„Szerintem a katariaknak Katarban kellene befektetniük” – jelentette ki szerda este Michel Platini, ami első megközelítésben két dologra enged következtetni. Egyfelől az Európai Labdarúgó-szövetség elnöke újra elérkezettnek látta az időt, hogy megkérdőjelezze a Premier League sikerreceptjét, másrészt úgy tűnik, ebben az ügyben megbonthatatlan az egység közte és Sepp Blatter FIFA-elnök között. Ami azért is figyelemre méltó, mert a minap Blatter fanyalogva szólt a Platini-éra friss korszakos változtatásairól, az Európa-bajnokság létszámemeléséről („Nekem butaságnak tűnik, hogy a tagszövetségek majdnem fele kijut a döntőre”) és az UEFA-kupa szerinte elitista indíttatású átszervezéséről.
Blatter hétfőn az Európai Parlament előtt érvelt az amerikaiak, ázsiaiak, afrikaiak és oroszok angliai futballbefektetéseinek megakadályozása érdekében („Valamit tenni kell ezekkel a milliárdosokkal”); a kommentárok akkor megjegyezték, hogy a FIFAelnöknek – lévén svájci, tehát nem EU-állampolgár – szüksége lesz egy „barátra”, hogy hivatalosan előterjessze a javaslatot. Az International Herald Tribune a hű harcostárs, Michel Platini közeli megszólalását jósolta, és lőn: a francia sportdiplomata – miután beiktatták az Angol Nemzeti Futballmúzeum európai hírességeinek csarnokába – újfent megfogalmazta, szerinte miért nem jó, ha „a Liverpool elnöke egy arab sejk, edzője egy brazil, keretét pedig kilenc-tíz afrikai futballista erősíti.”
„A labdarúgás olyan játék, amelynek népszerűsége elválaszthatatlan a csapatok identitásától, anélkül nincs futball. Ha jön néhány ember Katarból, összevásárol egy csapatot, és Liverpoolban nincs liverpooli, Manchesterben manchesteri játékos vagy klubvezető, akkor kérdem én, hová lesznek a liverpooli és manchesteri tradíciók? Szerintem ez nem vezet jóra. A katariaknak Katarban kellene befektetniük. A futball nagyon sok országban fejlesztésre és forrásokra szorul, de az nem járja, hogy elhozzuk a pénzünket, szerencsét próbálunk, majd fogjuk magunkat, és hazamegyünk.”
Platini hozzátette, a megoldás természetesen az angol kormány feladata, azonban nem hagyott kétséget afelől, hogy az UEFA is megtesz minden tőle telhetőt.
„A kérdés az, felléphetünk-e a jelenséggel szemben? Nem vagyok biztos abban, hogy igen, de próbálkozunk, tanulmányozzuk az európai jogot, az angolt, a franciát, a németet, az oroszt, az ukránt és másokat is” – mondta az elöljáró.
Az Európai Unió illetékes szervei eddig minden hasonló próbálkozást elutasítottak a tőke és a munka szabad áramlására hivatkozva, azonban kétségtelen, hogy a mostanihoz hasonló, gazdasági válsággal terhelt időkben mindig nő a bezárkózásra építő érvelések népszerűsége. Ebből a szempontból mindenképpen tanulságos lesz, mire jut Platini a katariakkal és az EU-val.