Játszhatnám a hülyét, hogy az NB III-ban csak az őszinte foci megy, de régóta (kilencvenes évek közepe) tudom, hogy a harmadosztályban fejre állítva igaz a mondás: kis foci, nagy pénz!
A téma apropóját amúgy az adja, hogy a harmadosztály küzdelmeitől kedden visszalépett a Balassagyarmat (a BVSE szombaton még Magyar Kupa-meccset játszott a Vasassal – talán a továbbjutás megmentette volna a csapatot?), s az ok mi más is lehetne, mint az anyagi feltételek hiánya.
NB III, amatörizmus, pénz – és mindig csak a pénz...
Kérdezhetnénk, vajon mi a franc kerülhet olyan sokba az amatőr foci bugyraiban (főleg, hogy ha jól tudom, ezekben a modern időkben központi támogatás címén idényenként húsz-harminc millió forint már alapból megvan), de azért a jelenkori harmadosztályú élet- és játéktér kapcsán az is kiderül, hogy az NB III-ban (is) szépen pörögnek a forintok. Abszurd esetben itt-ott előfordulhat, hogy a volt NB I-es spílereknek kettő-, három-, négyszázezret, a menő edzőnek akár egymilliót is fizethetnek, s így mindjárt kész a meghökkentő egyenleg: a klubköltségvetés alaphangon felemészthet kicsivel több mint százmillió forintot is.
A történetnek részemről itt lenne vége – szó szerint és minden értelemben: ezek az amatőrök?!
De azért jöhet még az írás naiv része is a szokásos kérdésekkel: mi értelme van így a futballnak? Hogyan kapna kedvet a gyerek a labdarúgáshoz, ha már hobbiszinten szembesülni kénytelen a bizniszfutballal? Mire fel a profi eredménykényszer olyan közegben, ahol vasárnap kora délután a korlát mögé állva szotyizósra és bekiabálósra kellene venni a figurát?
Oké, tudom, hogy mostanság azért van itt más is (és sajnos ez lesz a realitás): az égbe szökő energia- és rezsiárak, a csapatutaztatáshoz elengedhetetlen benzinköltség és a viharos élet írja majd a forgatókönyvet, hogy a futballhonorálás kapcsán a szorosnál is szorosabbra kell húzni az elmúlt években igencsak lazára engedett nadrágszíjat.
Kis pénz – nincs foci!
Elég szomorú jövőkép...
A téma apropóját amúgy az adja, hogy a harmadosztály küzdelmeitől kedden visszalépett a Balassagyarmat (a BVSE szombaton még Magyar Kupa-meccset játszott a Vasassal – talán a továbbjutás megmentette volna a csapatot?), s az ok mi más is lehetne, mint az anyagi feltételek hiánya.
NB III, amatörizmus, pénz – és mindig csak a pénz...
Kérdezhetnénk, vajon mi a franc kerülhet olyan sokba az amatőr foci bugyraiban (főleg, hogy ha jól tudom, ezekben a modern időkben központi támogatás címén idényenként húsz-harminc millió forint már alapból megvan), de azért a jelenkori harmadosztályú élet- és játéktér kapcsán az is kiderül, hogy az NB III-ban (is) szépen pörögnek a forintok. Abszurd esetben itt-ott előfordulhat, hogy a volt NB I-es spílereknek kettő-, három-, négyszázezret, a menő edzőnek akár egymilliót is fizethetnek, s így mindjárt kész a meghökkentő egyenleg: a klubköltségvetés alaphangon felemészthet kicsivel több mint százmillió forintot is.
A történetnek részemről itt lenne vége – szó szerint és minden értelemben: ezek az amatőrök?!
De azért jöhet még az írás naiv része is a szokásos kérdésekkel: mi értelme van így a futballnak? Hogyan kapna kedvet a gyerek a labdarúgáshoz, ha már hobbiszinten szembesülni kénytelen a bizniszfutballal? Mire fel a profi eredménykényszer olyan közegben, ahol vasárnap kora délután a korlát mögé állva szotyizósra és bekiabálósra kellene venni a figurát?
Oké, tudom, hogy mostanság azért van itt más is (és sajnos ez lesz a realitás): az égbe szökő energia- és rezsiárak, a csapatutaztatáshoz elengedhetetlen benzinköltség és a viharos élet írja majd a forgatókönyvet, hogy a futballhonorálás kapcsán a szorosnál is szorosabbra kell húzni az elmúlt években igencsak lazára engedett nadrágszíjat.
Kis pénz – nincs foci!
Elég szomorú jövőkép...
A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!
Legfrissebb hírek

Potyognak rendesen – Bodnár Zalán jegyzete
Foci vb 2026
2026.06.26. 23:56

Visszatért a zseni – Thury Gábor jegyzete
Foci vb 2026
2026.06.26. 00:05

A bakelit varázsa – Malonyai Péter jegyzete
Foci vb 2026
2026.06.24. 23:21

Szertefoszlott szkepticizmus – Mohai Dominik jegyzete
Labdarúgó NB I
2026.06.23. 23:12

Pótcselekvés – Vincze András jegyzete
Foci vb 2026
2026.06.21. 23:58

Ne szólj szám... – Thury Gábor jegyzete
Foci vb 2026
2026.06.20. 23:21
Ezek is érdekelhetik