Jóllehet német és francia csapat is lesz a legjobb 16 között, a két nemzet újabb neves képviselőket veszített az UEFA-kupában: a németek az egykori KEK-döntős VfB Stuttgarttól, a franciák pedig a 2004-es BL-finalista Monacótól vettek búcsút.
Getty Images
A továbbjutást eldöntô Daniel Van Buyten kétszer is ünnepeltethette magát a hamburgi közönséggel
Getty Images
A továbbjutást eldöntô Daniel Van Buyten kétszer is ünnepeltethette magát a hamburgi közönséggel
Bár Németországban attól is tartottak, hogy sorozatban harmadszor sem éli meg egyetlen csapatuk sem a nyolcaddöntőt az UEFA-kupában, a Hertha szégyenteljes búcsúja után a csütörtökön másodikként színre lépő Hamburg tett arról, hogy márciusra is maradjon német társulat. A Thun otthonában egygólos hátrányt összeszedő északi együttes csapatkapitánya, Daniel Van Buyten kötényes lövésével, majd fejesével a 33. percre megfordította az összesített állást, azután pedig gyakorlatilag nem kellett aggódnia a továbbjutásért. A több mint 40 ezer néző a belga Van Buyten mellett még egy németalföldi futballistát ünnepelhetett: a 64. percben ugyanis csereként pályára lépett a holland Rafael van der Vaart, aki 82 nappal ezelőtt szenvedett bokasérülést, azóta pedig mindkét lábát megműtötték.
A Stuttgart viszont nem követte vasárnapi bajnoki vetélytársát, igaz, a gárda legfeljebb kincstári optimizmussal léphetett pályára a Middlesbrough otthonában, hiszen a gödörben lévő csapat az első mérkőzésen hazai pályán kikapott angol riválisától. A Gottlieb-Daimler Stadionból hozott 1–2 azt jelentette, hogy a „sváboknak” legalább két gólt kellett szerezniük a viszszavágón, ami még akkor is soknak tűnt, ha számításba vesszük, hogy Steve McClaren csapata sem brillírozik mostanság.
Aztán mégis minden gyorsan megváltozott, a meccset ugyanis félvállról vették az angolok, és csak azután kaptak észbe, hogy a védők közül kilépő Christian Tiffert jobbal a bal alsóba továbbított – és ekkor még negyedóra sem telt el a találkozóból. Az más kérdés, hogy a lefújásig már csak görcsölt a Stuttgart, miközben a hazaiak kontrákból több nagyobb lehetőséget is kihagytak.
A népes francia delegációban is akadt két patinás klub: a Monaco a svájci listavezető Baselt fogadta, a Marseille pedig az angol Premiership kilencedik helyén álló Bolton Wandererst. A Monaco dolga ígérkezett nehezebbnek, hiszen az első találkozót a bázeliek nyerték meg. Christian Gross csapata ennek megfelelően alaposan megszervezett védelemmel vette fel a harcot, és mivel a házigazdák csatársora sok mindennek volt nevezhető, csak hatékonynak nem, egy esetet leszámítva nem is volt nehéz dolga. Abból az egyből viszont gól lett: buta szabálytalanság után befújt büntetőből Christian Vieri a kapu bal oldalába bombázott. A fordulás után nem sokkal bal oldali svájci szögletnél Daniel Majstrovicra annyira nem figyeltek a monacói védők, hogy a svéd védőnek fel sem kellett ugrania ahhoz, hogy futtából a hálóba fejeljen. Bár 35 perc még hátravolt, a Monacónak esélye sem maradt a továbbjutásra…
A Marseille-nek jobban sikerült az este, noha a kapura nem túl veszélyes Wanderers az első félidő derekán a szemfüles Szteliosz Jannakopulosz révén megszerezte a vezetést – a kapujából rosszul kimozduló Fabien Barthez hathatós közreműködésével. Az OM nem adta fel, és az első félidő ráadásában egyenlített: Samir Nasri beadásából az apró termetű Franck Ribéry fejelt a kapuba. A lélektani szempontból jókor született gól új erőt kölcsönzött a hazaiaknak, és a hajrá kezdetén némi szerencsével – Habib Beye beadása Tal Benhajímról a saját kapujába pattant – ki is harcolták a továbbjutást.
Távirati stílusban a többi mérkőzésről
Hercegfalvi Zoltán a 78. percben lépett pályára a prágai Slaviában, amely az egygólos palermói vereséggel elbukta a továbbjutást.
Az első félidőben támadva, a másodikban jobbára védekezve őrizte meg minimális előnyét a Lille Doneckben, a hajrában Andrij Vorobej közeli lövésénél a kapufa is segítségére volt.
Bár rossz játékkal, de nyolcadik UEFA-kupa-mérkőzésén is megőrizte veretlenségét – és továbbjutott – a francia bajnokságban kiesőjelölt Strasbourg; a Racing eddigi mérlege: öt győzelem, három döntetlen.
Az előző kiírásban elődöntőt játszó Alkmaar roppant támadó felfogásban (csak négy játékosnak kellett a védekezést előtérbe helyeznie) az első félidőben ledolgozta hátrányát a Betisszel szemben, de a másodikban semmi sem történt, így jöhetett a hosszabbítás.
A CSZKA Moszkva tavalyi győzelme már jelezte, Kelet-Európa a klubfutballban is új erőre kapott, és a „régi blokk” az idén is villog, négy képviselője van ott a legjobb 16 között.
A kvartettből kétségkívül az 1986-ban BEK-et nyerő Steaua a legveretesebb név, és az egyetlen, amely nem kettős győzelemmel foglalta el a helyét a nyolcaddöntőben. A bukarestiek egy hete Heerenveenben 3–1-es sikerrel alapozták meg az életben maradásukat, és hiába volt a visszavágón aktívabb a holland együttes, a csereként beszálló Arnold Bruggink túl későn (85. perc) szerezte meg csapatának a vezető gólt. A bukarestiek először kaptak ki az UEFA-kupa idei kiírásában, de a továbbjutás alighanem megvigasztalta őket.
A másik román társulat, a Rapid viszont simán lépett túl a Dárdai Pál nélkül felálló Herthán: a berliniek az első játékrészben ugyan egy-két helyzetecskéig eljutottak, a másodikban viszont esélyük sem volt. Igaz, olyan gárda ne akarjon nyolcaddöntőt játszani, amely 473 perce képtelen gólt rúgni az UEFA-kupában.
Szintén 3–0-val került a folytatásba a Levszki Szófia, amely folytatta nagyszerű hazai sorozatát: a Publikum Celje (3–0), az Auxerre (1–0), a Dinamo Bucuresti (1–0) és az Olympique Marseille (1–0) után a BL meglepetéscsapatát, a szlovák Artmediát is kapott gól nélkül győzte le otthon. A 2–0-s győzelmet érő duplát Emil Angelov hozta össze, aki már az első mérkőzést is eldöntötte.
Az orosz Zenit erődje is bevehetetlen még az évadban (igaz, itt két döntetlen „csúfítja” a mérleget), ezzel legutóbb a Rosenborgnak kellett szembesülnie. Hiába vezetett 1–0-ra a BL első csoportkörének örökös tagja, a szentpéterváriak a második negyvenöt percben fordítottak. ---- UEFA–KUPA A legjobb 16 közé jutásért, visszavágók