Még mindig állja a sarat

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2006.10.07. 00:37
Címkék
A vasárnapi, debreceni országúti világbajnokság talán legnevesebb résztvevője Berhane Adere. A 33 esztendős etióp futónő pályafutása eltér a legjobb afrikai atléták szokásos karrierjétől, nem robbant be fiatalon az élvonalba, hosszú évek kemény munkája révén érte el kiváló eredményeit.
Berhane Adere nemcsak fut, de az afrikaiakért is dolgozik
Berhane Adere nemcsak fut, de az afrikaiakért is dolgozik
Berhane Adere nemcsak fut, de az afrikaiakért is dolgozik
Berhane Adere nemcsak fut, de az afrikaiakért is dolgozik
Berhane Adere nemcsak fut, de az afrikaiakért is dolgozik
Berhane Adere nemcsak fut, de az afrikaiakért is dolgozik

Berhane Adere különleges képességeire az iskolában figyeltek fel, ám tíz esztendőt kellett várnia arra, hogy a nemzeti válogatottba bekerüljön. A világ egyik legerősebb mezőnyében versenyezve sokan talán már feladták volna a küzdelmet, Adere azonban hitt abban, hogy eljön az ő ideje. Noha 21 évesen kisfia született, folytatta a sportolást. 1997-ben az athéni világbajnokságon 10 000 méteren negyedik lett, ám a nagy áttörésre néhány évet még várnia kellett. 2001-ben már ezüstérmet szerzett ezen a távon, 2003-ban Edmontonban pedig ő lett a világbajnok. Abban az évben fedett pályán is remekelt, 3000 méteren 8:29.15 perces világcsúcsot futott.

Berhane Adere

Született: 1973. július 21., Seva
Állampolgársága: etióp
Versenyszáma: 5000 m, 10 000 m, félmaratoni
Egyéni csúcsai: 14:29.32, 30:04.18, 67:32
Legjobb eredményei: világbajnok (10 000 m, 2003), kétszeres vb-2. (10 000 m, 2003, 2005), fedett pályás világbajnok (3000 m, 2003), fedett pályás vb-2. (3000 m, 2004), félmaratoni világbajnok (2002), félmaratoni vb-2. (2003), félmaratoni vb-3. (2001)
Ebben az időszakban félmaratonin is rendkívüli eredményeket ért el, 2002-ben győzött a világbajnokságon, 2003-ban második, 2001-ben harmadik volt. Az országúti világbajnokság elődjén tehát már mindenféle érmet megnyert, Debrecenben a negyedik megszerzésére készül.

A neves afrikai sportolók egyre többször vállalnak szerepet azoknak a nemzetközi szervezeteknek a munkájában, amelyek a kontinens elmaradottsága ellen küzdenek. Adere az UNICEF nagyköveteként járja a falvakat, s próbálja elmagyarázni az embereknek, miért fontos az, hogy gyermekeik iskolába járjanak. Küzd a nők hátrányos megkülönböztetése ellen is, ebben megerősítik a nagyvilágban szerzett tapasztalatai. „Rendkívül fontosnak tartom, hogy az etióp gyerekek megfelelő nevelést és képzést kapjanak – mondja. – Ha a szüleink tanulhattak volna, minden bizonnyal az országunk előrébb tartana. Azt próbálom megmagyarázni honfitársaimnak, hogy a tudás révén önmaguk urai lehetnek, el tudják tartani magukat. Ez különösen fontos lehet a nők számára, hiszen ebben az esetben nem lennének annyira kiszolgáltatottak, mint most.”

Adere pályafutása mindenkire ösztönzően hat, hiszen eredményei igazolják, hogy van értelme a kitartó munkának. Annak ellenére, hogy 33 éves, esze ágában sincs visszavonulni, s bár hazájában több húsz év körüli, rendkívüli képességű futóval kell megküzdenie, állja a sarat.
Legfrissebb hírek

Détári után Benbuali a következő NB I-es gólszerző világbajnokságon – videók

Foci vb 2026
14 perce

Erling Haaland: Láttuk a szurkolókat „evezni” a Times Square-en, tudtuk, csatlakoznunk kell

Foci vb 2026
16 perce

Algéria fordított, megverte Jordániát

Foci vb 2026
41 perce

Győri gólszerző a vb-n – Algéria fordított és legyőzte Jordániát

Foci vb 2026
42 perce

A csereként beálló győri Benbuali góljával egyenlített Algéria – VIDEÓ

Foci vb 2026
51 perce

Videó: a győri Benbuali fejesével egyenlített Algéria a világbajnokságon

Foci vb 2026
1 órája

Folytatódik a Jordánia–Algéria mérkőzés, bemutatkozik Benbuali is

Foci vb 2026
1 órája

Vezet a vb-újonc Jordánia a szünetben

Foci vb 2026
1 órája
Ezek is érdekelhetik