Földhöz vágott ellenfelekA Dél-Koreába érkezéskor a repülőtéren a kábítószerkereső kutya kiszagolta Braun Ákosnak a szuvoni napokra csomagolt téliszalámiját, amelyt a vámosok elvettek és megsemmisítettek, így a dél-koreaiak által kedvelt bogarak helyett Németh Endre csapatvezető aszalt szilvás bejglijét majszolták esténként a cselgáncsozók, aki az elhúzódó doppingvizsálatok miatt többszor lekésték a vacsorát. A világ- és Európa-bajnok dzsúdós a szalámi elvételekor megfogadta, a tatamin áll bosszút, a dél-koreai Kim Jae Bum azonban keresztülhúzta számításait, tekintve, hogy az ázsiai képtelen volt az elődöntőig menetelni, ahol így hiába várt rá Braun.
Ezért mondja azt a paksi sportoló, hogy kis hiányérzete van az egyéni arany- és csapatbeli bronzéremmel záruló egyetemi és főiskolás világbajnoksággal kapcsolatban, amelyet a decemberi vizsgaidőszakban rendeztek a dél-koreai Szuvonban – ez volt egyébként a tizennyolcadik és egyben utolsó vb a sorban, 2007-től ugyanis a cselgáncs bekerült a Universiade rendes programjába.
Braun Ákosnak és a többieknek Szuvonban egy számukra már jól ismert tárgyból – a cselgáncsból – kellett vizsgázniuk decemberben. Ha ezt a megméretést a csapat vezetője, Németh Endre – aki „civilben” a Testnevelési Egyetem küzdősport tanszékének adjunktusa – az iskolában tartja, bizonyára jeles került volna be az indexekbe, mivel a tíztagú csapatból hatan érmet szereztek, ketten pedig pontszerző helyen végeztek, s a csapatversenyben még egy bronzérem jutott a magyaroknak – ezért az eredménysorért egyértelműen jár a legjobb osztályzat.
A dzsúdósok legeredményesebbje a tatamin (világ- és Európa-bajnok) és az iskolapadban is Braun Ákos. A paksi versenyző az idén már a harmadik diplomáját szerezte meg (28 évéből huszonegyet töltött különböző oktatási intézményekben), ő azonban szerényen maximum két és félnek mondaná. A Gábor Dénes Főiskolán szerzett informatikus diploma után a Szegedi Tudományegyetemen szerzett programozó matematikus szakon előbb főiskolai, majd egyetemi diplomát, na innen a két és fél. Edzője, Hangyási László úgy tartja, tréningről hiányozni két okból lehet: iskola és betegség miatt. A mester persze ezt is ellenőrzi, a lázat személyesen méri, a fiatalabbaktól pedig az ellenőrzőjüket is elkéri, hogy figyelemmel kísérje tanulmányaikat.
A különböző elődásokkal, szemináriumokkal és vizsgákkal nehezített hétköznapokon a küldöttségből négyen a Testnevelési Egyetemen tanulnak. Rajcsányi Gergő, Ungvári Miklós – ebben az évben német csapatával BEK- és Bundesliga-győztes lett – és Urbán Gergő levelezőn, Hadfi Dániel – az idén Eb-ezüstérmet nyert – élsportolóktól szokatlan módon nappali tagozaton végzi az egyetemet, bár az idei évre egyéni tanrendet kért, de hiába a könynyítés, az órák ötven százalékán meg kell jelennie.
Idősebb Nagysolymosi Sándor, Ungvári Miklós edzője 2006-ot pihenőévnek szánta, tanítványa ezért hagyta ki az Európa-bajnokságot. Ehhez képest – pihenés ide, pihenés oda – tíz versenyen állt rajthoz, amelyek – a csapat-világbajnokság kivételével – mindegyikén érmet szerzett.
Mi lett volna, ha készül is… ---- H ---- &