Még mindig csak 18 éves, de igen hosszú utat járt be Gyurta Dániel. A 2004-es athéni olimpián szinte a semmiből robbant be a köztudatba azzal, hogy a legjobb idővel jutott a 200 mell döntőjébe, ahol felnőtteket megszégyenítő, parádés versenyzéssel, kiélezett, izgalmas hajrában szerezte meg az ezüstérmet, megelőzve a világcsúcstartó, amerikai Brendan Hansent is.
Az ötkarikás játékok után két szűk esztendő következett. Gyurta a 2005-ös világbajnokság előtt 2:16 perc körüli eredményt tudott, ezért el sem utazott Kanadába. 2006-ban már felcsillant a remény, a tavaszi országos bajnokságon 2:12.38-at úszott, ám a nyári felkészülés megint nem sikerült.
„Elvárások nélkül utaztam el az olimpiára – mondta Gyurta Dániel –, és sikerült érmet hoznom, a magyar úszók közül a legfényesebbet. Ez a súlyos teher azóta folyamatosan ott van a vállamon, úgy látszik, három év kellett ahhoz, hogy megszokjam.”
Egy pillanatra sem adta fel
A tavalyi, budapesti Európabajnokságon történt: Gyurta leúszta a 200 mell első előfutamát. Hatodikként érintette meg a falat, 2:14.14 perces idővel. Nem jutott be a döntőbe. Egyszerre volt csalódott, tanácstalan, de leginkább végtelenül szomorú, amiért nem szerepelhet a tízezres, tomboló tömeg előtt, nem integethet ki büszkén a célba érés után. De amikor megkérdezték tőle, eszébe jutott-e, hogy feladja a küzdelmet, hirtelen felcsattant, hiszen még a feltételezés is bosszantotta: „Hogy juthatna ilyen az eszembe, tizenhét éves vagyok, még rengeteg időm van. Ahogy felkapaszkodtam a csúcsra, ugyanúgy vissza is fogok térni oda!”
Viharok közepette tért vissza az önbizalma
2006 szeptemberétől kezdve egyre inkább felerősödtek a Gyurta edzőváltását szorgalmazó hangok, ám ő kitartott Széles Sándor mellett. A nehéz helyzetben is csak a munkára összpontosított.
„Nekem többször megingott a hitem abban, hogy sikerül a visszatérés – emlékezett Széles –, de Danin ezt sosem láttam.Az ilyesminek nincs egzakt tudománya, nincs előre megírt recept, amely alapján dolgozni kell, inkább az a jellemző, hogy ha valaki tartósan elmarad a legjobbjától, nem tud kikecmeregni a gödörből.”
Novemberben a rövid pályás országos bajnokságon Gyurta már biztatóan úszott, és azóta nincs megállás, versenyről versenyre fejlődik – csütörtökön pedig megdöntötte egyéni legjobbját Antwerpenben.
„Ahogy javultak az eredményeim, úgy tért vissza az önbizalmam, úgy nőtt folyamatosan a motivációm, egyre jobban ment az edzés, kifejezetten stabil lett az úszásom. Az utóbbi majdnem egy évben az összes versenyen megingások nélkül hoztam a formámat” – mondta Gyurta.
Profi szemlélet, gyönyörű technika
Gyurta sikerének egyik kulcsa a tökéletes profi szemlélet, a munka iránti alázat, nem múlt el úgy edzőtáborozás az utóbbi évben, hogy más edzők ki ne emelték volna, mennyire kemény munkát végzett. Sikerének másik összetevője a technikája, amelynek csodájára járnak. A versenyeken rendszeresen keresik meg Szélest azért, hogy gratuláljanak Dani úszásához.
A 2:10.71-es eredménnyel jelenleg harmadik a 200 méteres mellúszók világranglistáján, csak a japán világ- és olimpiai bajnok Kitadzsima Koszuke, valamint az amerikai világcsúcstartó Brendan Hansen előzi meg. Hogy ők miben jobbak?
„Könyvet lehetne írni a különbségek elemzéséről – mondta Széles. – Azért gyönyörű sport az úszás, mert a nagydarab, széles vállú Hansen és az apróbb termetű Kitadzsima képes ugyanolyan gyors lenni, hiszen annyira összetett mozgásról van szó, hogy a testalkat nem determinál egy-egy úszót.
A sikernek rengeteg összetevője van. Dani erőssége a technikája, és úgy érzem, ebben magasan fölöttük áll, nagyon laza az izomzata, tökéletes a mozgáskészsége, az idegrendszere is ideális, jól bírja a terhelést, és roppant intelligens versenyző.”
Noha Hansen világcsúcsa (2:08.50) és Kitadzsima legjobbja (2:09.42) még kicsit „odébb” van, Gyurtának van egy óriási előnye, amiről hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Még mindig csak 18 éves, a mellúszók pedig 22 éves koruk után szokták elérni legjobb eredményeiket, tehát Daninak van még ideje, hogy ledolgozza azt az egy-két másodpercet, amivel akár… De ne szaladjunk ennyire előre!
Hasonlóan örömteli hír az is, hogy Gyurta a rövidebbik távon is fejlődik, igaz, Antwerpenben győztes idejével még nem tartozik a közvetlen élvonalba (22. a világranglistán).
Gyurta óvakodik attól, hogy egyértelmű éremesélyessé kiáltsák ki a pekingi olimpia előtt, de elismeri, úgy futnak neki a felkészülésnek, a dobogó lebeg a szemük előtt. Ám tudja, hogy az ő ideje leginkább a londoni olimpián, 2012-ben jön el.
„Aztán pedig a remélt 2020-as budapesti olimpián – árulja el egyik titkos álmát.
– Miért ne lenne lehetséges?Harmincegy éves leszek akkor, Güttler Karcsi is vígan úszott még annyi idősen, majd meglátjuk, bírom-e.”