Sopronban rúgták ki a legtöbb edzőt egy esztendő alatt (szám szerint nyolcat), és bár ez a szám meghökkentően magas, talán nem véletlen a sűrű csere: a csapat tulajdonosa, a dúsgazdag üzletember, Vízer László Máriusz a pénzéért cserébe eredményt, sok nézőt és sok bevételt szeretne viszontlátni.
Csertôi Aurél lehet a soproniak legjobb igazolása
Csertôi Aurél lehet a soproniak legjobb igazolása
Érthető. A tulajdonos anyagilag stabilitást ad, ráadásul a városban az emberek szeretik a labdarúgást, a meccsre járást – azonban az eredményességgel gondok vannak. A játékosok hozzáállása sem kifogástalan (nekik ilyen rendezett háttér mellett meg kellene szakadniuk a pályán minden meccsen), és ebben a nihilben fordulhat elő az, hogy mindenki Csertői Aurél edző érkezésétől várja a csodát. Lám, az edző személye is része a futballbiznisznek.
Csodát nem is tett Csertői Aurél, de a hetek óta sikertelen együttes a soproni szurkolók legnagyobb örömére végre nyert bajnoki mérkőzésen – nem is rossz játékkal – az FC Tatabánya ellen. Nyilvánvaló, a kedden munkába álló szakembernek kevés ideje volt arra, hogy mentálisan felrázza a csapatot, de az máris bizonyos, hogy alaposan átformálta az együttes szerkezetét. Míg korábban az FC Sopron a 4–2–3–1-es hadrendben futballozott, addig az érkezése után szombaton már négy védővel, három középpályással és a két ék mögötti viszszavont támadóval játszott.
A szakmai változtatások emlegetése e helyütt csak azért fontos, hogy lássuk, milyen szerepe lehet egy edzőnek abban, hogy csapata eredményesebb lehessen, és hogy a győzelmek, a jobb játék hatására több néző váltson jegyet a bajnokikra.
„Fontos feladatnak tartottam a csapat játékának stabilizálását – mondta Csertői Aurél. – Láttam a Debrecen elleni mérkőzést, és azt tapasztaltam, hogy a Loki szinte átrohant a középpályán. Egyetlen játékos sem volt, aki ütközött, aki labdát szerzett volna. Nos, ezért döntöttem a három belső középpályás mellett. S mert a Tatabánya is jól kontrázó csapat, így meggátoltuk a vendégek akcióit.”
Nem csupán szerkezeti változások, hanem játékoscserék is történtek az együttesben, ám ezt – mint kiderült – a kényszerűség, s nem a szemléletbéli változás szülte: „Hiányzott a csapatból az eltiltott Marius Radu, és Bagoly Gáborra sem számíthattam. Végül is a bal oldali védőből középső védővé kinevezett Cristian Munteanu remekül megoldotta feladatát, és az újonc Lázár Pál is jól teljesített a balhátvéd posztján. Tetszett Cristian Cigan játéka is.”
Arra a kérdésre, hogy vajon miért voltak oly kevesen kíváncsiak a találkozóra s a forduló többi mérkőzésére, a Sopron edzője nem tudott érdemben mit mondani, szerinte az is örömteli, hogy Zalaegerszegen hétezernél is többen voltak ezen a tél eleji meccsen (amint azt a Zalaegerszegről szóló írásunkban olvashatják, a ZTE–FC Fehérvár bajnokira ingyenes volt a belépés).
Ami azonban megmozgathatja a szurkolók fantáziáját, a következő forduló egyik találkozója, az FC Fehérvár–Sopron bajnoki. Csertői Aurél visszatér oda, ahonnan néhány hete menesztették, és akkor kiderül az is, hogy a focirajongókat mennyire érdekli egy-egy edző sorsa...
„Hogy különleges lenne az a meccs, hogy majd jobban foglalkoztatja a drukkereket? – merengett Csertői Aurél. – Aligha számít az, hogy jó hónapja én még a Fehérvár kispadján ültem, most pedig majd az ellenfelet dirigálom. A nézőket a jó játék és persze a gól érdekli.”