése tulajdonképpen nem meglepő, hiszen az oroszok egymás után "gyártják" a jobbnál jobb teniszezőket, idő kérdése volt csupán, mikor robbant nagyot valamelyikük. Gyementyijeva játszott már GS-elődöntőt, még a 2000-es US Openen, az azóta eltelt csaknem négy esztendőben viszont nem állt elő hasonló eredményekkel – egészen mostanáig.
"Akkor van igazán egyben az ember, ha nem foglalkozik azzal, hogy mekkora a tét. Újabban azt adom, amivel megáldott az ég, és ez vagy elég a nagy eredmények eléréséhez, vagy nem. Ezen a szinten szerintem nincs mitől és kitől tartanom" – vallja a legutóbbi két fordulóban Lindsay Davenportot és Amélie Mauresmót egyaránt két játszmában legyőző Gyementyijeva.
Honfitársnője, Miskina sem az a "betojós" típus, eddig inkább az idegeivel voltak gondok. No nem mintha leszokott volna a labdamenetek közti önmarcangolásról, de szemlátomást összeszedettebb a játéka, bármilyen borítású pályán is szerepeljen – a Roland Garroson például először játszik jól (most viszont nagyon!), ezt megelőzően háromszor az első, egyszer pedig a második fordulóban esett ki. Ami pedig Suárezt illeti: a 27 éves argentin játékos a 38. Grand Slam-tornáján jutott el végre az elődöntőig egyesben, igaz, a névsor alapján talán ő az, aki egy picit kilóg a sorból. A csütörtöki bevetésre mindenesetre győzelemmel hangolt, párosban a spanyol Virginia Ruano-Pascual oldalán ugyanis győzött a negyeddöntőben – méghozzá meccslabdáról.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik