Furcsa helyzet: az anyagi gondok közt fuldokló, jelenleg az NB I-es licencéért küzdő FC Fehérvárnál beköszöntött a Kánaán. A nagyjából egymilliárd forintos adósságot felhalmozó sportvállalkozásnak új tulajdonosa lett csütörtökön, s a Futball Invest Kft. valóban megváltó lehet. A cég tulajdonosa Garancsi István, aki finoman szólva is tőkeerős vállalkozó. A Népszabadság 150 leggazdagabb magyart felsoroló idei összeállításában is szerepel a klub új gazdája, mégpedig a 129. helyen. Ebből kiderül, hogy az ingatlanberuházásban és építőiparban érdekelt üzletember becsült vagyona 3.2 milliárd forint. A róla szóló szócikk kiemeli, hogy szeret a háttérben maradni. Cégét, a CD Hungaryt 2001 nyarán az ÁPV Rt. értékesítette, és az OTP-csoport 18.2 milliárd forintért vette meg, s később – néhány jobb ingatlan visszatartásával – továbbadta a húszmilliós alaptőkéjű, Garancsi István tulajdonában lévő Szinva Rt.-nek. Becslések szerint Garancsi István vállalkozása, a CD Hungary vagyona – szintén a Népszabadság írta – eléri a 30 milliárd forintot is (ebben az esetben az üzletember nyilván sokkal előrébb állna a listán).
Garancsi Istvánnak ugyanakkor csodát kell tennie Fehérváron, egyszerűsítve a helyzetet: mélyen a zsebébe kell nyúlnia, mert a klubnál valóban nagy a baj. Az FC Fehérvár Kft. tartozik az adóhatóságnak, az edzőknek és a játékosoknak is. A felsoroltak közül talán a futballistákkal lesz a legnehezebb megegyezni. A labdarúgók már nagyon türelmetlenek, hiszen a kft. információink szerint a novemberi alapfizetésükkel is tartozik. Ezenkívül a játékosoknak a július óta járó arculatátviteli és marketingszerződésben foglalt pénzt sem fizették még ki, sőt a 2006-os tavaszi, valamint a 2007-es őszi prémiumok sem érkeztek meg a futballisták számláira.
A hírek szerint Garancsi István pénteken találkozott a keret tagjaival. A vállalkozót sürgeti az idő, hiszen vélhetően nem örülne, ha az FC Fehérvár licenc nélkül maradna. Az új tulajdonos első lépésként átvizsgálta a labdarúgók szerződéseit, így már tudja, valójában mekkora összeggel tartozik a kft., illetve ezefelül mennyit kell még átutalnia az egyéb megállapodások következtében. Információink szerint a labdarúgóknak mintegy 100 millió forinttal tartozik a sportvállalkozás. A joggal türelmetlen játékosok pedig mielőbb, egy összegben szeretnének hozzájutni járandóságukhoz, mégpedig a licenceljárás fellebbezési határidejének lejárta – ami az MLSZ tájékoztatása alapján jövő szerda – előtt. Ha ez nem történik meg, az is megeshet, hogy az FC Fehérvár nem kapja vissza a licencét, vagyis nem folytathatja a bajnokságot. Ebben az esetben Garancsi István kidobott az ablakon 200 millió forintot – úgy tudjuk, ennyiért jutott hozzá a kft. nyolcvanegy százalékához –, mert a rajtengedély visszavonása után egy huncut garast sem érne a kft. Egyszerűsítve: újabb kiadásokat kell vállalnia az üzletembernek ahhoz, hogy ne bukjon nagyot a tranzakción.
A kérdés az, miért szállt be a futballba Garancsi István. Ezt egyelőre titok övezi, de a hírek szerint korábban nem volt valami nagy futballszurkoló. Ugyanakkor a vidéki nagyvárosokban könnyedén nyereségessé lehet tenni egy futballcéget. A debreceni példa követendő lehet, hiszen Szima Gábor cége már profitot termel. Székesfehérváron is jobb a helyzet, mint a fővárosi csapatoknál, hiszen a város ingyen bocsátja a klub rendelkezésére a stadiont, továbbá évente 110 millió forintot ad az együttes működtetésére. A klubnak ezenfelül jelentős „játékosvagyona” van, hiszen Sitku Illés, Simek Péter, Farkas Balázs, Horváth Gábor vagy éppen Mario Bozsics nagy értéket képvisel az átigazolási piacon. Ezenkívül a stadion mellett található területekkel is gazdálkodhat a főtulajdonos, vagyis jó üzlet is lehet a fehérvári befektetés.
Még úgy is, hogy kapásból egymilliárdos mínusszal kell nyitnia...