A Nemzetközi Olimpiai Bizottság úgy döntött, hogy a pekingi olimpián helyi idő szerint délelőtt tíz órakor kezdődnek majd az úszódöntők. A programot az NBC televíziós társaság kérésére – utasítására (?) – változtatták meg, hogy a finálék főműsoridőben kerülhessenek az amerikai tévék képernyőire.
Cseh László általában jól szokott úszni délelôtt is, Pekingben kamatoztathatja reggeli gyorsaságát
Cseh László általában jól szokott úszni délelôtt is, Pekingben kamatoztathatja reggeli gyorsaságát
A szakértők többsége egyetért abban, hogy úszásban – nem csak Pekingben, általában – délelőtt nem születhetnek olyan jó időeredmények, mint amilyeneket délután megszoktunk. A sportolóknál végzett bioritmus-vizsgálatok szerint a versenyzők nem röviddel az ébredés után, hanem a délutáni és esti órákban képesek a legtöbbre. Ennek oka a hormonszint, illetve az izomzat lazaságának napi változása. Nyilvánvaló, hogy az edzésprogram hosszú távú, következetes átalakításával elérhető némi változás, de teljes fordulatra, azaz arra, hogy valaki délelőtt tíz órára legyen képes csúcsteljesítményre, nem számíthatunk.
Az úszók szerte a világon hasonló időbeosztás szerint edzenek. Reggel hat óra körül van az első edzés, amelyet délután nagyobb intenzitású gyakorlás követ. Nyilvánvaló, hogy az első edzés idejét képtelenség előrébb hozni, így is többnyire öt óra körül kelnek fel az úszók, ennél lényegesen korábbi ébredés valószínűleg többet ártana, mint használna. Változtatni lehet viszont az edzések intenzitásán, e szerint a reggeli adagban szerepelnének a keményebb, az úgynevezett iramúszások, ezzel is szoktatva a versenyzőket arra, hogy ébredés után minél hamarabb legyenek képesek jó teljesítményre.
Abban is nagy az összhang, hogy a döntés nagyjából egyformán érinti az úszókat. Noha vannak olyanok, akik hagyományosan jól úsznak délelőttönként – Cseh László például közéjük tartozik –, arról nincs szó, hogy bárki jelentős előnyhöz jutna vagy hátrányt szenvedne.
REGGELI DÖNTŐK KELLENEK
A felkészülés másik sarkalatos pontja az olimpiáig hátralévő versenyek programja. Kézenfekvőnek tűnik, hogy az időbeosztásukat az olimpiai programhoz kellene igazítani. Ennek megfelelően nálunk a jövő évi országos bajnokságon már reggeli döntők lesznek – legalábbis Kiss László szövetségi kapitány ezt tervezi. A kínai, az ausztrál és a német szövetség is jelezte, viadalain reggel lesznek a finálék. A márciusi világbajnokság más ügy, már szinte bizonyos, hogy Melbourne-ben délután csatáznak majd az érmekért. Üdvös lett volna, ha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság korábban dönt, a nyáron ugyanis még meg lehetett volna változtatni a vb menetrendjét. Júniusban röppent fel a hír az NBC igényéről, ám miután széles körű tárgyalásokról, az érintettekkel való egyeztetésről szó sem volt, érthetetlen, miért húzták el a döntést októberig. Az ausztrálok egyébként hajlottak volna a program módosítására. De mi lesz a többi versennyel? Vajon az európai tévétársaságok hozzájárulnak-e a 2008-as eindhoveni kontinensbajnokság reggeli döntőihez, lemondva a nézettséggel járó haszonról? A sportág legnagyobb szaktekintélyei szívesen hangoztatják, hogy az úszóedzői szakma egyik kulcsa a tapasztalat. Ez az erény most háttérbe szorulhat azért, mert a versenyzőknek eddig ismeretlen körülmények között kell helytállniuk. Éppen ezért jelent hatalmas kihívást a szakmának az egyedi versenyrendszer, ezért szeretné mindenki, hogy az olimpiáig hátralévő időben az úszók a lehető legtöbb reggeli versenyen vehessenek részt. Legalábbis ezt vélné az ember. Az Egyesült Államokban azonban másként gondolják. A 2008-as olimpiai válogatón például este lesznek a döntők. Az indok hasonló, mint amellyel az NBC érvelt: egy ilyen nagy úszóverseny megérdemli, hogy sokan legyenek a lelátókon és a televíziókészülékek előtt, márpedig a reggeli órák nem tévézésre valók. Legalább következetesek. Saját érdekeiket nézve mindenképpen. De az olimpiát nem csupán az Egyesült Államokban, hanem a világ többi részén is nézik az emberek – az európaiak az új menetrend miatt hajnali négykor tudnak csak úszódöntőket nézni.
MEGHATÁROZÓ LESZ A MENTÁLIS FELKÉSZÜLÉS
Amire mindenki már most felhívja a figyelmet, az a mentális felkészülés, azaz: nem szabad megijedni attól, hogy ezúttal reggel kell a legjobbnak lenni. A felkészülésre kell öszpontosítani a figyelmet és nem olyan külső tényezőre, amely az összes vetélytársat egyformán akadályozza. Nyerő lehet, aki a leginkább függetleníteni tudja magát az időponttól. Ne feledjük, a döntő előtti feszültség miatt előfordulhat, a versenyző este nem tud aludni, másnap pedig fáradtan áll oda a rajthoz, ami végzetes lehet.
Az edzők némileg sötétben tapogatóznak majd. A magyaroknak sokat segíthet, hogy Kiss László néhány évvel ezelőtt – javítandó a délelőtti időeredményeket – úgy döntött, hogy az ifjúsági Európa-bajnokságokra kvalifikáló szintidőket csak előfutamban, azaz délelőtt lehet érvényesen teljesíteni. Ez a kezdeményezés most kamatozhat.
VILÁGCSÚCSOK AZ ELŐFUTAMOKBAN
Hogy az olimpiai előfutamok délután lesznek, és a legjobbaknak legközelebb csak másnap reggel kell vízbe szállniuk, előnye is van: több idő jut a pihenésre. Ennek köszönhetően a versenyők az előcsatározások során is megtehetik, hogy erősebben ússzanak, így a selejtezőkben világcsúcsok is születhetnek. Biztos, hogy Pekingben a megszokott izgalmas versenyekkel szolgálnak majd az úszódöntők, biztos, hogy a legjobbak között dől majd el az érmek sorsa. Ismerve, látva a televíziós társaságok hatalmát, ez nem kevés. ---- N ----