Dicshimnusz a Kölyökhöz, aki felnőtt

Vágólapra másolva!
2010.03.01. 15:59
null
Crosby nemcsak a hosszabbításban, az ünneplésben is magához <br />ragadta a kezdeményezést (fotó: Action Images)
Címkék
A kanadai f&eacute;rfi j&eacute;gkorong-v&aacute;logatott megcselekedte, amit megk&ouml;vetelt a haza, &eacute;s megnyerte a vacouveri t&eacute;li olimpia hokitorn&aacute;j&aacute;t. Nem meglepő, hogy az Egyes&uuml;lt &Aacute;llamok elleni, hosszabb&iacute;t&aacute;sban eldőlő m&eacute;rkőz&eacute;st (3&ndash;2) k&ouml;vetően mindenki a győztes g&oacute;l szerzőj&eacute;t, a 22 &eacute;ves kor&aacute;ra ezzel gyakorlatilag minden jelentős tr&oacute;fe&aacute;t begyűjtő Sidney Crosbyt m&eacute;ltatta.

Miközben Kanada kisebbik, kiváltságos része a Canada Hockey Place-ben, a maradék, cirka 33 millió lakosa pedig a képernyők előtt már jó ideje ünnepelt, Chris Drury még mindig Ryan Millert vigasztalta. Az amerikaiak csapatkapitány-helyettese, aki – Brian Rafalski társaságában – már a 2002-es Salt Lake City-i finálénak is szenvedő alanya volt, azonban nem tudta jobb kedvre deríteni a torna legjobbjának választott amerikai kapust.

OBAMÁNAK EGY REKESZ SÖRÉBE KERÜLT A VERESÉG

Az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Barack Obama tartozik egy rekesz sörrel Stephen Harpernek, Kanada miniszterelnökének, miután a házigazda válogatott hosszabbításban legyőzte az amerikaiakat a vancouveri olimpia férfi jégkorongtornájának döntőjében.

Obama egy rekesz Yuenglinget, Harper pedig egy rekesz Molson Canadiant tett fel a fináléra, amely Kanada 3–2-es győzelmét hozta. Arról nem szólnak a hírek, hogy a két politkus együtt fogyasztja-e el a nyereményt.

„Nagyon le van törve, érthető is: elértük a torna végjátékát, mégis arany nélkül távozunk. Szívszorító egy aranymeccset hosszabbításban elveszíteni, de Millernek büszkének kell lennie arra, amit az elmúlt két hétben elért” – próbált lelket önteni korábbi csapattársába, a Buffalo Sabres hálóőrébe Drury. Nehezen sikerült. Hiába látták Millert legjobbnak a szakírók, ha a finálé után mindenki csak arról a momentumról beszélt, amikor Sidney Crosby a hosszabbítás nyolcadik percében ellőtte mellette a korongot, és megnyerte ezzel Kanadának az olimpiát.

 „Nagyon büszke vagyok, hogy kanadainak születtem, és még nagyobb büszkeséggel tölt el, hogy Kanada számára nyertem aranyérmet” – ecsetelte Jarome Iginla a téli olimpia utolsó döntője után, milyen hazai pályán legjobbnak lenni. A Calgary Flames csapatkapitányából – még ha az ősi rivális otthonában is történt – hatalmas örömöt váltott ki a végjáték, szavaiból pedig kiérezhető volt a megkönnyebbült sóhaj, amely az utóbbi hetek hatalmas nyomása után felszabadult a játékosból.

„Igazán hihetetlen dolog, ami történt. Itt van életed lehetősége, Kanadában, amiről gyermekkorod óta álmodsz, és egyszer csak valóra válik. Elképesztő…” – mondta a döntő hőse, Sidney Crosby, aki önmagához képest szürkén játszott az olimpiai tornán (igaz, így is lőtt négy gólt és szerzett hét pontot), ám a döntőben a legjobbkor, a hosszabbításban villant, így – mindössze 22 évesen – a Stanley-kupa-győzelem mellett immár olimpiai bajnoki címmel is büszkélkedhet.

A SZÁMOK NYELVÉN

2. olimpiai aranyérmét szerezte Martin Brodeur, Scott Niedermayer, Chris Pronger és Jarome Iginla – a hoki tanítómestereinek országában ők a sportág első kétszeres bajnokai.

5 góllal a kanadai Jarome Iginla lett a torna gólkirálya.

7 gólpasszal a kanadai Jonathan Toews és a szlovák Pavol Demitra lett a legjobb előkészítő.

8. olimpiai bajnoki címével Kanada maga mögött hagyta az örökranglistán a Szovjetuniót, és immár egyedül áll az élen.

10 ponttal a szlovák Pavol Demitra lett a vancouveri olimpia pontkirálya.

30 év után nyert újra hazai csapat az olimpiai jégkorongtornán, legutóbb ez az Egyesült Államoknak sikerült 1980-ban Lake Placidben.

A Kölyök becenévre hallgató Crosby – akiről több amerikai szakíró megjegyezte, hogy vasárnap végleg felnőtt – nem érzett félelmet, amikor Zach Parise 24.4 másodperccel a rendes játékidő vége előtt egalizált. „Tíz perc eltelt a szünetből, amikor a fejünkhöz kaptunk, és ekkor arról kezdtünk beszélni, hogy kaptunk még egy esélyt. Ezt követően csak ezzel törődtünk. Nem akartam, hogy bárki is sajnálja a történteket” – nyilatkozta az NHL elmúlt évekbeli reneszánszának egyik fő letéteményese, akiről a kanadai újságírók azt emelték ki, hogy végre valóban Kanada számára vívott ki dicsőséget. (Az irányító a hétköznapokon az amerikai Pittsburgh Penguins felvirágoztatásáért tett és tesz rengeteget).

Steve Yzerman, a kanadai válogatott általános igazgatója, a Detroit Red Wings korábbi kiválósága is Crosby hihetetlen karrierkezdetét ecsetelte a mérkőzés után. „A sors kegyeltje, az egész eddigi karrierje – a serdülő-, a juniorkori eredményekkel, az NHL-lel – most egy újabb jelentős mérföldkőhöz ért. És mennyi idős is? Huszonkettő? Különleges, nagyon különleges játékos. Valami hasonló, mint Wayne Gretzky” – jelentette ki Steve Y, aki 2002-ben – úgy, mint most Crosby – csapatkapitány-helyettesként volt részese az olimpiai győzelemnek.

„Illik hozzá, úgy gondolom, hogy Sid megérdemelte. Nem tudok olyat, aki jobb lenne nála” – „fényezte” társát Robert Luongo, Vancouver kedvence, a juharlevelesek és a Canucks kapusa, miközben a center arra várt, hogy átvehesse az aranyat, mivel Jacques Rogge, a NOB elnöke a folyamatos éljenzés miatt csak némi hatásszünettel vegyítve nyújthatta át a medáliát.

„Életem lehetősége volt, hogy az olimpián játszhatok, azon voltam, hogy aranyat nyerjek. Bármelyik csapattársam beütötte volna ezt a helyzetet” – mondta Crosby.

Alighanem mégsem volt véletlen. Mintha a sors rendelte volna így.

VANCOUVER 2010, EMLÉKEZTETŐ
FÉRFI JÉGKORONGTORNA, DÖNTŐ
Egyesült Államok–Kanada 2–3 (0–1, 1–1, 1–0, 0–1) – hosszabbítás után
Gólszerzők: 32:44 Kesler (Kane, 1–2), 59:35 Parise (Langenbrunner, Kane, 2–2), ill. 12:50 Toews (Richards, 0–1), 27:13 C. Perry (Getzlaf, Keith, 0–2), 67:40 Crosby (Iginla, 2–3)
 
AZ ALL STAR-CSAPATBAN AZ AMERIKAIAK VANNAK A LEGTÖBBEN

Az olimpiai ezüstérmes amerikai válogatott három, az aranyérmes kanadai kettő, míg a negyedik helyen záró szlovák csapat egy játékost adott a vancouveri férfi jégkorongtorna All Star-együttesébe.

A torna pontkirálya a szlovák Pavol Demitra lett három góljával és hét gólpasszával, a gólkirály a kanadai Jarome Iginla 5 találattal. A legértékesebb játékos az amerikai kapus, Ryan Miller.
A férfi hokitornát 419 444 néző tekintette meg a helyszínen, ez 16 381-es átlagot jelent.

 

All Star-csapat: Ryan Miller (amerikai) – Brian Rafalski (amerikai), Shea Weber (kanadai) – Jonathan Toews (kanadai), Zach Parise (amerikai), Pavol Demitra (szlovák)
A torna legértékesebb játékosa: Ryan Miller
A torna legjobb kapusa: Ryan Miller
A torna legjobb hátvédje: Brian Rafalski
A torna legjobb csatára: Jonathan Toews
Pontkirály: Pavol Demitra (3 gól + 7 assziszt)
Gólkirály: Jarome Iginla (kanadai, 5 gól)

 MTI


A TRIPLA ARANY KLUB TAGJAI

A kanadai Eric Staal a 23. tagja a jégkorong elitjét tömörítő Tripla arany klubnak: most már ő is elmondhatja magáról, hogy világbajnoki címe és Stanley-kupa-győzelme mellett olimpiai aranyérme is van. A nemzetközi sportági szövetség összesítése alapján a vb-k 1930 óta íródó történetében több mint 15 ezer, a Stanley-kupában 1893 óta több mint kilencezer, míg az olimpián 1920 óta több mint négyezer hokis próbált meg bajnok lenni, ám hétfő hajnalig csak 22 játékos tudott mindhárom címből begyűjteni legalább egyet.

 

Tomas Jönsson (svéd), Mats Näslund (svéd), Hakan Loob (svéd), Valerij Kamenszkij (orosz), Alekszej Guszarov (orosz), Peter Forsberg (svéd), Vjacseszlav Fetyiszov (orosz), Igor Larionov (orosz), Alekszandr Mogilnij (orosz), Vlagyimir Malahov (orosz), Rob Blake (kanadai), Joe Sakic (kanadai), Brendan Shanahan (kanadai), Scott Niedermayer (kanadai), Jaromír Jágr (cseh), Jirí Slégr (cseh), Nicklas Lidström (svéd), Fredrik Modin (svéd), Chris Pronger (kanadai), Niklas Kronwall (svéd), Henrik Zetterberg (svéd), Mikael Samuelsson (svéd), Eric Staal (kanadai)

 

MTI

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik