Két nap múlva a 18. fordulóval folytatódik a Borsodi Liga 2006–2007-es idénye. A két és fél hónapos szünet viszonylag csendben telt el: ezúttal elmaradtak a csődeljárások, a nagy klubbotrányok, viszont kétséges, lesz-e előrelépés a bajnokság színvonalában.
Németh Ferenc
Az újpesti Tisza Tibor (balra) az edzômeccseken jól futballozott, a bajnokságban is hasonló teljesítményt várnak tôle a szurkolók
Németh Ferenc
Az újpesti Tisza Tibor (balra) az edzômeccseken jól futballozott, a bajnokságban is hasonló teljesítményt várnak tôle a szurkolók
Pénteken 19 órakor a Fáy utcai Illovszky-stadionban rendezik meg a Vasas–DVSC-TEVA találkozót, s ezzel folytatódik a Borsodi Liga 2006–2007-es idényének tavaszi szezonja. Ilyenkor persze mindig nagy kérdés, vajon mi várható a bajnokságtól, a csapatoktól, vajon emelkedik-e végre a színvonal vagy sem. Butaság lenne bármivel is áltatni magunkat: vélhetően jottányit sem javul a helyzet, bár azt azért kétségkívül futballunk javára írhatjuk, hogy az idei télen elkerülték a nagyobb botrányok a klubokat. Senkit sem fenyegettek visszaléptetéssel, nem hallottunk csődveszélyről, és egyáltalán: nem történt semmiféle egetverő a mi kis futballunkban (azt persze ne felejtsük el, hogy a bajnokság névadó szponzora, a Borsodi Rt. bejelentette: a szezon végétől nem fordít több pénzt a ligára). A legnagyobb felháborodást az okozta, hogy amikor az edzőképző konferencia keretében február elején hazánkba látogatott Alex Ferguson, az előadást végigülő magyar edzők, Bicskei Bertalan két felvetését leszámítva, egyetlen kérdést sem tettek fel a Manchester United menedzserének. Sőt ügyetlenkedésüket tetézték azzal, hogy kérdések helyett autogramért esedeztek Sir Alex előtt... És ez azért több volt, mint kellemetlen.
Némi reményt adhat azonban az előrelépésre a hamarosan elbírálandó Eb-pályázatunk, ha már klubcsapataink jó szokásukhoz híven az elsők között esnek ki ez európai kupákból. Az pedig ilyenformán örökzöld téma, hogy a magyar bajnokság túlságosan is sokáig szünetel a téli hónapokban, és ez még akkor is igaz, ha tudjuk: az időjárás ilyenkor általában nem teszi lehetővé Európának ezen a táján a futballt – igaz, az idén mintha elmaradtak volna a mínuszok.
Ezt persze nem tudhattuk előre, így hetvennégy napra „bezárt” a Borsodi Liga, ami tényleg soknak látszik. A Magyar Labdarúgó-szövetség gyakorta megkapja azt a kritikát, hogy nem tölti ki ezt a valóban hosszúnak tűnő időszakot valamilyen programmal, versenyeztetéssel. Bár a téli terembajnokságot évről évre lebonyolítja a szövetség, a nagypályás futballt kizárólag felkészülési meccsek tömkelegével pótolják a csapatok. Éppen ezért hozta létre a Nemzeti Sport a téli bajnokságot, amely legalábbis azt a célt szolgálta, hogy a holt szezonban is fókuszba állítsa a csapatokat, és némiképp talán izgalmasabbá tegye a felkészülést.
Lapunkban végig követtük a játékot, amelyben a tíz meccsből hetet győzelemmel záró Győr végzett az élen, de kitűnően szerepelt az MTK, hiszen a kék-fehérek hétből hetet nyertek.
Bár nem könnyű ebből messzemenő következtetést levonni, a télen remekül igazoló ETO-nál máris érzékelhető némi fejlődés. Más kérdés, hogy a vezetők azt hangsúlyozták az ősszel, hogy céljuk a saját nevelésű játékosok beépítése a csapatba. Ehhez képest szerződést kínáltak a sokáig sérült, és nem tinédzserkorú Böőr Zoltánnak és Bojan Brnovicsnak is. Ez egyfelől azt sugallja, hogy a hangzatos szólamok ellenére a vezetők mégsem bíznak a saját nevelésű játékosaikban, másfelől viszont igaz, az új győri akadémián még évekig kell pallérozódniuk a fiataloknak ahhoz, hogy kellő tudással felvértezve kiszorítsák az öregeket.
Ami pedig az MTK-t illeti: tudatos munkát végzett csapatával Garami József szakmai igazgató, és tippünk szerint a kék-fehérek a tavasszal is kiegyensúlyozott, jó teljesítményt nyújtanak majd.
Miként lehet jobb a bajnokság?
Ha javul a közeg Sokan és sokszor elmondták már: a közeg az oka, hogy a magyar játékosok itthon képtelenek száz százalékot nyújtani. Kétségtelen, hogy nívótlan miliőben nehéz kihozni magukból a maximumot, de például Szerbiában, Szlovákiában, vagy Bulgáriában sincs megfelelő háttere a futballnak, a klubok és a válogatott olykor mégis képes kiugró eredményekre.
Ha több pénz jut a labdarúgásra A Red Bull Salzburg éves költségvetése meghaladja az ötmilliárd forintot, a Debrecené nem éri el a nyolcszázmilliót. Az osztrák klubok a stabilabb pénzügyi háttérnek köszönhetően eladhatóbb terméket kínálnak a szurkolóknak, azaz a szurkolók újabb eurómilliókat hoznak a fociba, aminek köszönhetően az üzlet prosperál, és a labdarúgásuk is tovább fejlődik.
Ha fejlődik a szakmai munka Magyarországon az utóbbi két évtizedben elhibázott volt a szakmai munka. Sajnálatos, hogy ezért senki sem vállalta a felelősséget, de tény: húsz éve nem termelt ki a magyar futball külföldön is igazán jegyzett játékost. Meg edzőt sem. Mert bár szakembereink olykor-olykor kapnak munkát arab, ázsiai vagy afrikai országban, jobb helyeken nincs esélyük.