A moszkvai világbajnokságra befutó előzetes nevezések alapján ugyan 42 indulóra számítottak a nőknél, szerdán végül csak 39 korcsolyázó vett részt a kvalifikációban. Az A-csoport sikerült foghíjasabbra, hiszen oda mindössze 18 versenyzőt soroltak, igaz, nagy nevekben nem volt hiány.
Totmjanyina és Marinyin a négy Európa-bajnoki címe mellé a második világbajnoki aranyát is begyûjtötte
Totmjanyina és Marinyin a négy Európa-bajnoki címe mellé a második világbajnoki aranyát is begyûjtötte
Elég csak a világ- és Európa-bajnok orosz Irina Szluckajára, a címvédő japán Arakava Sizukára, honfitársára, a kétszeres vb-bronzérmes Szuguri Fumiére, az ötszörös világelső amerikai Michelle Kwanra vagy az olaszok fiatal tehetségére, Carolina Kostnerre gondolni. Azért a B-sek sem panaszkodhattak, elvégre az amerikai Sasha Cohen tavaly vb-ezüstig jutott, a fantasztikusan ugró japán Ando Miki - akinek először sikerült versenyen négyfordulatos Salchowot bemutatnia - junior-világbajnok lett, de az orosz Jelena Szokolova eddigi legjobbja is figyelemre méltó: egy vb- és egy Eb-2. hely. Ráadásul ez utóbbi társasághoz tartozott Európa-bajnokunk, Sebestyén Júlia is.
Elsőként az utóbbiak gyürkőztek neki a feladatnak - ami egyelőre a legjobb harmincba kerülés volt -, s közülük a pontozók egyértelműen Cohent tették az élre. A mi Julinkat viszont csak a hatodik legjobbnak (öszszetett 12.) látták - főként a technikai elemekre kapott gyengébb pontszámot -, míg az őszi lábsérüléséből épp csak felépülő Pavuk Viktória tizenkettedikként (összetett 22.) zárt. Meglepetéssel tehát nem sikerült szolgálniuk a mieinknek, de legalább mindkettőjüknek biztos helyük van a rövid program bemutatására jogosult korcsolyázók között. Az A-soknál természetesen Szluckaja volt a favorit - és nem csupán azért, mert neki kedvez a hazai pálya, hanem mert ebben a szezonban még megszorítani sem nagyon tudták a vetélytársak -, aki nem okozott csalódást, messze a nap legjobb teljesítményét nyújtotta. Az viszont némiképp meglepő, hogy Arakava és Kwan sem fért be a csoport élhármasába. Igaz, így viszont garantált az extra izgalom a rövidre, elvégre a jelenlegi összetett hatodik és hetedik hely csöppet sem méltó két világklasszishoz.
Na persze, a hölgyeknek még kétszer (péntek és szombaton délután) is alkalmuk nyílik a javításra, a párosoknak viszont a szerda esti kűr volt az utolsó lehetőségük, hiszen utána bajnokot avattak. Az, hogy orosz és kínai kettősök között oszlanak meg az érmek, már az első kanyar után nyilvánvalóvá vált, miután a legjobb hatba csak ezen két nemzet párosai kerültek. Sőt az is megkockáztatható volt, hogy Tatjana Totmjanyina és Makszim Marinyin megvédi címét - csaknem négypontos előnnyel várhatták ugyanis a szabadprogramot -, megszerezve ezzel a házigazdák négy, tervbe vett aranyából az elsőt. A második helyért viszont négyen is partiban voltak, a 2000-ben világ- és Európa-bajnok Marija Petrova és Alekszej Tyihonov, a kétszeres világelső Sen Hszüe és Csao Hung-po, a négykontinens-győztes Csang Tan és Csang Hao, valamint a vb-bronzérmes Pang Csing és Tung Csien.
A vastapsra egyébként nem kellett az utolsó csoportig várni, a Julija Obertasz, Szergej Szlavnov kettős a népszerű Katyusa dallamára koreografált előadásával ugyanis a kisebb rontások ellenére is fergeteges sikert aratott. A bírákat persze nem vette le a lábáról az ügyes zeneválasztás, így a fiatal orosz duó jelentősen nem tudott javítani. Jöhetett a három kínai pár. Vagyis csak kettő, ugyanis mint az utolsó pillanatokban kiderült, Sen Hszüe és párja sérülés miatt kénytelen volt feladni a küzdelmet.
Hogy ez a megváltozott felállás, vagy a nagy tét tehetett-e róla, nehéz lenne megmondani, mindenesetre a legjobbaknak sem sikerült hibátlan programot futniuk. Ez viszont azt eredményezte, hogy maradt a korábbi sorrend, azaz Totmjanyináék sorrendben negyedik Európa-bajnoki címük után a második világbajnokit is megszerezték, Petrováéké lett az ezüst-, míg - Sen Hszüéék váratlan kiesésével - Csang Tanéké a bronzérem.