A három Polgár lány (Mádl Ildikó társaságában) kétszer nyert sakkolimpiát: 1988-ban Szalonikiben 1990-ben Újvidéken. Mindhárman kétgyermekes családanyák, Zsuzsa az Egyesült Államokban, Zsófia Kanadában, a női világranglistát fölényesen vezető, a férfiaknál 13. Judit pedig Budapesten él.
A három hölgy közül pillanatnyilag Judit él Magyarországon, közelebbről a Gellérthegyen. A házaspárnak – a családapa Font Gusztáv állatorvos – két kisgyermeke van, a hároméves Olivér és az egyéves Hanna. Beszélgetésünkkor a roppant eleven gyermekek zsivaját egy-egy spanyol nyelvű anyai rendreutasítás törte meg.
„Korán kell kezdeni a nyelvtanulást, nálunk segít, hogy a házvezetőnőnk spanyol. A két gyermek mellett komplikált a versenyzés, de nem panaszkodom. Világéletemben családra vágytam, mindig így gondoltuk Zsuzsával és Zsófival. Hármunknak hat gyermeke van, ez élő cáfolata annak, hogy gépek lennénk” – mondta Judit, aki a közelmúltban alulmaradt az orosz Jevgenyij Barejev elleni világbajnok-jelölti párosmérkőzésen. Az ok: „Sajnos keveset játszom, csak erős versenyeken indulok. A páros meccs előtt legutóbb októberben versenyeztem. Csalódott vagyok a kiesés miatt, de be kell látnom, hogy egy kétgyermekes családanya nem tud annyi energiát fordítani a sakkozásra, mint egy egyedülálló.”
Így van, még akkor is, ha férje, Gusztáv rengeteget segít Juditnak, s az sem hátrány, hogy a Polgár szülők Juditék szomszédságába költöztek.
„Édesapám életét mostanában találmánya, a csillagsakk tölti ki, különben is, ahogy mindhárman felnőttünk, természetes módon lazultak a családot összefűző kötelékek. Azt hiszem, így is van rendjén” – szögezi le a 30 éves Judit, a legkisebb Polgár lány.
A korelnök (38 éves) Zsuzsa a közelmúltig Forest Hillsben, a New York-i Queens városrész elegáns negyedében, a US Open tenisztorna egykori stadionja közelében lakott, manapság azonban már a Texas állambeli Lubbockban él és dolgozik, a helyi Texas Tech University sakkintézetének igazgatójaként. Honlapjának tanúsága szerint versenybe indult az Egyesült Államok Sakkszövetsége (USCF) végrehajtó bizottsági tagságáért, második férjével, Paul Truonggal együtt.
Az eddigi egyetlen magyar sakkvilágbajnok (1996 és 1999 között ült a női trónon) izgalmas, sokrétű életet él.
„Az egyetemen sikerült felvetetnem a tantervbe a sakkot, a királyos játék fejleszti a diákok gondolkodását. Emellett egy kutatócsoport tagjaként – reményeim szerint – azt is tudjuk bizonyítani, hogy a sakkozás lassítja, sőt meg is akadályozhatja az Alzheimer-kór kifejlődését. Ismert tény, hogy a sakkozók között gyakorlatilag ismeretlen ez a szörnyű, az agyműködést szétziláló betegség” – magyarázza Zsuzsa, aki versenyszerűen már ritkán sakkozik, ám még mindig őrzi 2577-es Élő-értékszámát.
Zsófia, a középső lány 1999ben férjhez ment Yona Kosashvili izraeli születésű sakknagymesterhez, nekik is két gyermekük van, két fiú, a hat és fél éves, első elemista Alon és a négyéves Yoab. Kanadában élnek.
„Sakkot oktatok, gyereket nevelek, mellette a festészet tölti ki az életemet. Sokszor felidézem a felejthetetlen szaloniki és újvidéki napokat, életem legcsodálatosabb eseménye a két dicsőséges sakkolimpia, hasonló élményt csak fiaim születése jelentett” – emlékezett Zsófi.