Szimbolikus jelenet volt, amint a hét végi angliai rangadón Joe Cole megszerezte a Chelsea második gólját a Manchester United ellen, végképp eldöntve a bajnoki cím sorsát. A válogatott középpályás csapata egyik legkiválóbbja volt az idényben.
IMAGO
A Chelsea-szurkolók is áhítattal figyelték Cole gyönyör? mozdulatát
IMAGO
A Chelsea-szurkolók is áhítattal figyelték Cole gyönyör? mozdulatát
Csak azért nem írhatjuk, hogy a Chelsea keretéből egyértelműen Joe Cole játszott a legjobban a hamarosan véget érő évadban, mert nehéz volna bárkit az új középpályás-gólrekordot felállító Frank Lampard, illetve még inkább a védelemben emberfeletti munkát végző John Terry fölé helyezni (a trió a játékostársak és a szakírók szavazásán egyaránt bekerült az első hatba). Azt azonban nyugodtan kijelenthetjük, hogy Cole a Stamford Bridge-i keret leglátványosabban fejlődő tagja – függetlenül attól, hogy a megerőltető bajnoki hajrában akadt néhány gyengébb mérkőzése.
A villámgyors és gólerős szélső rá igazán jellemző találatot ért el szombaton: három jó nevű manchesteri védő gyűrűjében meglátta az esélyt, remek ütemérzékkel kapura tört, majd Edwin van der Sar „füle mellett” a kapu rövid sarkába bombázott. Kevéssel később kitűnően asszisztált Ricardo Carvalho góljánál, de érthetően a saját találatával foglalkozott a lefújás után.
„Az összes eddig szerzett gólom közül ez a kedvencem. Nem mondom, hogy a legszebb, de nagyon különleges alkalomhoz kötődik. Az első félidőben egyébként alig tudtam átmenni a felezővonalon, folyton Gary Neville-t üldöztem, de nyugodt maradtam, tudtam, hogy eljön még az én időm. Nem is emlékszem, mit csináltam, amikor ott volt előttem a lehetőség. Az efféle nagy derbiken előfordul, hogy a legjobb megoldások ösztönösen jönnek. Alig várom, hogy megnézzem a jelenetet a tévében” – lelkendezett a meccs hőse az aranyérem átvétele utáni eufória perceiben.
A jelenleg, mondhatni, a legjobb korban lévő Cole (az ősszel lesz 25 éves) eddig 92 tétmérkőzést vívott a „kékek” mezében, és 23-szor volt eredményes. Számíthatunk rá, hogy a világbajnokságon is kulcsszereplő lesz az angol válogatottban.
A HÉTVÉGE VÁLOGATOTTJA
TELJES MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A HÉTVÉGE SZÁMA: 10
Nem megy nekik a büntető
Túlzás lenne azt állítani, hogy a Barcelona játékosainak a tizenegyesrúgás lenne a kedvenc elfoglaltságuk. Minden mérkőzést (téttel bírót és tét nélkülit is) figyelembe véve, Samuel Eto’o szombaton, a Cádiz ellen már a 29. büntetőt hajthatta végre – és a tizediket rontotta el. Ebben a furcsa versengésben a kameruni áll az élen négy elrontott lövéssel, mögötte Ronaldinho következik hárommal, míg Deco, Rafael Márquez és a holland Mark van Bommel egyet-egyet hibázott el. A legalább kétszer lövésre vállalkozók közül mindössze Maxi López (kettőből kettő) volt hibátlan.
A VISSZATÉRÉS
Kórházból a vébére
Xavi (Spanyol, Barcelona)
Egy olyan évadban, amelyet világbajnokság zár le, a súlyosabb sérüléseket szenvedő futballisták – főleg, ha van rá reális esélyük, hogy képviselhessék hazájukat a nagy tornán – esetenként bámulatos felépülésen mennek keresztül.
Az idei szezon egyik legjobb példájával a Barcelona és a spanyol válogatott kiválósága, Xavi járt elöl, aki a december másodikai keresztszalag-szakadását követően a hét végén visszatérhetett a pályára, és ugyan csak perceket játszott a Cádiz ellen, gyakorlatilag garantált a helye a Németországba utazó keretben. Azért senki se gondolja, hogy Xavinak bármelyik csapatban alanyi jogon jár a tagság, a középpályás igen sokat tett azért, hogy a hosszú kihagyás után is számoljanak vele. Először is kiváló játékos, másrészt pedig az elmúlt csaknem fél évben a rehabilitáció részeként napi rendszerességgel több mint nyolc órát edzett. Kis túlzással jobb formában és fizikai állapotban került vissza a körforgásba, mint amilyenben egyes csapattársai vannak.
A SÉRÜLÉS
Akár egy igazi járvány
Wayne Rooney (angol, Manchester United)
Mint már beszámoltunk róla, Wayne Rooney világbajnoki részvétele erősen kérdésessé vált szombati sérülésével. A szövetségi kapitány, Sven-Göran Eriksson számára mindenesetre jó hír, hogy a FIFA jelezte: 24 órával az angol válogatott első meccse előtt a svéd tréner nevezhet valakit Rooney helyére, ha addig kiderül, hogy a manchesteri támadó állapota még a torna kései szakaszában sem teszi lehetővé a pályára lépését.
Angliában arról cikkezik a sajtó, hogy az utóbbi időben a lábközépcsonttörés aggasztóan gyakori lett a profi futballisták körében. Az elmúlt néhány évben az ismertebb játékosok közül ilyen sérülést szenvedett David Beckham, Ashley Cole, Steven Gerrard, Roy Keane, Ledley King, Danny Murphy, Gary Neville, Michael Owen, Scott Parker – és maga Rooney, még a 2004-es Eb-n. A BBC felhívja rá a figyelmet, hogy a felsoroltak mindegyikénél hetekkel hosszabb időt vett igénybe a teljes gyógyulás, mint amennyit az orvosok előzetesen mondtak.
A VESZTES
Elrontotta a meccs végét
Iker Casillas (spanyol, real madrid)
Ismét ambivalens érzésekkel vagyunk kénytelenek hozzányúlni a témához, mivel olyan személyre esett a választásunk, aki akár a hétvége nyertese is lehetett volna. A még mindig csak 25 esztendős Iker Casillas kirobbanthatatlan a Real Madrid kapujából, ám saját meggondolatlansága miatt most mégis kénytelen lesz egy időre átengedni a helyét. Történt, hogy a közvetlen rivális Osasuna vendégeként fellépő királyi gárda 1–0-s vezetésénél Casillas a bedobáshoz készülő hazai játékosok elől elrúgta a labdát, és mivel már volt egy sárgája, ezért az egyértelmű és felesleges sportszerűtlenségéért piros lappal bűnhődött. Tördelte is rendesen a kezét a lefújásig, de végül fellélegezhetett – maradt a madridi előny. És hogy miért nyúlunk ambivalens érzésekkel a témához? Casillas a 63. percben megfogta Punal tizenegyesét...