Titok, hogy mit ötöl ki a tanár és a kisdiák a tábla mellett

RÁCZ PÉTERRÁCZ PÉTER
Vágólapra másolva!
2006.11.02. 02:14
Címkék
Két éve a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet (NUPI) beválasztotta a sakkot a Sport XXI. elnevezésű programba, azóta a szövetség képzési tervei a gyakorlatban is élnek.
Az ifjú Lékó Péter még nem is gondolhatott a régiós képzésre
Az ifjú Lékó Péter még nem is gondolhatott a régiós képzésre
NS-archív
Az ifjú Lékó Péter még nem is gondolhatott a régiós képzésre
Az ifjú Lékó Péter még nem is gondolhatott a régiós képzésre
Az ifjú Lékó Péter még nem is gondolhatott a régiós képzésre
NS-archív
Az ifjú Lékó Péter még nem is gondolhatott a régiós képzésre

Remek, de nem elég!

A számtalan szupertornán győztes, világbajnoki döntős, olimpiai ezüstérmes Lékó Péter jó kezdeményezésnek tartja a regionális rendszerű képzést, ám hangsúlyozza, hogy az igazán világraszóló eredményekhez több kell: „Aki professzionális szinten akarja űzni a sakkot, annak ez a rendszer nem elég. Elindulásnak kiváló, de aki a sakkból akar megélni, annak személyi edzőre van szüksége, másképpen nem megy. Külön tréner és napi hat-nyolc óra gyakorlás feltétlenül szükséges. Egyébként én sohasem voltam a Maróczyhoz hasonló iskola tagja, amikor kezdtem, még nem volt ilyen intézmény Magyarországon.”
Tudják önök, kicsoda Prohászka Péter? Nem? Nos, az MTK ifjú sakkozója első lett a diákolimpián, a korcsoportos magyar bajnokságon, megnyerte a 14 éven aluliak Európa-bajnokságát, és teljesítette élete első nagymesternormáját. Teljesítménye már-már Lékó Péter, Polgár Judit és Almási Zoltán produkcióját idézi. Ráadásul nem ő az egyetlen, aki a Sport XXI. programnak köszönhetően felbecsülhetetlen lehetőséghez jutott.

Hat régió fogadja a tehetségeket, Budapest, Miskolc, Debrecen, Szeged, Paks és Szombathely központtal. A legjobbak a budapesti Maróczy Géza Központi Sakkiskolába kerülnek.

„Célunk, hogy kineveljünk két-három olyan embert, aki sikeres tagja lehet az olimpiai válogatottnak, és a világversenyeken is jól teljesít – mondja Szabolcsi János, az MGKSI igazgatója. – Természetesen nem csupán a játék áll a középpontban, a pszichés és a fizikai felkészítéssel is sokat törődünk. Fontos még a jó csapatszellem is, elkerülendő, hogy később ne az egyéni érdekeiket helyezzék előtérbe a gyerekek. A képzés párhuzamos a hagyományos iskolai oktatással, ami súrlódásokkal jár, mert a gyerekek – az ő korukban talán érthetően – a játékot, azaz a sakkot részesítik előnyben.”

A legjobbakat két részre osztják az iskolában. Az idősebbek a Király-csoportban Pintér Józseffel, a magyar férfiválogatott szövetségi kapitányával, a fiatalabbak a Vezér-csoportban Horváth Józseffel, a női válogatott vezetőjével készülhetnek. A tanterv mindkét csoportban hasonló, csak mélységi eltérések vannak. Az alaposság fontos szempont, éppen ezért nem tudható, hogy kinél mikor lesz vége a képzésnek.

A szervezők arra is gondoltak, hogy a diákoknak ne mindig a megszokott arcokkal kelljen találkozniuk. Több híresség, így például Ribli Zoltán és Almási Zoltán is előadott már a diákoknak.

– A nyolc-tizenöt éves hallgatók évente kétszer tíz-tíz napos edzőtáborozáson vesznek részt, ahol a napi hat-nyolc órás sakkozás mellett a fizikai képességeik fejlesztése is fontos – folytatja Szabolcsi János. – Szándékaink szerint az iskola – az anyagi lehetőségek függvényében – évente legalább két egyéni versenyen való részvételt tenne lehetővé. A gyerekek versenyprogramját az edzők és a szülők közösen alakítják ki. A tizenöt évnél idősebbek egyéni edzésprogrammal készülnek, a kiválasztott hat-nyolc sakkozó kilétéről a szövetség elnöksége dönt minden évben.”

Hogy mekkora jelentőségű a képzés, arra példa, hogy az edzések látogatása kívülállóknak szigorúan tilos. A döntés tökéletesen érthető, a szakmai ötleteket, a megnyitási újításokat a diákokon és a tanáraikon kívül senki sem tudhatja. Jó néhány anyag felkerül viszont az internetre, így az érdeklődők láthatják, hogy a diákok merre tartanak a fejlődésben.

Ingyen persze itt sem lehet tanulni. Bár a Sport XXI. tényleg felbecsülhetetlen segítséget nyújt, a szülők nem ússzák meg fizetés nélkül, a NUPI szabályzata alapján némi szülői hozzájárulás is szükséges. Szabolcsi János diszkrét, nem szívesen beszél a hozzájárulás nagyságáról, így marad az iskola honlapja, amely havonta tízezer forintot említ, hozzátéve, hogy az ingyenességnek manapság nincs értéke, magyarán a tandíj is rangot ad az intézménynek.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik