Utolsó másodperces Ravens-reváns - katasztrofális játékvezetéssel

2012.09.24. 06:15
Justin Tucker nem hibázott a mérkőzés végén (Fotó: Action Images)
A tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) 3. fordulójának vasárnap esti mérkőzésén, a 2011-es konferenciadöntő „visszavágóján” a Baltimore Ravens stílusosan egy utolsó másodperces mezőnygóllal legyőzte a New England Patriotsot.

Baltimore Ravens–New England Patriots

A vasárnap esti találkozón az Amerikai konferencia döntőjének visszavágójára került sor, mint emlékezetes, a New England Patriots Billy Cundiff mellé szálló mezőnygólkísérlete után nyert a rájátszásban. A sorsnak van humorérzéke, annyi szent, még ha a szorossá tételhez ezúttal a cserejátékvezetők kiábrándító ténykedése sem ártott hazai oldalról.

A Patriots nyitott jobban, Wes Welker 59 yardos elkapásával, ezt követően azonban Julian Edelman kezéből Ed Reed verte ki a labdát, így touchdown helyett 37 yardos mezőnygól következett, Stephen Gostkowski pedig nem hibázott.

Az óriási fejlődésen keresztül menő (alaposan megerősített) Patriots-védelem egyből megszerezte Joe Flacco átadását, Steve Gregory interceptionjével, amelyet követően Brandon Bolden futott harmadik kísérletre a célzónába (0–10).

Egy újabb rövidre zárt hazai támadás után csak a Julian Edelman ellen könnyű síppal megítélt szabálytalanság miatt akadt meg a vendéggépezet, de Gostkowski 49-ről is berúgta, így az első negyed után 0–13-at mutatott az eredményjelző.

Pár újabb véleményes szabálytalanság után (eléggé lejtett a pálya a Baltimore Ravensnek ekkor) a hazaiak csak megszerezték első pontjaikat, Torrey Smith nagyszerű 25 yardos elkapásával – akinek egyik öccse épp vasárnap hunyt el motorbalesetben… (7–13).

Sőt, egy újabb nagyszerű hazai támadás után Dennis Pitta 20 yardos elkapásával már a Baltimore-nál volt az előny (14–13), de a hátralévő két perc pont elég volt (az első 30 perc alatt 214 yardig jutó) Tom Bradyéknek egy újabb TD-re, Julian Edelman elkapása és a sikeres extrapont után pedig 20–14-es Patriots-előnnyel vonultak pihenőre a csapatok. Ez egyébiránt a 35. mérkőzés volt sorozatban, amelyen Tom Brady TD-passzt adott, ezzel ő lett a történelem 4. olyan játékosa, akinek ez összejött, Johnny Unitas, Drew Brees (jelenleg is tartó, 46 mérkőzéses sorozatával már csak egy találkozóra van a rekordtól), és Brett Favre után.

A Nemzeti Sport Online szakmai
együttműködő partnere a Bowl.hu
A Nemzeti Sport Online szakmai együttműködő partnere a Bowl.hu

A Ravens azonban ekkor már nem látszott lassítani, a 82 és a 92 yardos TD-menetelés után egy 80 yardos következett, Ray Rice befejezésével, de egy hasonlóval feleltek a vendégek is Brandon Lloyd nagyszerű elkapásaival, és Danny Woodhead befejezésével (21–27).

A Patriots védelme hosszú idő után ismét megállított egy Holló-attakot, ráadásul egészen az ellenfél 4-eséig menetelt a támadósor (közte egy eléggé véleményes hazai szabálytalansággal, Ed Reed ugyanis semmi szabálytalant nem követett el Deion Branchcsel szemben), de onnan három kísérletből csak két yardot haladt előre a vendégcsapat, így Gostkowski mezőnygóljával 21–30-ra módosult az állás.

Joe Flacco megúszott ugyan egy interceptiont, köszönhetően Devin McCourty elejtett labdájának, de 4. és 1-re a Pats 33 yardosán a vendégek védelme megállította a Hollókat. A rövidre zárt Patriots-támadás után három erősen megkérdőjelezhető (sőt…) ítélet után csak szépítettek a hazaiak, Torrey Smith újabb elkapásával (28–30).

A végén aztán a hazaiak idegeit is borzolták a bírói ítéletek a változatosság kedvéért, majd a Ravens vezethetett egy győztes drive-ot, amelynél ezúttal Kyle Arrington esett el, így nem lett interception, majd egy vendégszabálytalanság után az utolsó másodpercben sikeres mezőnygólt hajtottak végre a baltimore-iak (nem úgy, mint a konferenciadöntőben). 31–30

A New England így tehát végül kikapott, és 145 mérkőzés után, a 2003-as idénynyitó óta először áll ismét negatív mérleggel a bajnokságban.

Tony Gonzalez a Chargers ellen is beköszönt (Fotó: Action Images)

A 22 óra után kezdődő mérkőzéseken két olyan összecsapásra is sor került, ahol veretlenek csaptak össze.

Arizonában a Cardinals gyakorlatilag a félidőre lerendezte a Philadelphia Eagles elleni találkozót, köszönhetően Jay Feely 47 yardos mezőnygóljának, Michael Floyd 8 és Larry Fitzgerald 37 yardos touchdown-elkapásával, és amikor már látóközelségben volt a Sasok szépítése, akkor egy fumble után James Sanders 93 yardon keresztül vitte vissza TD-re a labdát. A félidei 24 pontos hazai előnyt követően az Eagles két Alex Henery-mezőnygóllal közeledett a záró játékrész előtt, TD-re azonban nem futotta a vendégek erejéből, sőt az utolsó 15 percben már csak egy újabb Feely-hárompontos esett, így a Cardinals a vártnál sokkal simábban nyert (27–6).

De még így sem annyira, mint az Atlanta Falcons! Jacquizz Rodgers elkapott touchdownjával szereztek vezetést San Diegóban a Sólymok (az extrapontkísérleből nem született újabb egység), majd Tony Gonzalez és Julio Jones elkapott TD-jével a félidőre 20 pontos volt a vendégek előnye (0–20). Míg a hazaiak irányítója, Philipp Rivers csak interceptionökig jutott (kettőig), addig Matt Ryan a szünetig három TD-passznál járt, és bár egyszer ő is az ellenfelet hozta játékba, a Chargers részéről mindössze egy mezőnygólra futotta az este folyamán Nate Keading révén, az utolsó negyedben pedig a 80 futott yardig jutó Michael Turner futásával végleg eldőlt a találkozó (3–27).

Peyton Manning új csapatának (Denver Broncos) jól indult régi riválisa, a Houston Texans elleni mérkőzése, hiszen egy Elvis Dumervil saját célzónájában vitte földre Matt Schaubot, majd Matt Prater 32 yardos rúgása után 5–0-ra vezettek a hazaiak. A találkozó során utoljára… Ezután ugyanis a vendégek irányítója 4 TD-t osztott szét társai (Andre Johnson 60 yardos, Arian Foster 3 yardos, Kevin Walter 53 yardos, Owen Daniels 14 yardos) között, emellett pedig Prater két, Shayne Graham egy mezőnygólja után 31–11-es vendégelőnnyel várták a csapatok a záró játékrészt. Ahol bár Manning adott két TD-passzt, Brandon Stokleynak és a korábbi Texans-tight end Joel Dreeesennek, a végén nem sikerült megfordítani a találkozót (25–31).

A legszorosabb összecsapás ebből az idősávból a régi idők rangadója, az Oakland Raiders Pittburgh Steelers elleni találkozója lett, ennél a ténynél is meglepőbb azonban, hogy a hazaiak sikerével zárult a mérkőzés! Pedig nem kezdett rosszul a Steelers, a 384 passzolt yardig és 4 TD-ig jutó Ben Roethlisberger vezetésével (és nem mellesleg Heath Miller elkapásaival) az első negyedet 14–7-es előnnyel zárták a vendégek, s bár Darrius Heyward-Bey elkapásával kiegyenlítettek a Fosztogatók, Shaun Suisham 33 yardos mezőnygólja, és Mike Wallace 22 yardos hatpontosa utáni Richard Gordon, Antonio Brown TD-váltása után 31–21-es pittsburghi előnnyel fordultak a csapatok az utolsó játékrészre. Ekkor azonban Denarius Moore elkapásával három pontra közeledtek a hazaiak, akik Sebastian Janikowki 32 yardos mezőnygóljával kiegyenlítettek, majd a nap negyedik hosszabbítását megakadályozandó, 3 másodperccel a vége előtt ismét betalált, így nyert a Raiders.

Nem, nem és nem – Drew Breesék harmadszorra is kikaptak (Fotó: Action Images)

Elképesztő végjátékot hozott az Indianapolis Colts–Jacksonville Jaguars meccs: a vendégek 45 másodperccel a vége előtt indítottak akciót, Blaine Gabbert passzával Cecil Shorts ért el „szerény” 80 yardos touchdownt, így a Jaguars 22–17-re győzött.

SZAVAZÁS

Ön szerint melyik csapat nyeri meg az NFL 2012-es szezonját?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

Távirati stílusban a többi mérkőzésről: a Bears remek védekezéssel „megfojtotta” a Ramst, méltó bizonyíték a 23–6-os végeredmény – a St. Louis csak mezőnygólokat tudott elérni. A Bills a 2011-es szezonnyitó óta először nyert idegenben (áldozat a Cleveland Browns), a Dallas Cowboys pontszegény meccsen verte meg a Tampa Bay Buccaneerst.

A védelmek jóformán pályán sem voltak a Titans–Lions találkozón, a pontözönt hozó mérkőzést (25–21-es utolsó negyed!) végül hosszabbítás után Rob Kironas 26 yardos mezőnygóljával a Tennessee nyerte meg 44–41-re – pedig a Detroitnak volt lehetősége a hosszabbításban is az egyenlítésre, azok után, hogy az utolsó egy percben 14 pontot szerezve hosszabbításra mentették a találkozót, ám 4. és 1-nél biztos mezőnygól helyezz nekimentek, sikertelenül..

A Jets Miamiban nyert hosszabbítás után, a Chiefs pedig rúgójának, Ryan Succopnak mondhatott köszönetet – Succop három másodperccel a vége előtt harcolta ki a hosszabbítást a New Orleans Saints ellen egy 43 yardos mezőnygóllal, majd a ráadásban becsűrte a győzelmet jelentő hárompontos kísérletet is. A Cincinnati Bengals pocsék harmadik negyede (0–14) ellenére is legyőzte a Redskinst

A két győzelemmel kezdő San Francisco 49ers óriási meglepetésre 24–10-re kikapott a Minnesota Vikingstől. A hazaiak irányítója, Christian Ponder 198 passzolt és 33 futott yardja mellett összesen 3 touchdownt szerzett (2+1), Adrian Peterson pedig 86 yarddal terhelte meg a 49erss védelmét.