1. Az ön klubja miért nem nevezett európai sorozatba?
2. Hozzávetőlegesen hány forintból gazdálkodik csapata a következő évadban, és ebből mennyit vinne el a külföldi kupaszereplés?
3. Hány légióst szerződtetnek a magyar bajnokságra, amelyben a legújabb szabályok szerint már csak három külföldi lehet a pályán egyszerre?
4. Hogyan lehetne rávenni a magyar férfiegyütteseket a nemzetközi szereplésre?
Tóth János, a bajnok Atomerőmű SE szakosztályelnöke
1. A válasz egyszerű: anyagi lehetőségeink nem engedik meg a szereplést, mert az előző szezonban költségvetési hiányunk keletkezett. Tulajdonképpen két megoldás között kellett választanunk: vagy gyengébb állományú csapattal, de nekivágunk a kupának, vagy stabilizáljuk financiális helyzetünket, és erősebb együttessel, ám csak a hazai porondon indulunk. Utóbbi mellett döntöttünk.
2. Azzal mindenki tisztában van a szakmai berkekben, hogy egy éremesélyes csapatnak megközelítőleg évi százötven-kétszáz millió forint körüli összeg kell. Mi is nagyjából ennyiből gazdálkodunk.
3. Az előző idénnyel ellentétben csak három légiósunk lesz, a kispadra nem akartunk külföldit, inkább magyar játékosoknak adunk lehetőséget.
4. Komplex kérdés… Talán a szövetség közbenjárhatna, hogy legyen több televíziós közvetítés, s ha egy klub elindul valamelyik kupában, akkor biztosan láthatóak legyenek a meccsei, mert ezáltal az egyesület más, nem regionális szponzorokat is be tudna vonni a támogatói közé.
Máté János, az MK-győztes Pécsi VSK-Pannonpower ügyvezetője
1. Nincsenek meg a gazdasági feltételei. Csak olyan pénzből tudnánk elindulni, ami plusz ahhoz képest, amennyire szükség van a bajnokságban való helytálláshoz. Mind a játékosállomány minőségét illetően, mind az utazáshoz szükség lenne további bevételekre, miután nagyon nehezen vagyunk képesek az NB I-hez elengedhetetlen hátteret is garantálni.
2. Százötvenmillió a terv, és mondanom se kell, hogy ez nincs a bankszámlánkon: ezt kell összekapargatni a szezon során. Ezen felül a nemzetközi szereplés nagyjából további húszmilliót igényelne.
3. Három a terv. Nálunk most nagyon sok a fiatal Czigler Laci, a nagy öreg mellett, őket három jó külföldivel szeretnénk kiegészíteni, de ha jól dolgozunk, és a szakmai helyzet azt mutatja, elképzelhető egy negyedik is.
4. Ha a sportgazdaság kialakul, és azok a bevételek, amelyek ehhez szükségesek, előteremthetők, legalább néhány nagycsapatnál, el fognak indulni. Tehát abban az esetben, ha nem csak a saját gondjaikat tetézik ezzel...
Halm Rolland, a Közép-európai Ligát megnyerő Albacomp ügyvezetője
1. Mi indulunk nemzetközi kupában: a regionális Közép-európai Ligában. Úgy volt, azt mondták, hogy ennek az idei megnyerésével jár egy szabadkártya nekünk az Európa-kupába, de végül is nem kaptuk meg. Ám mivel mindenképp akartunk indulni valahol, címvédőként újra megméretjük magunkat a KEL-ben.
2. Nem tudom még megmondani. A főtámogatók megvannak, de a többiek még bizonytalanok, mert nálunk piaci szponzorok vannak. A kupa tizenöt-húsz millió, de ebben nincs benne, hogy rangos sorozatban erős csapattal érdemes elindulni, ami még drágább légiósokat feltételez.
3. Mindenféleképpen három légióssal fogunk nekivágni. Kategorikusan nem zárom ki a négyet, de nem tervezzük, ahogy az élet hozza. Nyilván ez anyagiak függvénye, meg hogy egyáltalán szükség lesz-e rá.
4. Ha ennek lenne számottevő hozadéka, bizonyára indulnának, de mivel nincs tévéközvetítés, és anyagilag csak ráfordítással jár, nyilván ebben a nehéz gazdasági helyzetben mindenki ott spórol, ahol tud.
Tóth Zoltán, a nyáron bevásároló Szolnoki Olaj KK ügyvezetője
1. Egyrészt nem vagyunk abban a helyzetben, hogy az igen borsos kupaszereplést vállaljuk, másrészt szakmailag sem kockáztathatjuk meg, hogy egy nemzetközi kupában való indulás széttördelje a szezonunkat. Teljesen más struktúra kell egy kupaszereplő együttes felépítéséhez, mert míg a hazai bajnokságot el lehet vinni hat, hét, nyolc jobb játékossal, az európai megméretéshez minimum egy erős tízes keret szükséges.
2. Annyira nem vagyunk eleresztve, mint azt sokan hiszik. Hogy mennyibe kerülne a kupa? Nyilván azon is múlik, hogy hány meccset játszanánk, hogy eljutnánk-e a csoportkörig. Egészen biztosan több millió forintba.
3. Négy légióssal számolunk, hármat már szerződtettünk.
4. Talán valami hasonló támogatás kellene, mint a futballban, azaz a televíziós jogdíjakból kaphatnának pénzt a klubok is. Kötelezni nem lehet a csapatokat az indulásra, ugyanis a nemzetközi szereplés rengeteg pluszköltséggel jár, ami jelen esetben nem térül meg.