Ha az állam nem nyújt támogatást a futballreformok végrehajtásához, egyetlen külföldi szaktekintély sem vállal munkát a magyar labdarúgásban. A költségvetési apanázstól függetlenül az MLSZ a jövőben nagy hangsúlyt kíván fektetni az utánpótlás-képzésre. Évtizedes álmok és ígéretek – kérdés, hogy mi lesz belőlük.
Németh Ferenc
Padlón a válogatott ? a legjobb játékosainknak is csak akkor lehet önbizalmuk, ha a nemzeti csapat edzôtáborában magasan kvalifikált szakemberek foglalkoznak velük
Németh Ferenc
Padlón a válogatott ? a legjobb játékosainknak is csak akkor lehet önbizalmuk, ha a nemzeti csapat edzôtáborában magasan kvalifikált szakemberek foglalkoznak velük
A Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke, Kisteleki István korábban úgy nyilatkozott, nem könynyű megnyerni egy elismert edzőt a válogatott kapitányának, ehhez ugyanis, az MLSZ elnöke szerint, a magyar labdarúgás általános helyzetének kellene megváltoznia. Csakhogy ez – tegyük hozzá – nem megy egyik napról a másikra. Az a legkevesebb, hogy technikai centrumot kellene létrehozni, ahol a fiatal játékosokat tapasztalt szakemberek készítenék fel a mérkőzésekre, de ez csupán az első lépés lenne, ennél ugyanis sokkal több szükségeltetik, hogy futballunkban valóban változásokról beszélhessünk.
Erről, azaz a reformokról készített beadványt az MLSZ vezetősége, mintegy 1500 oldalon összefoglalva a magyar labdarúgásra vonatkozó fejlesztési koncepciót. Ugyanakkor az, hogy a jelenlegi egyetlen kapitányjelölt, Bölöni László bizonyos változásokhoz kötötte magyarországi munkavállalását, másokra is jelentős feladatot ró. A futballunk feltámasztására vonatkozó terv már eljutott a kormány képviselőihez, s nekik hamarosan dönteniük kell arról, hogy támogatják-e a magyar labdarúgást, a reformelképzeléseket.
Kisteleki István az Önkormányzati és Településfejlesztési Minisztérium államtitkárától, Újhelyi Istvántól várja, hogy a kormány elé terjessze a javaslatot. Amennyiben a politikusok záros határidőn belül nem döntenek a beadványról, előfordulhat, hogy a magyar labdarúgás kilátástalan helyzetére hivatkozva egyetlen jegyzett külföldi szakember sem vállal a közeljövőben magyarországi munkát. Pedig, ismerve az ilyen irányú döntéseket, hiba lenne arra számítani, hogy már a következő kormányülésen napirenden szerepel majd a futball ügye – a politikusoknak egyébként is van más bajuk, nem a labdarúgással kezdik a napot. Ha nem teljesül semmi az MLSZ beadványából, akkor Bölöni László biztosan nem lesz kapitány, Kisteleki István pedig újra és újra elmondhatja azt, amit korábban már hangoztatott: komolyabb állami szerepvállalás nélkül nem lehet rendbe hozni labdarúgásunkat.
Ugyanakkor felmerül a kérdés, mi lesz, ha Bölöni László tényleg nem vállalja el a feladatot. Kisteleki István többször elmondta, hogy az erdélyi születésű szakember az egyetlen jelölt a posztra. Ismerve a futball jelenlegi helyzetét, nem lehetetlen, hogy Várhidi Péter a Kanada elleni találkozó után újabb felkérést kap a szövetség részéről januárban, s ez esetben véglegesíthetik mint szövetségi kapitányt (persze ez csupán fikció, arra az esetre, ha Bölöni László nemet mondana).
Annyi bizonyos – bárki is legyen a kapitány –, az MLSZ-nél nagy hangsúlyt helyeznek a jövőben az utánpótlás-nevelésre. Erre a feladatra hét edzőből álló szakmai stábot alakítanak, és itt kaphat majd szerepet Détári Lajos is, aki legutóbb Bozsik Péter munkáját segítette. A korábbi világválogatott labdarúgó abban állapodott meg Kisteleki Istvánnal, hogy az új kapitány dönthet majd jövőbeli feladatával kapcsolatban. Nos, Bölöni László – amennyiben kötélnek áll – vélhetőleg saját segítőket hoz, így Détári Lajos a fiatalokkal foglalkozhat majd. ---- K ---- N