Majd 50 éves pályafutás Majd 50 éves pályafutás
KERESZTES LAJOS A Húsos SC-ben kezdte, a Vasasban fejezte be a majd ötven éven át tartó pályafutását, miközben a MAC színeiben nyert két olimpiai érmet. Az 1924es párizsi ezüstöt Amszterdamban aranyra váltotta: a címvédő Vesterlundot taszította le a trónról. Ötvenkét évesen – afféle versenyző-edző minőségben – még csapatbajnokságot nyert a Vasassal. Keresztes Lajostól aztán lehetett tanulni; ez az 1964-es és 1968-as játékokon diadalmaskodó Kozma Istvánnak sikerült is.
Az első ökölvívóbajnok
KOCSIS ANTAL A magyar ökölvívás első olimpiai bajnokát tisztelhetjük személyében. Sőt: a sportág első Európa-bajnokaként is a Ferencváros légsúlyú bokszolóját tartjuk számon, tudniillik az akkori szabályok értelmében az ötkarikás játékok győztesét megillette a kontinenselsőnek járó cím is. Hatszoros magyar bajnokként költözött az Egyesült Államokba, aztán a sikertelen profi karrier végén, 1935ben felhagyott a bunyóval.
Kardban és tőrben is jeles
TERSZTYÁNSZKY ÖDÖN Hogy csak a legjobb eredményeit soroljuk föl: kétszeres olimpiai bajnok, ezüst-, illetve bronzérmes, a magyar bajnoknak járó legfényesebb medálból tizennégyet kaparintott meg, s kollekcióját Európa-bajnoki bronzzal egészítette ki. Kard- és tőrvívóként is a világ élvonalába tartozott, és még többre vihette volna, ha egy évvel amszterdami duplázása után nem szenved halálos motorbalesetet.
Az ezredes és a többiek
KARDCSAPAT Az ezredes és a többiek, avagy Tersztyánszky Ödön, a MAC katonatisztje kiváló társaságba került a csapatversenyen. A Garay János, Glykais Gyula, dr. Gombos Sándor, Petschauer Attila, Rády József, Tersztyánszky Ödön alkotta válogatott vissza is vágott az olaszoknak az 1924-es fináléban elszenvedett vereségért. Az együttes megannyi rutinos vívót vonultatott fel (Rády például 44 éves volt), a döntő hősének mégis a mindössze 24 esztendős Petschauer bizonyult.