huhogást kapott, no meg a tribünről banánt dobtak neki, gyaníthatóan nem azért, hogy vitaminnal frissítse magát.
Megelőzhető-e a botrányokozás?
„Igyekszünk rendet tartani, mint korábban bármikor – mondta Tóth Csaba, a mérkőzést biztosító cég képviselője. –
Ha nagyobb létszámú csoport a stadionban nem illendő módon viselkedik, először a hangosbemondó kéri a sportszerű szurkolást, és közli: ha folytatódnak a sportpályára nem illő cselekedetek, a játékvezető beszüntetheti a meccset, és ebben az esetben pontlevonással sújthajtják a klubot. Ha mi meggyőződünk arról, hogy a rend megzavarásában valaki tevőlegesen részt vesz, azt eltávolítjuk a nézőtérről, és intézkedünk, hogy a jövőben ne látogathassa a mérkőzéseket. Részt vettem az ankéton, érzékelem a feszültséget, mintha a Fradi-tábort a dac tartaná össze: amióta itt dolgozom, legalább tizenöt emberről skandálták, hogy takarodjon. Itt valakit mindig gyűlölni kell…”
A szurkolóknak el kell dönteniük, hogy azt akarják, feljusson-e a csapat, vagy azt, hogy ne – ezt már Csank János, a csapat vezetőedzője mondta.
„Ha az a cél, hogy ne, akkor nyilván a botrányokozás a cél, és azt nem könnyű megakadályozni” – tette hozzá a szakember.
Ez azért érdekes, mert a napokban a Ferencvároshoz érkező három kameruni légiós (Bessong Libiih Leo Steve, Eugam Peguy és Arouna Baba Pele) pénteken Miskolcon, a DVTK keretében bukkant fel. Csank János szerint azért, mert a játékosok még fiatalok, és egyelőre nincsenek azon a szinten, hogy húzóemberei legyenek a Fradinak, ráadásul a szabály szerint két 21 éven aluli játékosnak mindig a pályán kell lennie – az afrikaiakkal tovább csökkenne az átlagéletkor, márpedig az edző a tapasztalt játékosokra épít.
Ennek azonban ellentmond Sallói István diósgyőri klubvezető nyilatkozata.
„Én úgy tudom, Csank Jánost is megfenyegették a szurkolók, hogy ne merészelje a kameruni srácokat játszatni – mondta Sallói István. – Azt hallom, hogy a DVTK élősködni akar a Fradin, meg hasonló butaságokat, de a három srácért egy forintot sem kellett volna a Ferencvárosnak fizetnie, szponzor vállalta a költségeiket. De a jelenlegi helyzetben és légkörben a Fradi még nincs kész ilyen együttműködésre, márpedig nem erőszak a disznótor – inkább elhoztuk őket Diósgyőrbe. A fiúk nem értették, miért nem szólt hozzájuk senki a Fradiban, nem tudták, mi zajlik körülöttük. Ők jó szándékkal jöttek, és fizikai adottságaik és képességeik alapján kiemelkedtek volna a másodosztályból.”
A rasszista felhangokról Sallói István úgy vélekedett, minden klubnak magának kell ezt a harcot megvívnia, s ők, úgy érzi, sikerrel jártak.
„Itt is sokan húzták a szájukat, amikor kiderült, honnan igazolunk – mondta a klubvezető. – Aztán Foxi Kethevoama, Sadjo Haman és Halidou Douva hozzáállása, teljesítménye mindenkit meggyőzött. Most négy játékost igazoltunk Afrikából, őket szinte már a város határában fogadták a szurkolók.”
Ennek ellenére Csank János leszögezte: kizárólag szakmai okból nem kellenek most a kameruniak. Ezt a viharos szurkolói ankéton is megerősítette, mondván, ha ő számít valakire, az akkor is játszik, ha minden szurkoló ellenzi, és ez fordítva is igaz: hiába követelnének bármilyen sokan olyan játékost a csapatba, aki az edző szerint nem oda való – nem fog pályára lépni.
„Állandóan azt hallom, hogy mi a kapcsolat a Diósgyőr és a Fradi között – mondta Csank János. – Meg azt, hogy ki kinek a rokona. Én nem azért jöttem ide, mert a DVTK-nál voltam, hanem mert megkerestek, és mivel dolgoztam már itt, tudtam, hova jövök. Nincs kapcsolat a két klub között…”
A helyzet feszült – botrányosan ért véget a Fradi előző szezonja.
Nagy kérdés, rendben elkezdődik-e a következő…