Csütörtöki számunkban azt írtuk, hogy a tavaly visszavonuló Risztov Éva után is van élet a vegyes úszásban – nos, ugyanez a megállapítás igaz a pillangóra is. Boulsevicz Beatrix, a BVSC fiatal, rendkívül tehetséges sportolója Cseh László mellett az egyetlen magyar úszó, aki világversenyen aranyérmet tudott nyerni az elmúlt években.
Meggyesi Bálint
Boulsevicz Beatrix szerint hideg fejjel, taktikusan versenyezni sokkal célravezetôbb, mint dühbôl úszni
Meggyesi Bálint
Boulsevicz Beatrix szerint hideg fejjel, taktikusan versenyezni sokkal célravezetôbb, mint dühbôl úszni
– Ha jól tudom, nem is a pillangóval kezdte... – Való igaz, én is, mint oly sokan mások, eleinte a vegyes úszással próbálkoztam. Aztán az edzőm, Selmeci Attila javaslatára tértünk át másik úszásnemre. Pillangón az első sikerre kétezer-egyig kellett várnom, akkor az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon nyertem száz méteren – válaszolta Boulsevicz Beatrix.
– A tavalyelőtti, madridi Európa-bajnokságon mindkét számban döntős volt, viszont egy évre rá a világbajnokság nem úgy sikerült, ahogy szerette volna. – Sokáig úgy nézett ki, hogy nem is jutok el Montrealba, nem volt meg a szintidőm. Akkor az országos bajnokság egy hónappal előzte meg a vébét, és ott nagyon jól úsztam, ki is harcoltam az indulást, de aztán nem tudtam még egyszer formába lendülni.
– Azt olvastam, hogy a kudarc nem letöri, hanem még inkább ösztönzi. – Ez így is van, és bizonyítja, hogy a múlt év végi rövid pályás Európa-bajnokságon nyertem, a változatosság kedvéért kétszáz pillangón.
Boulsevicz Beatrix
Született: 1987. 02. 15., Budapest Egyesülete: BVSC Edzője: Selmeci Attila Legjobb eredményei: felnőtt rövid pályás Európa-bajnok (200 m pillangó, 2005), ifjúsági Európa-bajnok (100 m pillangó, 2003), országos csúcstartó (100 m pillangó: 59.70, 2004)
– Triesztben nem ment rosszul a rövidebb távon sem, a döntőért vívott szétúszásban például olyan időt repesztett, amellyel a döntőben nyert volna, ám végül hetedik lett. Mi okozta a visszaesést? – Nagyon felspannoltam magam a szétúszásra, teljes erőbedobással, mint egy őrült, úgy mentem. A többiek mondogatták is, hogy ez milyen fontos. A döntőre már nem tudtam újra felpörögni. Ennek ellenére nem hiszem, hogy ez a legfontosabb, tudni kell hideg fejjel, taktikusan versenyezni, az sokkal célravezetőbb, mint dühből úszni. Az is lényeges, hogy ellenfeleknek tekintsük a riválisokat, ne ellenségeknek.
– Ha már a riválisoknál tartunk, nem a legjobb előjelekkel készül Otylia Jedrzejczak az Európa-bajnokságra. Itt lehet a nagy lehetőség, hogy megverje? – Nem hiszem, hogy egy olyan hatalmas úszót, mint Jedrzejczak, bármikor le lehetne írni. Az a szörnyűség, ami vele történt (tavaly októberben autóbalesetet okozott, amelyben öcscse életét vesztette – a szerk.), szerintem extramotivációt ad neki, biztos vagyok benne, hogy éles helyzetben ezért is fog hajtani. Szerintem nem szabad komoly következtetéseket levonni abból, hogy az idén még nincs túl jó időeredménye.
Vizes menü
Július 28., péntek Műúszás, Széchy Tamás Uszoda Csapat szabad program (magyar indulók: Aranyossy Zsófia, Győri Júlia, Kárpáti Bernadett, Kiss Júlia, Ökrös Anna, Radványi Dóra, Stumf Kata, Boros Edit), 10.00 Csapat kötelező (m. i.: Acsay Csilla, Aranyossy Zsófia, Árkovics Petra, Győri Júlia, Kárpáti Bernadett, Örös Anna, Stumf Kata, Boros Edit) 18.00
– Az első számára az úszóversenyek negyedik és ötödik napján kerül sor. Türelmetlen lesz? – Nagyon fogom várni, hogy végre én is megmutathassam magam, ezért szerencsés, hogy a száz pillangó lesz előbb, az kevésbé fontos. Azt elizgulhatom, a lényeg úgyis a kétszáz, amelynek a döntőjére az utolsó napon kerül sor.
– Éppen amikor a vegyes váltóra. Ott rajthoz áll? – Ezt egyelőre még nem tudom megmondani. A szövetségi kapitány, Kiss László fogja eldönteni, nyilván annak függvényében, hogy milyen formában leszek, hogyan érzem magam.
– Mivel tölti az utolsó napokat? – Jobbára itthon vagyok, már csak keveset edzünk. Most éppen olimpiai évkönyveket böngészgetek, a korábbi nagy sikereket elevenítem fel, ez mindig feldob.
– Lesz Boulsevicz-siker a Margitszigeten is? – Győzelemről nem beszélnék, de kétszáz pillangón ott szeretnék lenni az első háromban. ---- Otylia Jedrzejczak mindössze 22 éves, mégis mindent megnyert már, amit pillangóúszásban lehet. Tizenhat évesen éremszerző volt az isztambuli Európa-bajnokságon. Azóta nyert olimpián, vb-n, Eb-n, 200 méteren tartja a világcsúcsot. Mindhárom jelentős trófeának ő a címvédője, mégis kevesen gondolták volna kilenc hónappal ezelőtt, hogy ismét a csúcsra érhet, egyáltalán hogy újra versenyezni fog. Tavaly októberben ugyanis súlyos autóbalesetet okozott, amelyben a mellette utazó öccse az életét vesztette. A bajnoknőről hónapokig nem lehetett hallani, már azt hihettük, vége a pályafutásának. De visszatért, és bár eddig elmaradt a legjobbjától, kétség sem férhet hozzá, hogy ő az első számú favorit.
AZ IDEI EURÓPA-RANGLISTA 1. Segat 2:08.53 2. Jedrzejczak 2:08.63 3. Boulsevicz 2:08.76 4. Giacchetti 2:09.36 5. Sarah Bey (francia) 2:09.84 ---- „Nehezen indult az idei felkészülésünk, ugyanis Bea az érettségijére is készült, amelyet júniusban sikeresen le is tett. Edzésekről ugyan nem hiányzott, de szellemileg nagyon leterhelték a vizsgák. Később az edzőtáborokban már remek munkát végeztünk, kiváló a formája, bízik magában. Én meg abban, hogy felállhat a dobogóra kétszáz pillangón. Biztos vagyok benne, hogy szívét-lelkét ki fogja tenni a versenyen, az egyéni számaiban ugyanúgy, mint a váltóban, feltéve, ha elindul. Én ilyen lelkes, harcos, céltudatos lánnyal még nem dolgoztam korábban, az utolsó csepp energiájáig küzdeni fog, a családjáért, a barátaiért, a szurkolókért és elsősorban önmagáért. Igazi sportember.” NS szakértő: Selmeci Attila, Boulsevicz Beatrix edzője ---- A budapesti Európa-bajnokságon szereplő magyar válogatott egyetlen olimpiai bajnoka Kovács Ágnes, aki 2000-ben a sydneyi olimpián győzött 200 méter mellúszásban. A 2004-es athéni olimpián a magyarok nem szereztek aranyat úszásban, igaz, európai győztesből sem volt sok.
Az athéni bajnokok mind itt lesznek Budapesten. Összesen hatan vannak, közülük a holland Pieter van den Hoogenband az egyetlen férfi, ő 100 méter gyorson győzött.
A női ötös fogat: Camelia Potec (román, 200 m gyors), Inge de Bruijn (holland, 50 m gyors), Laure Manaudou (francia, 400 m gyors), Otylia Jedrzejczak (lengyel, 200 m pillangó) és Jana Klocskova (ukrán, 200 és 400 m vegyes). Ági egyébként – a nyilvánosságot kerülve – a Komjádi uszodában készül, ott végzi az utolsó simításokat.
Az utolsó pillanatig otthonában hajtja álomra a fejét, csupán szombattól költözik be a margitszigeti Thermál Hotelbe. Itt természetesen majd lesik minden kívánságát, ahogy illik...