Úttörők kékben

Vágólapra másolva!
2008.05.19. 00:54
Címkék
Futballakadémia – a legújabb szó, amibe lefelé szánkázó, minden ízében recsegő-ropogó labdarúgásunk kapaszkodik. A sokat emlegetett, de csaknem tökéletesen elsorvadt utánpótlás-nevelés reformjáról van szó. Egyremásra nyílnak az akadémiák, mi pedig működésüket, céljaikat, mindennapjaikat igyekszünk bemutatni. Ezúttal az MTK bázisául szolgáló agárdi Sándor Károly Futballakadémián a sor.

Régi marketingvastörvény: légy első, ez a siker egyik legfontosabb eleme! Ha száz embert megkérdezünk, nevezzen meg egy üdítőt, kilencvennél is többen mondanák az egyik kólamárkát. Ki lépett először a Holdra? Neil Armstrong, vágjuk rá könnyen, de ki volt a második? Na ugye… Ha valaki, hát Edwin „Buzz” Aldrin saját bőrén tapasztalta, mit számít hosszú távon, ha valaki elsőként kerül a köztudatba. Így nem vitás, hogy a magyar futballakadémiák bemutatásakor mindenképpen a Sándor Károlyról elnevezett, Agárdon működő létesítményt kell említenünk, amely az MTK bázisát képezi. A Hungária körúton ma azt mondják a hét éve működő futballiskoláról, büszkék arra, hogy kísérletük sikere irányt mutatott másoknak is. Domonyai László klubigazgató úgy véli, az MTK-akadémia sikere jelezte: érdemes a magyar gyerekekkel komolyan foglalkozni. És ebből, miképpen az akadémiák egymás közötti rivalizálásából az egész magyar labdarúgás hosszú távon profitálhat.

„Bizonyos vagyok abban, hogy ha Törőcsik András vagy éppen Bácsi Sándor idejében létezik ilyen akadémia, ők akár a Barcelonában is játszhattak volna. Százszámra tűntek el valódi talentumok, és ez ellen tenni akartunk” – vallja a klubigazgató. Suli után edzés, aztán irány haza, leckeírás és bőséges vacsora (előbbi bizonytalanabb volt, mint az utóbbi), így nevelkedtek eddig a fiatalok. De hogy milyen körülmények között él a gyerek, mit eszik a tréning előtt és után, arra senki sem volt kíváncsi. Többek között ez is az akadémia lényege: folyamatos tehetséggondozás a nap minden szakában, nem elhanyagolva az iskolát sem, de minden percet a futballképzésnek alárendelve.

Az agárdi akadémia legfontosabb előnye a klubvezető szerint az lehet, hogy nem lóg a levegőben. Hogy ez mit jelent? Az MTK a tehetségek képzését rendszerbe illesztette, mi több, az egész futballklubot ehhez az iskolához igazította. Domonyai László azt mondja, hiába ígérne bármit egy tehetséges tizenéves szüleinek, ha a nagycsapatban két kameruni, három libériai és négy csádi légiós szaladgálna.

„Emlékszem, annak idején nem volt könnyű a klubnak úgy dönteni, hogy Molnár Zoltán, Komlósi Ádám, Füzi Ákos vagy éppen Illés Béla ugyan évekig erőssége lehetne a csapatnak, az MTK mégis más utat választ, és a gyerekek érdekében elköszön tőlük – idézi fel a kezdeteket Domonyai László. – A mai napig az a célunk, hogy ha valakit a tehetsége arra predesztinál, hogy tizenhét évesen az élvonalban játsszon, akkor arra reális esélye legyen, megkaphassa a lehetőséget. Az első keret kilencven százaléka Agárdról érkezett, a többiek az NB III-ban szereplő tartalékcsapatunkban fejlődnek tovább. És ha ez utóbbi bajnokságot nyer, lesz egy saját NB II-es együttesünk!”

Ne feledjük: Siófokon az NB I-ben több, az MTK által kölcsönadott futballista játszik, és a második ligában is szerepel a kék-fehérek több 18 éves játékosa is.

És persze nem kevesen már külföldön játszanak: a kékek büszkék az angol QPR-ben szereplő Buzsáky Ákosra vagy az Anderlecht védőjére, Juhász Rolandra. Hogy a Liverpool magyarjairól ne is beszéljünk… Gulácsi Péter, Németh Krisztián és Simon András Angliában van, miképp a Manchester Citynél játszó Varga Péter is. Agárdról került Bresciába Varga Roland, Udinébe Tamási Zsolt, és itt nevelkedett az Interben és a válogatottban is megforduló Filkor Attila.

Agárdon állítják: a sokatígérő futballisták folyamatosan érkeznek. Tamási Zsolt, az akadémia szakmai igazgatója (csak névrokona a korábbi tanítványnak) szerint két 1990es születésű fiú, Gosztonyi András és Molnár Marcell már most a felnőttkeret tagja, de szerinte a saját korosztályánál egy vagy két évvel idősebbek között szereplő Csiki Norbert, Eppel Márton, Ladányi Tibor, Ódé Norbert, Pölöskei Zsolt (az MTK pályaedzője, az 1982ben az argentinoknak lőtt találatával a vb legfiatalabb magyar gólszerzője címet kiérdemlő Pölöskei Gábor fia), Tischler Patrik közül többeket már most árgus szemekkel figyelnek külföldiek. Sőt még a középiskola előtt álló, Agárdra csak a közeljövőben bekerülő Adorján Krisztián, Vass Patrik, Korozmán Norbert vagy Holman Dávid előtt is nemzetközi karrier állhat a szakértők szerint.

„Erkölcsileg, szakmailag hatalmas elismerés nekünk a Liverpoollal való együttműködés, tavaly óta a Sándor Károly Futballakadémiát az MTK és az ötszörös BL-győztes Liverpool közösen működteti – mondta a

nemzetközi kapcsolatokról Tamási Zsolt. – Ez egyrészt visszaigazolása törekvéseinknek, másrészt hatalmas motiváció a gyerekeknek. Németh Krisztiánék példája jelezte, milyen messzire el lehet jutni, és sokat számít a srácoknak, ha egy hétig itt lakik Agárdon az angol klub egyik edzője, és minden tréningünket, mecscsünket megnézi. Folyamatosan javul az infrastruktúra, immár kész a második, villanyvilágítással ellátott műfüves pályánk a két, tökéletes minőségű füves mellett.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik