Szocsi után Minszk. Nem Bu dapest és Székesfehérvár. Azaz: a 2014-es téli olimpia után három hónappal az A-csoportos világbajnokságot Fehéroroszország rendezheti meg. A pénteki, berni ülésen határozott így a nemzetközi szövetség kongresszusi küldöttsége: a fehéroroszok 75, a magyarok 24, a lettek 3, az ukránok 2 szavazatot kaptak.
„Reménykedtünk, mert a prezentációnk nekünk sikerült a legjobban, a pályázatunkat is csak dicséret illette, mindazonáltal be kell látni, rendkívül erős volt legfőbb riválisunk kandidálása” – mondta őszintén Kovács Zoltán, a Magyar Jégkorongszövetség főtitkára (jegyzet és elnöki nyilatkozat a 2. oldalon).
Hazánk zsinórban negyedszer pályázott, ám az olimpia miatt 2014-re adták neki a legnagyobb sanszot. Bár konkrétan nem ígért semmit sem az IIHF vezérkara, a színfalak mögött erősen biztatott, pályázzunk, mert jó lesz nekünk. Megtettük. Nem lett jó. A szavazást, különösen annak különbségét látva ugyanis rettentően csalódottak vagyunk.
A fehéroroszok sem először próbálkoztak: sikertelenül kandidáltak a 2013-as tornára. A mostani pályázatuk erősebb volt, köszönhetően annak, hogy az év végén átadják az új, 15 ezer férőhelyes Minszk Arénát. A másik fővárosi csarnok 8000 néző befogadására alkalmas.
Ami sokat nyomhatott a latban: a rivális pályázatát a politikai elit is támogatja, elég azt mondani, hogy Alekszandr Lukasenko államfő alkalmanként maga is a válogatottal edz. A hamarosan egy pozíciót előreugró, a vb után napvilágot látó friss világranglistán már 8. helyen álló, A-csoportos válogatottal.
Talán ha nekünk is ilyen erős csapatunk lenne…
Hogy 2011-ben újra az elitben szerepelhessen együttesünk, jövőre, április 24. és 30. között Ljubljanában Szlovénia, Lengyelország, NagyBritannia, Horvátország és Dél-Korea csapata ellen kell kiharcolni a feljutást.
A jövő évi vb-t Németország, a 2011-est Szlovákia, a 2012est és 2013-ast Finnország és Svédország közösen rendezi. A két ország eredetileg különkülön nyerte el a rendezés jogát: a finnek a 2012-esét, a svédek a 2013-asét. A tervek szerint a két északi csapat a vb-mérkőzéseit mindig otthon vívná, és csak az elődöntőtől kerülne sor az eredeti házigazdánál a fennmaradó többi találkozóra. René Fasel, az IIHF elnöke kiemelte: a két torna különleges lesz, ám az IIHF továbbra is azt támogatja, hogy a pályázók egyedül jelentkezzenek.
Kuvait és Grúzia felvételével egyébként 69-re nőtt az IIHF-tagországok száma.