Végül elismerte: doppingolt

Vágólapra másolva!
2007.10.07. 00:27
Címkék
Marion Jones pénteken egy New York-i bíróságon elismerte, hogy a sydneyi olimpia idején tiltott teljesítményfokozókat használt, s ezt követően bejelentette visszavonulását. A 2000. évi olimpián öt érmet (köztük három aranyat) szerző atléta úgy nyilatkozott, tudtán kívül élt a meg nem engedett szerrel.

Marion Jones végül mégis be ismerte, hogy doppingolt. Igaz, csak arról beszélt, hogy 2000. szeptembere és 2001. júliusa között használt tiltott teljesítményfokozót, s azt állítja, utólag tudta meg, hogy amit edzőjétől, Trevor Grahamtől kapott, az nem táplálékkiegészítő volt, hanem a BALCO-laboratórium által előállított „tiszta” nevű doppingszer. Az év atlétanőjének kétszer (1998, 2000) is megválasztott Jones eddig határozottan cáfolta, hogy valaha is meg nem engedett szert használt volna, pedig az évek során többször megvádolták ezzel.

Tizenhat évesen az 1992-es amerikai olimpiai válogatón 100 méteren ötödik, 200 méteren negyedik lett, ám nem ment el a doppingvizsgálatra, ezért négyéves eltiltást kapott. Ügyvédjének köszönhetően büntetését törölték, ő viszont kosárlabdázni kezdett, s csak 1997-ben tért vissza az atlétikához.

Szinte azonnal az első számú atlétanő lett. Másodszor akkor kételkedtek a szavában az emberek, amikor férjéről, a súlylökő C. J. Hunterről a sydneyi olimpia idején kiderült, hogy doppingolt. A sevillai világbajnok szervezetében a megengedett mértékű nandrolonnak az ezerszeresére bukkantak, de a termetes dobó váltig állította, ő nem szedett tiltott szert. Ekkor jelent meg először a színen a három évvel később kirobbanó BALCO-botrány főszereplője, a San Franciscó-i laboratórium vezetője. Victor Conte a Sydneyben rögtönzött sajtótájékoztatón azt állította, a magas nandrolonszintet egy vaskészítmény okozta, amelyet teszteltek a laboratóriumban, s kiderítették, hogy nandrolont tartalmaz. Conte együttérzéséről biztosította Linford Christie-t és Merlene Otteyt is, akik ekkoriban keveredtek doppingbotrányba, s a laborvezető szerint ugyanezt a készítményt használták.

Többek szerint az ügyet azért robbantották ki éppen az olimpia idején, hogy Jonest megzavarják, s ne érhesse el nagy célját, ne nyerjen öt aranyat az olimpián. Az időzítés másik oka az lehetett, hogy az amerikaiakat rákényszerítsék, nézzenek szembe problémáikkal, s ne fordulhasson elő, hogy eltussolnak doppingügyeket.

Jones a botrány ellenére folytatta a versenyzést, ha nem is öt aranyat, de hármat (100 m, 200 m, 4x400 m) megszerzett, ezenfelül két bronzérmet (távol, 4x100 m) vitt haza. Azt azonban kevesen hitték el neki, hogy nem tudott arról, férje milyen doppingszereket szed. Az amerikaiak szemlélete azonban valóban hatalmasat változott. Ők is kemény harcba kezdtek a doppingolás ellen, de a nagy áttöréshez még így is egy névtelen feljelentés kellett. A párizsi világbajnokság idején robbant a bomba: az egyik edző, egy fiola (addig ismeretlen) doppingszert juttatott el az Amerikai Doppingellenes Ügynökséghez. Mint kiderült, a THG nevű szert a BALCO-laboratóriumban fejlesztették ki, s mivel a cég adócsalás gyanújába is keveredett, rendőrségi vizsgálat indult. Időközben Marion Jones elvált a férjétől, és Tim Montgomeryvel, a 100 méteres síkfutás akkori világrekorderével (9.78) élt, akitől kisfia is született.

A vizsgálat pillanatok alatt kiderítette, hogy mindketten kapcsolatban állnak Victor Contéval és a BALCO-laboratóriummal, s a nyomozás eredményeként Montgomeryt eltiltották. Nevét a világcsúcslistáról is törölték, s ő lett az első olyan sportoló, akinek versenyzési jogát a hagyományos értelemben vett doppingvétség nélkül függesztették fel. A vizsgálat során Jonest is többször kihallgatták, de nem tudták rábizonyítani, hogy doppingolt, annak ellenére, hogy Conte és a laboratórium másik két munkatársa is azt vallotta, ők látták el Jonest tiltott teljesítményfokozóval. Ekkor állt elő a korábbi férj is, állítván: többször látta, amint felesége injekciókat ad be magának, megnyilatkozását azonban a legtöbben a féltékenységgel és irigységgel magyaráztak.

Akadtak szervezők, akik a gyanúba keveredett világsztárt nem voltak hajlandók meghívni a gálájukra, de legtöbben örömmel látták vendégül a futót, akit a nézők változatlanul ajnározták. Jones népszerűsége nem volt véletlen. Nem csak győzelmei és eredményei miatt ünnepelték, rendkívüli kedvességével lopta be magát az emberek szívébe. Nem voltak sztárallűrjei, s a közönség afölött is szemet hunyt, hogy egy másik sötét ügybe is belekeveredett. A főszereplő ezúttal sem ő volt, Montgomery és újabb

edzője, Steve Riddick került bíróság elé csekkhamisítás miatt, ám a vád szerint az ügyletből 25 ezer dollár Jonesnak is jutott. A pénteki meghallgatáson a futónő ez utóbbit is elismerte, így korábbi hamis tanúskodásáért büntetésre számíthat.

Legutóbb egy évvel ezelőtt került bajba Marion Jones. Az amerikai bajnokságon vitték doppingvizsgálatra, s az első hírek szerint szervezetében EPO nyomaira bukkanak. Ez azért volt meglepő, mert ezzel a szerrel a hosszútávfutók élnek, ugyanakkor megerősítette Hunter állítását, mely szerint felesége 2000 előtt EPO-t is használt. Jones ekkor is ártatlanságát hangoztatta, megszakította versenykörútját, hazarepült, s a B-teszt az ő állítását erősítette meg. Ennek ellenére nem versenyzett tovább, pedig szüksége lett volna a bevételekre, mert időközben eladósodott. Pénze főként a BALCO-ügyben őt védő ügyvédek zsebébe vándorolt.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik