Mennyit ér a profi?

BENKŐ GÁBOR, BORBOLA BENCEBENKŐ GÁBOR, BORBOLA BENCE
Vágólapra másolva!
2007.03.29. 10:03
Címkék
A hazai labdarúgásban hosszú évekig hétpecsétes titokként kezelték a pénzügyeket, sőt ha valaki megpróbált a játékosok zsebében turkálni, egyenesen a pokolba kívánták. Mostanra sokat változott a helyzet, az egyesületek vezetői a tisztánlátás érdekében egyre készségesebben fedik fel lapjaikat a nyilvánosság előtt. Ezúttal arra voltunk kíváncsiak, hogy a kluboknak évente mennyibe kerül egy labdarúgó. Jelzésértékű, hogy az áltulunk megkeresett Pécs, Vasas és Zalaegerszeg vezetői szívesen beszéltek az anyagiakról.

Évek óta tartja magát a feltételezés, miszerint még ebben a legatyásodott, elszegényedett magyar labdarúgásban is sok pénz van. Rengeteg legendát lehet hallani a futballisták fizetéséről, a hétköznapi emberek pedig hajlamosak sárga irigységgel beszélni ezekről az összegekről mondván, miért kell százezreket, netán milliókat utalni havonta a mi totyogó futballistáink bankszámlájára, amikor még egy egyeneset sem tudnak rúgni a labdába. Utánajártunk, hogy valójában manapság mennyit keresnek a labdarúgók, évente mennyibe kerül egy-egy futballista a klubjának.

PMFC-PÉCS PLAZA Nem titkolnak semmit

Pécsett nem titkolóznak, néhány héttel ezelőtt – elsőként a magyar élvonalban – nyíltan beszéltek a jövedelmekről. A klub vezetői nyilvánosságra hozták a bérezési rendszert, amelyből kiderült, hogy három plusz egy fizetési kategóriába sorolták a játékosokat. Az első kategóriába tartozók bruttó 540 ezer forintot, a másodikba bruttó 360 ezret, a harmadikba esők bruttó 200 ezer forintot keresnek, míg a tehetséges fiatalok havonta 59 ezer forintot kapnak. Ehhez jön a prémium, amelynek a száz százalékát akkor kapják meg a játékosok, ha a csapat az első tíz között végez a Borsodi Ligában, viszont minden pontot, pontokat érő meccset követő szerdáig megkapják a prémium 30 százalékát. Győztes meccs után 2.1 millió forintot, egy pont esetén 720 ezer forintot osztanak szét Pécsett.

És akkor nézzük az egyéb költségeket: a futballfelszerelés beszerzése nem éri el évente az 50 ezer forintot. A év eleji bajnoki felkészülés hathetes időszakában 1.5 millió forintot tudtak az étkeztetésre fordítani, ám ez a szezonban nem jár. A pécsi önkormányzat öt lakást bocsátott a klub rendelkezésére, amelynek a bér- és rezsiköltségét a játékosok állják. Autót csupán egyetlen játékosnak, a csapatkapitány Szabados Józsefnek ad használatra a PMFC, a többiek a saját kocsijukkal közlekednek. Könnyen kiszámolható, hogy Pécsett egy átlagosan kereső futballista évi mintegy hatmillió forintjába kerül a klubnak.

VASAS Alacsonyabb költségvetés

A Vasasnál a nyáron új alapokra helyezték a csapat működését. Ahogy a klub ügyvezetője, Vancsa Miklós mondta, talán éppen ezért tudnak tiszta gazdasági viszonyok között dolgozni.

„Amit ígérünk, azt percre pontosan teljesítjük – mondta Vancsa Miklós. – Eltöröltük az

aláírási pénzt, a milliós fizetéseket a töredékére vettük vissza. A mostani, sikeresebb csapat költségei jóval alacsonyabbak az elmúlt évben botladozó együtteséhez képest.”

A Fáy utcában a legjobban kereső futballista alapfizetése 350 ezer forint, míg a legkevesebb bér 100 ezer. A prémiumok sem rugaszkodtak el a realitásoktól, egy pontért 30 és 60 ezer forint közötti összeg jár, attól függően, hogy a szezon előtt a játékos miként egyezett meg a piros-kék klub vezetőivel – ráadásul a mérkőzéseket követően e pénznek csak a felét vehetik fel a játékosok, a másik feléhez csupán a kitűzött cél, azaz a bentmaradás esetén juthatnak hozzá. A szerelésért nem kell fizetnie a Vasasnak, a sportszergyártó a reklámfelület fejében ingyen öltözteti a futballistákat, míg a mosási költség megközelítőleg 300 ezer forint egy évben. Az utazásra évente öt-hat millió forintot költ a klub, mindent egybevetve tehát egy esztendőben a Vasasnak átlagosan 4 millió 790 ezer forintba kerül egy futballista.

ZALAEGERSZEG Nyolcmillió egy játékosért Zalaegerszegen a játékosok havi fix juttatása 100 és 500 ezer forint közé esik. A ZTE klubelnöke, Nagy Ferenc készségesen közölte, hogy a prémiumot előre kidolgozott rendszer alapján osztják szét. Magyarán: Zalaegerszegen mozgó premizálás van, középárfolyamon 70-90 ezer forintot ér egy pont. „Nincs miért titkolnunk ezeket a számokat – mondta Nagy Ferenc. – A prémiumok egy részét mi is csupán a kitűzött cél esetén fizetjük ki, a Zalaegerszegnél ugyanis csupán az első négy hely számít ebből a szempontból. Szerelésre az elkövetkező két és fél évben nem kell költenünk, hiszen az olasz sportszergyártó cég hatvanhárommillió forint értékben ruházza fel a csapatot.” Az utazási költségek 10-12 millió forintra rúgnak, a stadion fenntartását az önkormányzat vállalta, étkeztetés nem jár a labdarúgóknak, a mosás költsége pedig megközelítőleg itt is 300 ezer forint. Zalaegerszegen így egy esztendőben átlagosan mintegy nyolcmillió forintba kerül egy játékos „fenntartása”. A közelmúlt eseményei módosították a zalaegerszegi képet, a vezetőség ugyanis négymillió forint összbüntetést rótt ki a játékosokra a mainzi mérkőzés (1–7) után. Hogy kinek mennyit kell fizetnie, nem publikus.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik