Végre egy igazi nagy meglepetés!

Bálint Mátyás és Rác Benedek BalázsBálint Mátyás és Rác Benedek Balázs
Vágólapra másolva!
2007.01.22. 01:51
Címkék
Az ausztrál nemzetközi bajnokság hetedik napján sorra hullottak a klasszisok női egyesben. Kiesett a címvédő Amélie Mauresmo, a 2004-es US Open győztese, Szvetlana Kuznyecova és az előzetesen a négy közé jutásra is esélyesnek tartott Jelena Jankovics, akit a sérülései után remek formában visszatérő Serena Williams győzött le.
Amélie Mauresmo arca csalódottságot tükröz, igaz, utóbb már azt mondta, nem csinál nagy drámát a Lucie Safarová elleni kiesésbôl
Amélie Mauresmo arca csalódottságot tükröz, igaz, utóbb már azt mondta, nem csinál nagy drámát a Lucie Safarová elleni kiesésbôl
Reuters
Amélie Mauresmo arca csalódottságot tükröz, igaz, utóbb már azt mondta, nem csinál nagy drámát a Lucie Safarová elleni kiesésbôl
Amélie Mauresmo arca csalódottságot tükröz, igaz, utóbb már azt mondta, nem csinál nagy drámát a Lucie Safarová elleni kiesésbôl
Amélie Mauresmo arca csalódottságot tükröz, igaz, utóbb már azt mondta, nem csinál nagy drámát a Lucie Safarová elleni kiesésbôl
Reuters
Amélie Mauresmo arca csalódottságot tükröz, igaz, utóbb már azt mondta, nem csinál nagy drámát a Lucie Safarová elleni kiesésbôl

Eddig naponta amiatt keseregtünk, hogy az Australian Open női egyese híján van nagy csatáknak és váratlan fordulatoknak, most azonban megkaptuk, amit hiányoltunk: a vasárnap pályára lépő teniszezők közül a négy legmagasabban rangsorolt, Amélie Mauresmo (2. kiemelt), Szvetlana Kuznyecova (3.), Jelena Gyementyjeva (7.) és Di-nara Szafina (9.) egyaránt elbúcsúzott. És akkor Jelena Jankovicsról (11.), még nem is beszéltünk, bár neki a Serena Williams elleni veresége miatt tulajdonképpen nem kell szégyenkeznie.

Amélie Mauresmónak ellenben van oka az elkeseredésre: a címvédőt a világranglista 70. helyén álló cseh Lucie Safarová búcsúztatta a tizenhat között két – még csak nem is különösebben szoros – szettben. Pedig a korábbi világelső kezdett jobban, 4:1-es vezetéséig úgy tűnt, újabb papírforma-eredmény születik. Akkor azonban a 19 éves cseh lány taktikát váltott, amellyel sikerült teljesen megzavarnia a franciát.

Csillagpor

„Az újságokat nem olvasom, az internetre nem nézek rá, csak a versenyre akarok koncentrálni. De úgy hallom, nagy az őrület” – az izraeli Shahar Peer arról, mennyire követik menetelését otthon.

„Így legalább mindketten tudjuk, hogy a tenisz sok utazással, edzéssel, lemondással jár” – a cseh Tomás Berdych válasza arra, előny-e, hogy barátnője, Lucie Safarová is teniszezik.

„Akárhányszor látom játszani, mindig egyre jobb, pedig nem is tudom, miben fejlődhet még” – a szerb Novak Djokovics igencsak tiszteli legyőzőjét, Roger Federert.

„Egyszer bekapcsoltam a tévét, épp az Australian Open közvetítését harangozták be. Attól kezdve nem tudtam nyugodtan pihenni” – Marija Sarapova a vakációja alatt sem tud elszakadni a tenisztől.
„Úgy mentem fel a pályára, hogy szép nyugodtan teniszezem, és majd meglátom, mi lesz belőle – mondta Lucie Safarová. – Aztán egy négynél azt mondtam magamnak, na jó, ideje kissé erőteljesebben játszani. Agresszívabb stílusra váltottam, és próbáltam keveset hibázni.”

A terv bevált: a balkezes cseh megzavarta nagynevű ellenfelét. Mauresmónak láthatóan nem volt ínyére, hogy föl-alá kell szaladgálnia ellenfele jól helyezett tenyereseit üldözve, és egymás után rontotta el az ütéseket. Így aztán a következő hét játékból egyet sem nyert, és amikor – 6:4, 2:0-s hátrányban – hozta a saját adogatójátékát, már késő volt. Nem tört meg Safarová lendülete, 6:3-mal behúzta a második szettet is.

„Tudtam, ha sokáig tart a meccs, csak nekem rossz, hiszen Amélie rutinosabb, úgyhogy a végén már minden pontra rettenetesen koncentráltam. Ez volt az első fellépésem a Rod Laver Arenában, és mikor a bemelegítés közben körülnéztem, csak arra tudtam gondolni, hű, mekkora ez a stadion. De nagyon jól éreztem magam, és roppant örülök a sikernek. Igazából még most sem hiszem el” – lelkendezett Safarová, aki korábban még nem jutott nyolc közé Grand Slam-versenyen. Mauresmóval épp fordított a helyzet: ezt megelőzően 2001-ben búcsúzott ilyen korán Melbourne-ben.

„Természetesen csalódott vagyok, de azért nincs vége a világnak. Elemeznem kell majd ezt a meccset, de az egész heti formámat is. Valahogy nem éreztem, hogy kellően sikerült volna ráhangolódnom a versenyre. De nem csüggedek, edzek, dolgozom tovább, most ez a legjobb, amit tehetek” – értékelt a francia.
Nem Mauresmo okozta a nap egyetlen meglepetését. Az orosz Szvetlana Kuznyecova az első három körben még átgázolt az elllenfeleken (mindössze tíz játékot veszített), ám a 16. kiemelt izraeli Shahar Peer ellen váratlanul lassan és sok hibával teniszezett. Ráadásul gyengén is adogatott, így 6:4, 6:2-vel búcsúzott.
„Fejben dőlt el: mindenfélére gondoltam a meccs közben, nem koncentráltam száz százalékig a labdamenetekre” – magyarázta Kuznyecova. Miután ő is kiesett, már bizonyos, hogy az Australian Open után a hétfőn honfitársával, Vera Zvonarjovával játszó orosz Marija Sarapova lép majd a világranglista élére.

Az oroszok számára egyébként is fekete nap volt a vasárnap, hiszen Kuznyecova mellett kipotytyant még két éljátékosuk. Jelena Gyementyjeva vesztét szokás szerint bűn rossz szervái okozták, amelyekkel a 18 éves Nicole Vaidisová azt csinált, amit csak akart, és könnyedén, 6:3, 6:3-ra győzött. A nyolc között így cseh tinirangadó lesz: Vaidisovára ugyanis Safarová vár a negyeddöntőben. Búcsúzott Dinara Szafina is, akit a kínai Li Na vert meg még a harmadik körből elmaradt meccsen.

Ejtsünk szót Serena Williamsről, aki – úgy tűnik – végre egyszer komolyan gondolja a visszatérését. Erről többet Jelena Jankovics tudna mesélni, akit a 31 nyerő ütést bevágó amerikai 6:4, 6:2-vel intézett el – mondhatni csuklóból.
„Serena nagyon jól teniszezett, alig hibázott. Mindent megpróbáltam, de ez nem az én napom volt” – mondta a torna előtt remek formában lévő, ám az elmúlt három hétben tizennégy meccset játszó, így egy kicsit elfáradó szerb lány, aki egyébiránt már a harmadik kiemelt teniszező, akit Serena megver az idén. A negyedik, már a nyolc között, az izraeli Peer lehet. ---- A férfiaknál két meccs maradt vasárnapra a harmadik fordulóból: a német rangadón Tommy Haas Florian Mayert győzte le három szettben, Tomás Berdych pedig „rommá verte” az orosz Dmitrij Turszunovot.

Roger Federer ellenben már nyolcaddöntőt játszott, ám hiába volt előzetesen Novak Djokovics minden fogadkozása, a 19 éves szerb szettet sem tudott nyerni a világelső ellen. A svájci nem játszott tökéletesen, ám a szintén bizonytalankodó ellenfele képtelen volt élni a lehetőségekkel. Djokovicsnak a második játszmában adódtak a legjobb esélyei, ám 4:4 után Federer akkor is gyorsan elhárította a közelgő veszélyt. A világelső továbbra is játszmaveszteség nélkül menetel Melbourne-ben, egyébként 33 hivatalos mérkőzés óta nem kapott ki. Az elődöntőbe jutásért a spanyol Tommy Robredo lesz az ellenfele, aki a francia Richard Gasquet ellen is hozta a kötelezőt.

„Előzetesen is arra számítottam, hogy Robredóval kell majd játszanom, szóval nem izgulok. Ha jól emlékszem, még nem kaptam ki tőle soha, de azért érdekes lesz, mire megyünk egymással a negyeddöntőben” – mondta Roger Federer.
Andy Roddick sincs rossz formában, ám az amerikai emberére akadt Mario Ancic személyében. A két szervagép rendkívül élvezetes csatája végül csak az ötödik játszmában dőlt el, a horvát 2:2 után két egyszerű röptét is elrontva elveszítette adogatójátékát, Roddick pedig magabiztosan szerválva megőrizte a brékelőnyt a meccs végéig.

„Végig éreztem, hogy nincs gond az ütéseimmel, de Mario remekül tartotta magát, mindent visszaadott. Hasonló stílusban játszottunk, hol ő volt lendületben, hol én, a végén a szerencse is mellém állt, amikor elhibázta azt a két röptét. Ez döntött” – értékelt Andy Roddick, akire a nyolc között egy régi ismerős, Mardy Fish vár. Az amerikai a spanyol David Ferrer ellen győzött négy szettben.

„Furcsa lesz Andy ellen játszani. Gimnazista korunkban együtt laktunk, a szobája négy lépésre volt az enyémtől – elevenítette föl emlékeit Mardy Fish.
A nap mérkőzése
Andy Roddick (amerikai, 6.)–Mario Ancic (horvát, 9.) 6:3, 3:6, 6:1, 5:7, 6:4
1. adogatások (%-ban)6964
Ászok1621
Kettős hibák13
Ki nem kényszerített hibák1933
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)7973
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)4960
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)205196
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)167162
Legerősebb adogatás (km/óra)225220
Nyerő ütések (adogatásból is)5260
Sikeres brékpontok5/143/4
Pontok/kísérletek a hálónál23/3740/63
Megnyert pontok134129
Mérkőzésidő (perc)183 (27+41+30+48+37)
---- Az utóbbi időben sérülésekkel bajlódó amerikai két szettben, magabiztosan búcsúztatta a 11. helyen kiemelt szerb Jelena Jankovicsot, és a nyolc közé jutott.

– Úgy tűnt, könnyedén győzött. Milyen volt belülről az összecsapás?
– Egyszerűen szenzációs volt a mérkőzés – lelkendezett Serena Williams. – Talán most nyújtottam itt a legjobb teljesítményt. Sok nyerő ütésem volt, és csak egyszer vesztettem el az adógatójátékomat. Most jó úton járok, veszélyes lehetek bárkire.

– Tartott Jankovicstól?
– Az eddigi mérkőzésein kiválóan teniszezett, ezért nem becsülhettem le. Mindketten nagyon keményen küzdöttünk a győzelemért.

– A torna előtt kérdéses volt, meddig juthat. Meg tudja nyerni a versenyt?
– Képes vagyok rá, bízom magamban. Nem érdekel, mit írnak vagy mit mondanak az emberek, a nap végén én lettem saját magam legnagyobb szurkolója. Illetve talán még az édesapám, de őt leszámítva, mindig a saját legnagyobb szurkolómnak kell lennem. Éppen ezen dolgozom, azon, hogy továbbra is pozitívan álljak a dolgokhoz.

Serena Williams , a világranglista 81. helyezettje ---- AUSZTRÁL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, MELBOURNE (15 636 000 dollár, kemény pálya)
Férfi egyes. 3. forduló:

Haas (német, 12.)–Mayer (német) 7:6, 6:3, 6:3;
Berdych (cseh, 13.)–Turszunov (orosz, 21.) 6:2, 6:1, 6:1.
Nyolcaddöntő:
Federer (svájci, 1.)–Djokovics (szerb, 14.) 6:2, 7:5, 6:3;
Roddick (amerikai, 6.)–Ancic (horvát, 9.) 6:3, 3:6, 6:1, 5:7, 6:4;
Robredo (spanyol, 7.)–Gasquet (francia, 18.) 6:4, 6:2, 3:6, 6:4;
Fish (amerikai)–Ferrer (spanyol, 16.) 6:1, 7:6, 2:6, 7:5

Női egyes. 3. forduló:
Li Na (kínai)–Szafina (orosz, 9.) 6:2, 6:2;
Csakvetadze (orosz, 12.)–Kostanic Tosic (horvát) 6:4, 6:4;
Hantuchová (szlovák, 15.)–Harkleroad (amerikai) 6:7, 7:5, 6:3.
Nyolcaddöntő:
Safarová (cseh)–Mauresmo (francia, 2.) 6:4, 6:3;
Peer (izraeli, 16.)–Kuznyecova (orosz, 3.) 6:4, 6:2;
Vaidisová (cseh, 10.)–Gyementyjeva (orosz, 7.) 6:3, 6:3;
S. Williams (amerikai)–Jankovics (szerb, 11.) 6:3, 6:2
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik