Jutott is, maradt is

Vágólapra másolva!
2007.11.18. 13:58
Címkék
Az UEFA stratégiai tanácsa ülésén az európai futball legfontosabb szereplői először egyeztettek hivatalosan Michel Platini Bajnokok Ligája-reformjáról. A francia elnöknek, aki eddig határozottan kiállt tervei mellett, engednie kellett elképzeléseiből, bár ezt csak a fórumról kiszűrődő nem hivatalos információk alapján tudjuk, hiszen az európai szövetség egyelőre nem kommentálta az ott elhangzottakat.

Hangzatos tervekkel kezdte meg négyéves elnöki periódusát Michel Platini, akit januárban választottak meg az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) vezetőjének. Legnagyobb ívű elképzelése a legrangosabb európai kupasorozat, a Bajnokok Ligája átalakítása volt. A francia sportvezető szerint ugyanis a jelenlegi rendszer igazságtalan, mert a tőkeerős, nagy kluboknak kedvez.

Kitalálta tehát, hogy egyetegyet elvesz a nagy futballnemzetek BL-kvótáiból, annak érdekében, hogy a kisebb országok képviselői is közelebb kerüljenek a tűzhöz.

M a j d rövid idő múlva, amikor belátta, hogy óriási ellenállásba ütközik a két főtáblás és két selejtezős helyet kapó Anglia, Spanyolország és Olaszország részéről, felvetette a kettős kvalifikáció módszerét: a nemzeti kupasorozatok győztesei is szerepelhessenek a sorozatban.

A javaslat azonban még ebben a finomított formában sem aratott osztatlan sikert, Michel Platininek meg kellett hajolnia a többség akarata előtt, és be kellett látnia, hogy az országos kupák aranyérmeseit nem tudja becsempészni a BL-be.

Viszont annál ügyesebben manőverezett a másik fronton, hiszen úgy sikerült elérnie változást a „kis országok” javára, hogy nem haragította magára a nagyokat.

A stratégiai tanácsülésen elfogadott szisztéma szerint 2009-től a főtáblára a címvédő mellett az UEFA-együtthatók alapján legerősebb három nemzet (jelenleg Spanyolország, Olaszország és Anglia) három-három együttest küldhet, míg a 4–6. helyezettek (Franciaország, Németország, Portugália) két-két, a 7–12. helyezettek (Hollandia, Görögország, Oroszország, Románia, Skócia, Belgium) pedig egy-egy csapatot delegálhatnak. A többi negyven európai bajnokcsapat – köztük a magyar aranyérmes – háromfordulós rendszerben küzd öt főtáblás helyért (azaz 27 már „elkelt” a 32-ből).

Ez eddig meg is egyezik a Michel Platini tervével, de csak azért, mert a tanácsülésen kompromisszumot kötöttek: a nemzeti kupagyőzteseket „elfelejtik”, és további öt helyért a tizenöt legerősebb liga második, harmadik vagy negyedik helyezettjei versengenek majd kétkörös kvalifikációval.

Érdekesség azonban, hogy ezt csak a hírügynökségek és a tekintélyes nyugat-európai lapok innen-onnan elszipkázott információiból tudjuk, az UEFA ugyanis – vélhetően hiúsági okokból – hivatalosan nem kommentálta a tanácsülésen elhangzottakat, mondván a BL átalakításáról a szervezet végrehajtó bizottsága dönt november 30-án. A legfontosabbak azonban már a háttérben eldőltek, és mivel első olvasatra meglehetősen bonyolultnak tetszik az új rendszer, boncolgassuk még egy kicsit a döntés következményeit.

A kezdetben Michel Platinit esküdt ellenségüknek gondoló nagy nemzetek nemhogy rosszul, hanem egyenesen jól járnak a változtatással: míg Anglia eddig két csapatot delegálhatott a főtáblára, és kettőt a selejtező harmadik fordulójába, ezúttal hármat küldhet közvetlenül a csoportkörbe, és egynek kell kvalifikációs meccseket játszania (igaz, az eddigi egy helyett két kört).

És ami számunkra ennél jóval érdekesebb: a mindenkori magyar bajnok is kedvezőbb helyzetbe kerül 2009-től, hiszen míg korábban a topligák harmadik vagy negyedik helyezettjei is útját állhatták a hazai legjobbnak, ezúttal „csak” negyven „kisebb” ország aranyérmese várhat rá.

Nem a rosszindulat, hanem a realitás mondatja velünk azt, hogy ez a könnyebbség csak elméletben igaz.

Gondoljunk arra, hogy a nyáron a svéd Elfsborg búcsúztatta a megerősített DVSCTEVA-t a BL-selejtező második fordulójában (később az északiak a spanyol Valenciával nem voltak egy súlycsoportban).

Az viszont igencsak jó lett volna, ha a 2002–2003-as szezonban a horvát NK Zagrebet kiejtő Zalaegerszeg vagy a 2005–2006-os idényben a szintén horvát Hajduk Splitet lehengerlő Debrecen a kvalifikáció utolsó körében nem a Manchester Uniteddel, hanem mondjuk a svájci bajnokkal meccselt volna.

Ha az UEFA vb elfogadja az új szabályzatot, 2009-től már nem tornyosulnak MU- és Valencia-szintű klubok a magyar bajnok előtt.

Csak az a kár, hogy nekünk már az Elfsborg és a macedón Rabotnicski is nagy falatnak számít…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik