Azért a víz az úr

Vágólapra másolva!
2008.12.19. 00:38
Címkék
Egyedi hangulatú gálaest vár a sportcsillagokra ma este hét órától a Syma-rendezvényközpontban, és velük együtt mindazokra, akik a Duna televízióban élőben követik majd az eseményt. Csak ott derül ki, az év sportolójaválasztáson Vajda Attila olimpiai aranyát vagy Cseh László három ezüstjét értékelték-e többre az újságírók.

Versengés és emlékezés is lesz a csarnokban egy olyan év után, amely kevés magyar sportcsillagnak hozott dicsőséget, soknak inkább csalódást, fájdalmat és gyászt. A pekingi olimpia évében, a játékok előtt veszítette el a magyar sport egyik legnagyobb egyéniségét és egyben aranyesélyesét, a kétszeres olimpiai bajnok Kolonics Györgyöt – róla külön megemlékeznek az est folyamán. Gerevich György augusztusi halála után mester nélkül maradt két kardvívónk az olimpiai küzdelmekre, az ottani sikertelenség miatt napról napra több szomorúság érte a sportág képviselőit, s az egész magyar küldöttséget, végül a hölgyek között mégis egy vívó, Mincza-Nébald Ildikó hozott haza egyedül egyéni érmet Kínából.

Az év sportolónője-szavazáson négy éve még az olimpiai aranyérmesek közül sem került be mindenki az első három helyezett közé – az öttusázó Vörös Zsuzsanna szorult le a dobogóról –, de a párbajtőrben pekingi harmadik Mincza-Nébald Ildikónak most ragyogóak az esélyei a fődíjra. A Magyar Sportújságírók Szövetségének főtitkára, Ambrus Gábor szerint vetélytársai között csapataranyérmesek is lehetnek, hiszen nem csak egyéni számban sikeres versenyzőt szokás jelölni. Így a párosban aranyat nyerő kajakos Kovács Katalin vagy Janics Natasa is lehet az év sportolónője 2008-ban. S ott van az asztaliteniszezők Európabajnokságának hősnője, Tóth Krisztina is, aki egyéniben harmadik, csapatban második, párosban pedig első lett.

Három olimpiai érem jelenti Cseh László számára az esélyt, hogy ő legyen az év férfi sportolója, ám mindhárom ezüst. Nagy kérdés, a szövetség tagjai közül a triplázást értékelték-e többre vagy Vajda Attila aranyát kenuban. A díjazott neve csak a gálán derül ki, akár egy Oscar-díj-átadáson.

Ambrus Gábor szerint az év edzője-szavazás végeredménye az év sportolói választásának végkimenetelét tükrözi majd, de az is előfordulhat, hogy ellensúlyozza az ottani sorrendet: a Cseh Lászlót felkészítő Turi Györgyöt és a Vajda Attila edzéseit vezető Vécsi Viktort is megszavazhatták az esztendő legjobb szakemberének.

E szűk esztendőben a magyar csapatokban volt talán a legtöbb örömünk. Tavasszal az A-csoportba feljutó jégkorongozók, nyáron a megint olimpiai aranyat nyerő vízilabdázók alkottak nagyot, alighanem utóbbiaké lesz az év együttesének járó trófea, bár a Kovács, Janics páros is beleszólhat a versenybe.

Jégkorongozók sohasem kaptak még második vagy harmadik díjat sem, s külföldi szakembernek sem volt még esélye az év szövetségi kapitánya-választáson. Most van: a hokisok közkedvelt kanadai származású szakvezetője, Pat Cortina méltó vetélytársa a pólósok kapitányának, Kemény Dénesnek – bár sokan borítékolják Kemény első helyét.

Lezárult a szavazás határideje, mire kiderült: a pekingi negyedik kalapácsvető, Pars Krisztián doppingvétségek miatt ezüstérmes pozícióba lépett előre, őt így különdíjjal köszöntik a gálaesten, amelyet korábbi olimpiai bajnokaink jelenléte is bearanyoz majd.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik