Veszni látszott a Milan, de végül jól hajrázott

GALAMBOS PÉTER, KORMANIK ZSOLTGALAMBOS PÉTER, KORMANIK ZSOLT
2006.04.05. 00:25
Mahamadou Diarra, a Lyon mali középpályása fejesével sokáig a Lyon állt továbbjutásra, ám a hajrában, Andrij Sevcsenko kettős kapufáját követően Kaká begyötörte az egyébként nem a legjobb formájában játszó Milan továbbjutását jelentő gólt.
Filippo Inzaghi elsô félidôbeli góljára még érkezett válasz, de a lesipuskás csatár köré épülô milánói támadógépezet a végén kétszer áttörte a lyoni gátat
Reuters
Reuters

MILAN (olasz) -LYON (francia) 3–1 (1–1)
Milánó
V: Hauge (norvég). G: F. Inzaghi (25.), Kaká (88.), Sevcsenko (93.), ill. Diarra (31.)
MILAN: Dida – Stam (Costacurta, 24.), Kaladze, Nesta, Serginho – Gattuso (Maldini, 78.), Pirlo (Ambrosini, 72.), Kaká, Seedorf – Sevcsenko, F. Inzaghi
LYON: Coupet – Clerc, Cris, Cacapa, Abidal – Wiltord, Diarra, Juninho Pernambucano, Malouda – Fred (Carew, 71.), Govou (Reveillere, 83.)
Továbbjutott: a Milan, 3–1-gyel.

Carlo Ancelottinak megvan a magához való esze. Ha valaki kételkedett volna ebben, az összeállítások nyilvánossá válásának pillanatában meggyőződhetett róla, a Milan vezetőedzője ugyanis az állítólagos hezitálás után a BL legeredményesebb csatárkettősének szavazott bizalmat. Arra ugyan előre mérget lehetett volna venni, hogy Andrij Sevcsenko ott lesz a kezdőben, de Filippo Inzaghi helye, úgy lehetett tudni, korántsem volt biztos. Végül a tény, hogy Inzaghinál a jelenlegi mezőnyből csak egy ember – éppen Sevcsenko – rúgott több gólt az európai kupákban, az olasznak kedvezett. (Persze szerepet játszhatott a döntésben Alberto Gilardino múlt heti gyalázatos produkciója is.)

Fájdalom, jó tíz percig semmiféle jel nem utalt rá, hogy a támadósorok összetételének akár csak hajszállal nagyobb jelentősége lenne, mint az odavágón. A felek szigorúan távol tartották magukat az ellenfél tizenhatosától, Inzaghiról pedig kiderült, hogy ő azon kívül veszélytelen: egy negyvenméteres vágta során a kissé komótos Claudio Cacapa is lefutotta.

Sylvain Wiltord próbálkozott először lövéssel, pont bele a blokkba, aztán Andrea Pirlo pörgetett ígéretes labdát a semmibe. Inzaghi a 12. percben verekedte el magát először a kapu közelébe, és Cris szorításában ballal keresztbe ellőtte a labdát.
A kezdeti eseménytelenség után egyszeriben felgyorsult a tempó. Sidney Govou lőtt pontatlanul, válaszul Inzaghi pöckölte mellé Serginho centerezését, majd az első nagy lehetőséget is feljegyezhettük. Akkor még nem forgott nagy veszélyben a Milan kapuja, amikor Dida egy hazaadásnál hatalmas luftot rúgott, egy perccel később azonban Fred kihasználta a brazil hálóőr és Alessandro Nesta közötti félreértést, és helyzetbe hozta Florent Maloudát. A francia középpályás majdnem üres kapura emelt, néhány centivel a léc fölé.

Hetedikként túl a százon

A Manchester United, a Real Madrid, a Bayern München, illetve a mérföldkövön ebben az idényben túljutó Juventus, Barcelona és Porto után hetedikként a Milan is lejátszotta századik mérkőzését (a selejtezőket is figyelembe véve) az újjászervezett Bajnokok Ligájában.

Az első számú európai kupasorozatot eddig összesen hatszor megnyerő piros-fekete alakulat 28 döntetlen és 21 vereség mellett az 51. sikerét könyvelhette el, amivel továbbra is jó úton jár, hogy javítson a tavalyi „második” helyén.

A Milan a legrangosabb európai kupában egyébként öszszesen a 181., az európai porondon pedig a 292. mérkőzését vívta kedd este a San Siróban.
Hamarosan eljött az az idő is, amikor Juninho Pernambucano szabadrúgáshoz állt oda, a távolság és a szög sem riasztotta el: jó harmincról rábombázta, Dida csak öklözve tudott menteni. Időközben megsérült Jaap Stam, így a napokon belül a 40. születésnapját ünneplő Alessandro Costacurta állt be a Milanba.

A 25. percben Fred eladta a labdát a lyoni térfél közepén, ami a Milan ellen súlyos hiba. Hogy mennyire, arról néhány másodperc múlva meggyőződhetett a brazil csatár: Clarence Seedorf a bal oldalról mintaszerűen középre csavart, az egyedül felugró Inzaghi pedig a kapu bal oldalába bólintott.

Nem kellett sokat várni a válaszra. Juninho hasonló helyről, balról végzett el szabadrúgást, mint korábban, ezúttal azonban lágyan az ötösre ívelt. Ott a Cacapa, Fred, Cris trió ugrott fel, utóbbi hátáról felpattant a labda, miközben Dida „eltűnt” a csoportosulás alján. Mahamadou Diarra eszmélt a leggyorsabban, felugorva az őrizetlenül hagyott kapuba fejelt.

Szemlátomást magabiztossá tette a továbbjutást ígérő egyenlítés a Lyont, a félidő végére még egy Fred-kapufa is jutott.
Az első félidei labdabirtoklási arány (60:40) jegyében a Milané volt az első érdemleges megmozdulás a szünet után, Pirlo jobbról beívelt szabadrúgása után egy védő fejéről a hosszú oldalon érkező Alessandro Nestához pattant a labda, ő előrevetődve föléfejelt.

Hogy miért volt meddő a mezőnyfölény, arra rövid időn belül négy labdaeladás formájában szolgáltak példával a piros-feketék: volt köztük rossz indítás, az égbe ágyúzott beadás, valamint kapkodó felszabadítás Dida kapustól. A hálóőr veszélyesen gyenge pontja volt ezen az estén a milánói védelemnek, Eric Abidal távoli lövését egy-szerűen az alapvonal mögé ejtette, szerencséjére nem a két kapufa között.

Az idő fogytával a Milan beleerősített, egyre többször alakult ki hazai létszámfölény a labda környezetében, ám ez egyelőre nem eredményezett helyzeteket. A Kaká labdájával a balösszekötő helyén meglóduló Serginho lehetősége jelentette az egyik kivételt, éles szögből leadott bombáját Coupet szögletre ütötte. A vendégek egyre kevesebbszer csaptak át a túloldalra.

Állandósult a Milan-fölény, újból Serginho kavart veszedelmet, majd a szöglet után Kaká fejelt kapura, Coupet már verve volt, ám Wiltord a gólvonalon mentett – ugyancsak fejjel. A 88. percben aztán a mennybe ment a brazil: Sevcsenko közeli lövését, kettős kapufáját követően, megelőzve Inzaghit és a lyoni védőket, közelről, ballal a kapuba passzolta az olasz továbbjutást érő gólt. Clerc rossz hátraadását követően Sevcsenko a kapust kicselezve adta meg a kegyelemdöfést.