A Kentaro válaszol

Vágólapra másolva!
2007.07.24. 23:35
Címkék
A Nemzeti Sport július 15-én megjelenő számának 2. és 3. oldalán volt olvasható Kisteleki István MLSZ-elnök első nyilatkozata, amelyet az általa meghirdetett bojkott után lapunknak adott. A szövetség első emberével készített interjúban számos kritika fogalmazódott meg az MLSZ múltjával és korábbi vezetőivel szemben. A nagy vihart kavaró cikkben elhangzottakra maga az egyik érintett, az MLSZ volt menedzsere és későbbi MLSZ-elnökjelölt, Pellady Péter reagál.

Kisteleki István: „Bozóky és társai sok pénzt tapsoltak el, vettek ki az MLSZ pénztárcájából.”Kisteleki István: „Bozóky és társai sok pénzt tapsoltak el, vettek ki az MLSZ pénztárcájából.”

Kisteleki István alatt a McDonald’s, az LG, a Betandwin, a Vodafone elhagyta futballunkat, de megszűnt az Európa legjobb utánpótlásprogramjának választott Bozsik-program is, amelyet még két esztendeig évi 600 millió forinttal támogatott volna a Mol és az OTP. Mindezek mellett olyan beláthatatlan kimenetelű perekbe keveredett a szövetség, amelyek esetleges elvesztése a teljes összeomlást eredményezné.

Kisteleki István: „A sokat átkozott Lothar Matthäus hatalmas játékos volt. Edzőként nem mindenütt vált be. Nagy név, nagy pénz, nagy ár a jelenléte. Hátországa új szellemet hozott hozzánk. Nem erre lenne szükségünk.”

Két év alatt szakmailag és anyagilag erős, stabil hátteret teremtettünk meg a szövetségnél, valamint fiatal, egyre jobb eredményeket elérő válogatottat alakítottunk ki. Ez a munka veszett semmibe az elmúlt másfél év alatt. Ahol a rendről, fegyelemről, törvényességről beszélnek, ott másfél év alatt ötször váltottak főtitkárt, és második szövetségi kapitányunkat fogyasztjuk. A Legfelsőbb Bíróság ítélete szerint jogtalan eljárásban zárták ki az első osztályból a Ferencvárost, Magyarország legnépszerűbb csapatát, a döntés következtében 550 millióról 222 millióra csökkent a bajnokság televíziós jogainak értéke.

Kisteleki István: „…megérdemelnék a szerződéskötők, hogy nyilvánosság előtt magyarázzák el, mi motiválta őket.”

Az MLSZ korábbi vezetősége rájött, hogy akkor jár a legjobban, ha saját maga értékesítheti a jogait, hiszen így sokkal több pénzhez juthat, és látja az értékesítési folyamatokat az elejétől a végéig. Segítségemmel kiderült az is, hogy a Japán elleni mérkőzésen, amelyre 75 000 eurót fizetett a Sport5 a szövetségnek, ők a jogokat több mint 1.5 millió USD-ért értékesítették a japán tv-társaságnak. A Sport5 később elnézést kért, hogy átverte az MLSZ-t, majd 370 000 eurót átutalt még a szövetség számlájára, de az MLSZ ettől függetlenül 2005. július 6-án szerződésszegésre hivatkozva azonnali hatállyal felbontotta a Sport5-szerződést. Kiszámoltuk, hogy a 2002–2005-ös időszak selejtező mérkőzéseit figyelembe véve a szövetség csaknem 1 millió euróval járt rosszabbul a Sport5-szerződés által, mint ha maga értékesítette volna jogait a mindenkori piaci értéken. A szerződések legnagyobb különbsége abban rejlik, hogy a Sport5-szerződés esetén a jogtulajdonos maga a Sport5. Ez azt jelenti, hogy a szerződésben – egy táblázat alapján – minden mérkőzésre fix összeget garantál. Ezt az összeget kapja a szövetség, de sosem látja, hogy valójában mennyiért értékesítették a találkozót. Így fordulhatott elő, hogy a norvégok és a törökök elleni hazai meccsünkért 225 000 és 200 000 euró a szerződés szerint fizetendő összeg, de a piaci érték mindkét ellenfél esetében 1 millió euró fölött van, tehát a szövetség az értékesítési összegnek csak 15-20 százalékához jutott hozzá.

Kisteleki István: „Még mielőtt Bozóky magyar tanácsadói nyomatékkal felhívnák a figyelmet, hogy a Kentaro nem kapott képviseleti jogot, hanem csak tanácsadóit, érdemes megnéznünk a szerződés 6. pontját, amely kimondja: »a Kentaro semmilyen módon sincs korlátozva a szerződéses partnerek kiválasztásában«.”

A Kentaro csak tanácsadó partner, mint egy jó ingatlanügynök, akit megbízunk, hogy adja el a házunkat, vagyis bármilyen vevőt hozhat. Hozza is a jobbnál jobb vevőket, nekünk pedig csak ki kell választanunk a legjobb ajánlatot.

Kisteleki István: „Örülök, hogy a Kentaro-ügy részletei is felszínre kerülnek. Munkatársaim kiszámolták, mennyivel járunk jobban a Sport5-val, mint velük. Utóbbi indulásként kétmillió eurót fizetett az MLSZ-nek. Ezt sohasem kell visszafizetni. Emellett évenként további 600 ezer eurót garantál.”

Kisteleki úr egyik legnagyobb ferdítése, féligazsága az volt, amikor táblázatában feltüntette a Sport5-os szerződés aláírási díját, a 2 000 000 eurót. Az összeg valóban stimmel, csak elfelejtette megjegyezni, hogy ez az összeg bruttó összeg, az MLSZ által kiállított számlán 1 650 000 euró + áfa szerepel. A nagyobbik baj, hogy azt is elfelejtette említeni az elnök úr, hogy bár igaz, hogy a Sport5 a szerződés értelmében fedezi a Kentaróval szembeni per mindennemű költségeit, de a Kentaro által 2004–2005-ben kifizetett 1.2 millió euró kártalanítása, amelyet perel a Kentaro, a szerződés szerint már benne foglaltatik a 2 milliós aláírási összegben. Ez annyit jelent, hogy ha a Kentaro megnyeri a pert, a Sport5 már nem fizeti ki még egyszer ezt az 1.2 milliót, tehát az MLSZ konkrétan 450 000 euró aláíráspénzt kapott a hatéves szerződésért.

Kisteleki István: „A Kentaro időlegesen elérte, hogy a svájci bíróság még a majdani per kezdete előtt, tehát a végkimenetel ismerete nélkül, mintegy biztosítékként befagyaszsza a FIFA-nál és az UEFAnál az MLSZ-t illető pénzeket.”

A svájci hatóságok két lehetőség közül választhatnak. Ha a papírok alapján teljesen egyértelmű a követelés, azonnali hatállyal dönthetnek a pénzek zárolásáról, de ha a legkisebb kétely is felvetődik bennük az ügy kimenetelét illetően, meghallgatásra berendelhetik a feleket. A zárolás mellett döntöttek.

Kisteleki István: „A számlák szerint az MLSZ 24 millió 160 ezer forintért a szombathelyi ruhagyárból rendelt 161 zakót, valamint 148 nadrágot. Egy zakó, egy nadrág ára 240 ezer forint plusz áfa.”

Kisteleki úr nagyon jól tudja, hogy a Styl ruhagyárral kötött szerződés barterszerződés. A szövetség kapott kb. 47 millió forint összegben formaruhát, ezért cserébe reklámfelületet garantált a vállalatnak. Magyarán: a szövetség adott egy számlát a ruhagyárnak, és a ruhagyár is adott egyet a szövetségnek ugyanazon az öszszegen, vagyis az MLSZ-nek egy fillérjébe sem kerültek a ruhák.

Kisteleki István: „A Kentaro előlegért kapta meg a tanácsadói jogot. Az első részletből az MLSZ számlájára a vállalt 800 ezer helyett csak 780 érkezett. Állítólag valaki 20 ezret készpénzben felvett.”

Ha valaki felvett 20 000 eurót a pénztárból, annak ott a neve, aláírása. Miért nem mondja meg az elnök, ki volt az?

A Nemzeti Sport mind a két fél véleményének teret adva a maga részéről lezártnak tekinti a Kentaro-ügyet, egészen addig, amíg a svájci bíróság jogerős ítéletet nem hoz.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik