Konferencia: Pozsonyi Imre, az MTK-, illetve a Barcelona-stílus előfutára

Vágólapra másolva!
2022.12.13. 15:34
null
Pozsonyi Imre (a jobb szélen) 1922 és 1924 között két évig tartozott a Barcelona kötelékébe edzőként
Hétfőn a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen rendezték a Hidak a magyar és a nemzetközi labdarúgás között című sporttörténeti konferenciát, amelyen a szakértők Pozsonyi Imre pályafutását alapul véve tárgyalták ki a magyar labdarúgás múltját, jelenét és jövőjét.

 

A rendezvényt szervező Sz. Nagy Tamás (a Nemzeti Sport Online korábbi felelős szerkesztője) a megnyitó során elmondta, a konferenciára úttörő kezdeményezésként tekint, amelyre mind az edzőket, mind a sporttal (is) foglalkozó tudományos szakembereket (történészek, szociológusok stb.) meghívták, hogy osszák meg egymással a tudásukat és ismerkedjenek meg egymással. „Ha a régi nagyok munkáját megértjük, közelebb kerülhetünk a jövő sikereihez” – zárta köszöntőjét Sz. Nagy Pozsonyi Imre munkásságára utalva.

A nap első előadója a Nemzeti Sport korábbi főszerkesztője, Dénes Tamás volt, aki a labdarúgás szempontjából mutatta be a kort, melyben Pozsonyi Imre a sportág aktív szereplője volt, ezzel is segítséget nyújtva az embereknek megérteni, milyen kiemelkedőek a módszerek, amiket már a XX. század kezdetén alkalmazott a legendás edző.

A rendezvény szervezője, Sz. Nagy Tamás nyitotta meg a konferenciát (Fotó: Szilágyi Dénes/NKE)
A rendezvény szervezője, Sz. Nagy Tamás nyitotta meg a konferenciát (Fotó: Szilágyi Dénes/NKE)



A sportág akkori szerepe és az abban az időben élő, virágzó futballkultúra kérdésköre a nap folyamán még többször szóba került és, az előadók nagy része ezekre az évekre kiindulópontként tekint, ahova érdemes lenne visszanézni és tanulságokat levonni belőle.

A konferencián szintén megszólalt Kovács Barnabás, volt barcelonai főkonzul, aki nem meglepő módon az FC Barcelona csapatában játszó magyar legendákat hozta fel pozitív példaként Pozsonyihoz hasonlóan. Természetesen Kubala László, Kocsis Sándor és Czibor Zoltán neve is előkerült az előadás során.

A történeti színezetű első szakasz után a második szekcióban edzők osztották meg véleményüket, tapasztalatukat a sportág mostani helyzetéről Pozsonyi korszakával összevetve.

Ferenczi Attila játékelmélet-kutató szerint Magyarország rendelkezik a világ legkorszerűbb játékelméletével, melyet elődeink alkottak meg, és két világbajnoki döntő fémjelezte. Mégis valamiért eltávolodtunk ezektől az elvektől, pedig ha Pozsonyi tanításait követnénk, újra meghatározó szerepet játszhatnánk a világ futballjában.

Ezt a kijelentését Kis János, magyar bajnok futsaledző és szakíró egy 1903-ban elhangzott Pozsonyi-idézettel támasztotta alá: „A mérkőzés után alaposan megbeszéltük a látottakat és elhatároztuk, hogy az addigi „kick and rush” játékkal felhagyunk, és a lapos passzjátékon alapuló stílusra térünk át.”

(Fotó: Szilágyi Dénes/NKE)
(Fotó: Szilágyi Dénes/NKE)


A konferencián az említettek mellett átfogóan ismertették Pozsonyi Imre élettörténetét, edzői karrierjének állomásait, különös tekintettel az FC Barcelonára, illetve munkásságának külföldön a mai napig érezhető hatásait. Külön előadás szólt Pozsonyi 1924-ben, Barcelonában, spanyol nyelven kiadott könyvéről, amelyet a kutatók fordítanak, és valószínűleg jövőre egy tanulmánykötet keretében publikálnak majd.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik