„A szövetség elnökségének végre meg kell szerveznie a tradicionális rituálékat, amelyek segítenek elűzni az ártó démonokat, amelyek bánatot hoznak a togói futballcsaládra" – idézi a Yahoo Sports Togbui Gnagblondjro III-at. „Túl sok már a vér. Ideje visszatérnünk őseink szokásaihoz, és megtartani a szükséges ceremóniákat. Afrikában mindenki tudja: ha valaki meghal, akkor az élőknek méltó módon kell rájuk emlékezni" – folytatta a fővarázsló az európai fül számára kissé bizarr, de azért nem teljesen értelmezhetetlen történetet.
Tény, hogy a togói labdarúgást az elmúlt néhány évben szokatlanul sok tragédia érte. 2007-ben az ország sportminisztériuma delegációjának 13 vesztette életét egy helikopterbalesetben, köztük maga a miniszter, Richard Attipoe. A küldöttség Sierra Leonéba tartott egy Afrikai Nemzet Kupája selejtezőre, amikor az őket szállító orosz gyártmányú MI-8-as helikopter a landolásnál kigyulladt.
2010 januárjában ugyancsak az Afrikai Nemzetek Kupája volt a szerencsétlenség helyszíne: Angolában fegyveres szeparatisták támadták meg a togói csapat buszát. Tüzet nyitottak rájuk, és megöltek két embert, köztük a válogatott másodedzőjét, Abalo Amaletét.
2011 novemberében az Etoile Filante csapatának busza borult fel és gyulladt ki – hatan vesztették életüket, 26-an pedig megsérültek.
Togbui Gnagblondjro III szerint nincs más módja a helyzet normalizálásának, mint, hogy helyre állítsák a viszonyt az élők és a holtak világa között. „A halottak szellemei követnek bennünket. Nemzeti ügyekért haltak meg, és mi semmit sem tettünk értük. Egount, az erőszakos halál szellemét, kell elűznünk a világunkból."
Ez persze nem megy ám olyan könnyen. A ceremóniának számos stációja van, az első ezek közül, kapcsolatba lépni az orákulumokkal, akik elárulják a további teendőket. A varázslók erőfeszítése persze mit sem ér, ha a togói szövetség nem működik velük együtt – ebben az esetben minden marad a régiben. Ezt meg, ugye, senki nem akarhatja...