A Red Bull Air Race világsorozat negyedik futamát tartják a hét végén Isztambulban, ahol tavaly másfél millió néző szurkolta végig a helyszínen a világ legjobb pilótáinak küzdelmét. A show már csütörtökön elkezdődött: három versenyző látványos bemutató keretében átrepült a Boszporusz híd fölött, amely Isztambul európai részét köti össze az ázsiaival.
A szervezőknek ezúttal sem volt könnyű dolguk (bár az elmúlt két évben már volt idejük tapasztalatot szerezni), hiszen a héten az Egyesült Államokból érkeztek a verseny megrendezéséhez szükséges alkatrészek. Konkrétan 280 tonnányi felszerelés: 14 kisrepülőgép, két, darabokra szedett helikopter, a felfújható légikapuk, a verseny irányítótornya, a televíziós stúdió és két hangár. Szóval nemcsak a kapuk között száguldó karcsú sportrepülők látványa lenyűgöző, hanem a logisztika is, ami lehetővé teszi, hogy a rajtra minden a helyére kerüljön. Természetesen ez sem egy nap alatt történik – a szervezők már legalább két héttel a verseny helyszínére érkeznek, hogy serény munkával felépítsék például a tornyot, a VIP-lelátót és a sajtóközpontot, amely minden helyszínen pontosan ugyanúgy néz ki.
Ami a versenyt illeti: az összetett pontversenyt a brit Paul Bonhomme vezeti az idei három futam közül kettőt megnyerő Besenyei Péter előtt.
A magyar pilóta hátránya azonban csupán egy pont, vagyis már ezen a hét végén maga felé billentheti a mérleg nyelvét. Valószínűleg ehhez lesz egy-két szava a tavalyi győztes amerikai Kirby Chamblissnek is (ő egyébként nemcsak a versenyt, a sorozatot is megnyerte), aki az edzéseken elért remek időeredményével jelezte, szeretné végre megszerezni idei első győzelmét.
A versenypályát a Halic tölcsér formájú árapályos torkolat mentén, a Galata és az Atatürk híd között állították fel – itt száguld 300 kilométer/óra fölötti sebességgel a mezőny. Az időmérő edzést pénteken tartják, a versenyfutamot pedig szombaton.







