Hogy milyen volt 2006? Sikeres, netán sikertelen? Attól függ, melyik sportágat nézzük. Sorozatunkban 25 sportág kerül górcső alá, megválasztjuk az év legjobbját (legjobbjait), és bemutatjuk az év képét is. A mai kínálat: rövid pályás gyorskorcsolya és kerékpár.
EPA
Bodrogi László a világbajnokságon két 19. helyezést szerzett
EPA
Bodrogi László a világbajnokságon két 19. helyezést szerzett
Hiába vonz milliókat – euróban és nézőszámban is – a kerékpársport, itthon versenyből, külföldön profiskodó kerekesből és profi csapatból is rendkívül keveset tudunk említeni. Kategóriánként kettőt: a Gemenci Nagydíj és a Tour de Hongrie; Bodrogi László és Lengyel Tamás; a P-Nívó Betonexpressz és a Team Cornix.
A két viadal közül a Gemenci Nagydíj legalább békében lezajlott, győzött a címvédő szlovák Martin Prazdnovsky (Lengyel Tamás csapattársa), a legjobb magyar Ivanics Gergely lett (6.), míg a honosításra váró Remák Zoltán a negyedik helyet szerezte meg. A Magyar körversennyel viszont csak a gond volt. Hosszú ideig tartott a vita arról, hogy egyáltalán ki rendezze meg a viadalt, az eddig szervező Eisenkrammer Károly, vagy az országúti szövetséggel szerződő Kerékpársport 2000 alapítvány. Sokáig úgy volt, hogy – kabaréba illő módon – két Tour is lesz, végül Eisenkrammer visszalépett, így Sutkó Mihály és csapata rendezhette meg az idei versenyt – hiába azonban a színvonalas küzdelem, az idei Magyar körverseny ki sem mozdult Borsod megyéből… Talán majd jövőre. A győztes a szlovák Martin Risa lett Remák, Szekeres Csaba és Ivanics előtt.
Versenyzőink közül Bodrogi László három győzelmet aratott (időfutam és mezőnyverseny magyar bajnoki cím és az Osztrák körverseny 6. szakasza), emellett kétszer tudott még dobogóra állni, a ProTour-ranglistán két ponttal a 197. lett. A világbajnokságon kétszer a 19. lett, ám míg az időfutamban ez csalódás volt, a mezőnyversenyben kiváló eredményt jelentett. Lengyel Tamás első norvégiai – a Sparebanken Vesthez igazolt – évében (szemben a 2005-ös három ponttal és 1213. hellyel) nem tudott olyan eredményt elérni, amelyért pont járt volna kontinentális csapatok (ez a ProTour alatti kategória) versenyzőinek küzdelmében. Ezen a listán a legjobb magyar a 410. Haiszer Ákos.
A kluboknál a P-Nívót országúton jegyzik a kontinentális csapatok között (120 gárdából a 68. hely lett az övék), pályán pedig a pécsi Team Cornixot, egyelőre számottevő eredmény nélkül. A pálya műfajban kiemelhetjük még az idei országos bajnokságon négy aranyéremmel visszatérő Szabolcsi Szilviát, valamint a tizennyolc éves Lovassy Krisztiánt, aki nyolc pálya- (valamint további két országúti) bajnoki címet szerzett, ebből kettőt a felnőttek között, az ifjúsági világbajnokságon a pontversenyben az ötödik helyen végzett, 3000 méteren pedig megdöntötte Szekeres Csaba tizenegy éves országos csúcsát.