Szerbnek lenni

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
2008.01.28. 00:24
Címkék
Tizenhét év leforgása alatt a szerb hegemóniával kilencven esztendeje létrejött államalakulat elveszítette területe és népessége kétharmadát – Szlovénia, Horvátország, Macedónia, Bosznia és Hercegovina, majd Montenegró kiválása után most Koszovó van távozóban. Marad(t) egy picinyke folt Európa térképén – kisebb, mint Magyarország...

– Szerbia néven, rommá lőtt gazdasággal, kilencmillió honpolgárral. De micsoda kilencmillióval! Egyiküket úgy hívják, hogy Novak Djokovics, Nolénak van két öccse, meg egy combizomhúzódása, de azért aránylag jól teniszezik. Olyan jól, hogy – magyar idő szerint – vasárnap délben leborulhatott a Melbourne Park centerpályájának Plexicushion borítására, élete első Grand Slam-torna-győzelmét ünnepelve. Utána kézbe vette a mikrofont, és ilyeneket mondott: ”I love my country, Serbia, I love you, Serbian Fans!” Az elmúlt tizenöt évben volt alkalmam a helyszínen megcsodálni néhány szerb diadalt.

Például 2002-ben, Indianapolisban, a férfi kosárlabda vb-n, ahol Vlade Divac és társai előbb az amerikaiakat – az oroszlán barlangjában! –, majd Argentínát verték meg, s lettek világbajnokok. Esélytelenül, szegényen, öregen, viharverten. Azokban a sportágakban, ahol labda pattog, alig van párjuk. Lehetnek nyomorultak, töredékére csonkíthatják a hazájukat a nagyhatalmak, felderenghet előttük a nemzethalál víziója, ők megtörhetetlenek.

Elvétve veszítenek el olimpiai és világbajnoki döntőket hat-hét gólos előnyről, ellenben számtalanszor talpra álltak már vesztett helyzetből. A miértre megannyi elmélet született, valamennyi tartalmaz részigazságokat, de a lényeg rejtve maradt.

Azért az felettébb valószínű, hogy amikor a „djokovicsok” elemibe jártak, egyikük fejét sem tömték tele a „bűnös nemzet” agyrémével, azzal viszont igen, hogy szerbnek lenni a legnagyszerűbb dolog a világon...
Legfrissebb hírek

Vasárnapi sportműsor: kezdődik a foci-vb egyenes kieséses szakasza

Minden más foci
10 perce

Tomori Győző a 11. idényét kezdi a Dabas edzőjeként; Pongó Máté Zalaegerszegen kosarazik tovább

E-újság
13 perce

Az angolok nem bírtak Panamával az első félidőben

Foci vb 2026
17 perce

Horvátország vezet Ghána ellen

Foci vb 2026
30 perce

A másik Lionel – Simon Zoltán publicisztikája

Foci vb 2026
57 perce

Zöld-foki ragyogás – Somogyi Zsolt jegyzete

Foci vb 2026
1 órája

Elkezdődött a Panama–Anglia és a Horvátország–Ghána mérkőzés

Foci vb 2026
1 órája

Vb 2026: Horvátország–Ghána 1–0

Foci vb 2026
1 órája
Ezek is érdekelhetik