
Reuters
Egy sérült cataniai szurkolót vezetnek el a stadionban azt követően, hogy a rendőrség könnygázzal árasztotta el a nézőteret a pénteki mérkőzésen

Reuters
Egy sérült cataniai szurkolót vezetnek el a stadionban azt követően, hogy a rendőrség könnygázzal árasztotta el a nézőteret a pénteki mérkőzésen
ÚJ FEJLEMÉNYEK A NYOMOZÁSSAL KAPCSOLATBAN
Az olasz rendőrség eddig 29 embert tartóztatott le, akik kapcsolatba hozhatóak a hétvégi Catania-Palermo mérkőzés után történtekkel, vagy Filippo Raciti meggyilkolásával.
Az előzetes boncolás szerint azonban a 38 éves rendőrt nem a robbanóeszköz ölte meg, mint azt eddig feltételezték. A vizsgálatok tovább folytatódnak.
„Már három éve az ultrák túszai vagyunk, mert soha nem voltunk hajlandóak meghajolni és kompromisszumot kötni bizonyos emberekkel, de hozzáteszem, soha nem is fogunk. Egyedül azonban nagyon keveset tehetünk” – fogalmazott Antonino Pulvirenti a La Gazetta dello Sport vasárnapi számában.
„El akarok menni Cataniából – folytatta. – Erre most azonnal nincs lehetőségem, de amint a helyzet újra normalizálódik, elhúzok innen. Elérkeztünk a teljes mélyponthoz.”
A Reuters híranyaga szerint Antonino Pulvirenti sok más olaszországi klubvezető közös problémájáról beszélhetett, akik arra panaszkodnak, hogy megfélemlítik, zsarolják őket, vagy éppen halálos fenyegetést kapnak.
A brit sajtóügynökség riportjában rámutat: az olasz ultrák megfélemlítő ereje igen komoly, már a rendőrség is okkal fél a megvadult csoportoktól.
A 2004-es AS Roma–Lazio mérkőzés előtt már a stadionon kívül elkezdődtek a harcok, és miután egy rendőrautó elütött egy fiút, már nem lehetett meglepődni azon, ami utána történt.
Az első félidőben még a hamu alatt izzott a parázs, de a szünet után hárman áthágtak a déli szektort határoló korlátokon, besétáltak a pályára, és félbeszakították a meccset.

Reuters
Palermo-játékosok próbálják kimosni a szemükből a könnygázt
Érdekes volt, hogy az ott-tartózkodásukat senki nem kérdőjelezte meg. Hivatalosan tárgyalhattak Francesco Tottival, a Roma csapatkapitányával, majd miután a találkozót elhalasztották, a drukkerek lassan kivonultak az Olimpiai Stadionból, és odakint háborút indítottak a rendőrség ellen.
Emblematikus alakjaik közül többen üzletileg is érdekeltek a futballban, hiszen mechandisingból, azaz pólók, sálak és más tárgyak árusításából élnek.
Többen a civil életben is állandóan összetűzésbe kerülnek a rendőrséggel, sokan közülük szélsőjobboldali nézeteket vallanak, és számosan vannak közöttük olyanok, akik – egészen komoly cégeket alapítva – pirotechnikai eszközökkel kereskednek.
Vélemények szerint az a házi készítésű eszköz, amely felrobbanva megölte a 38 éves rendőrt, Filippo Racitit, nem abból a célból készült, hogy a tűzijáték látványát fokozza, hanem azért, hogy csonkítson vagy hogy öljön.
„Ipari mennsiégű papírbombát hajítottak el, ezek nagy részét valószínűleg több nappal korábban eldugták valahol a stadionban” – nyilatkozta egy 31 éves ügyvéd, Damiano Ruttino, aki ott volt a Catania–Palermo mérkőzésen.
Egy cataniai nyomozó, Renato Papa szerint a szurkolók célpontja a rendőrség volt, szó nincs arról, hogy a két tábor egymásra akart támadni.