Darázs a három elődöntő közül a másodikba került, többek között a nagy favorit An Hjun Szu mellé. A második körben az élre állt, aztán visszacsúszott ötödiknek, de jól hajrázott, amerikai ellenfelét is megelőzve negyedikként siklott át a célon – egyenesen be a B-döntőbe! Knoch Viktornak Apollo Anton Ohnóval, a szakág legendás alakjával is meg kellett küzdenie a harmadik, utolsó elődöntőben. A kis kecskeszakállt viselő Ohno szinte végig vezetett, aztán a kínai ment előre, de az utolsó körben – a közönség döbbenetére – előbb Ohno, majd a holland Caes Juffermans is kicsúszott, a kínai Li Je győzött, Knoch pedig egetverő szenzációt szerezve bejött másodiknak, azaz nagydöntős lett! Ohnónak némi vigasz, hogy végül kisdöntős lett, a Juffermanst kilökő belga Pieter Gyselt ugyanis kizárták a versenyből. Ezzel az általános iskolás korból alig kinőtt pécsi fiatalember 26 év (Regőczy Krisztina és Sallay András jégtáncban elért Lake Placid-i ezüstérme) után téli olimpiai pontszerzője lett Magyarországnak!
Az 500-as selejtező első fordulójában Darázs Rózsa, a magyar küldöttség zászlóvivője a háromtagú futamban harmadikként jött el a rajttól, a kínai Fu Tien-jü és a japán Kamino Juka mögötti hátrányát végig „őrizte”, s háromnegyed körrel a vége előtt, amikor erősíteni próbált, megbotlott, és nadrágféken kicsúszott a palánkhoz.
Annál szemfülesebben versenyzett a következő futamban Huszár Erika! Élelmesen befurakodott az élre, s bár két körrel a vége előtt az amerikai Allison Baver megelőzte, a négyes mezőnyben nem forgott veszélyben 22 éves bajnoknőnk második helyezése, s a továbblépés.
„Minden úgy történt, ahogy elterveztem, a rajtot nagyon megnyomtam, s amikor az amerikai lány megelőzött, akkor sem estem kétségbe. Sőt voltaképpen kapóra jött az előzés, mert nem kellett annyira küzdenem, a második helyemet nem fenyegette veszély. A jég kicsit lassú volt, de ezt előre tudtam” – nyilatkozta Erika.
A másik magyar lány, a 18 éves Darázs Rózsa helyett édesapja, Darázs István csapatvezető értékelt.
„Vigasz a balszerencsében, hogy minden bizonnyal egyéni csúcsot futott volna a lányom, ha végigmegy. Kockáztatott, az utolsó körben kívülről akart előzni a továbbjutásért, ekkor rúgott bele a jégbe, s botlott meg végzetesen. Hozzáteszem, nem ő volt az esélyes ebben a futamban.”
A B-döntőben Darázs Péter ellenfele a kanadai Mathieu Turcotte, a japán Szatoru Terao, a holland Niels Kerstholt, Ohno, valamint az olasz Fabio Carta volt. Apró csetepaté előzte meg a rajtot, a palánkon kissé késve átmászni próbáló amerikai sztárt ugyanis vissza akarták rángatni a pályaőrök, ő azonban kiszabadította magát a markukból, és végül csak-csak odaért a starthoz. Darázs végig a hatodik helyen haladt, a hajrában sem tudott előrébb keveredni, ezzel összesítésben a tizenegyedik lett.
Knoch Viktor a kínai Li Csia-csün és Li Je, a két dél-korai – Li Ho Szuk és a világcsúcstartó An Hjun Szu – és a kanadai Charles Hamelin és társaságában készülődhetett élete nagy és persze senki által sem remélt fellépésére, no meg arra, hogy ő legyen a torinói olimpia Steven Bradburyje. (Négy éve az esélytelen ausztrál négy vetélytársa bukását kihasználva lett olimpiai bajnok.)
Knoch rögtön az élre állt, habár az első néhány kör még lassított felvételt idéző sebességgel pergett. Aztán meglódult a mezőny, a két kínai tört előre, majd a kanadai. Három körrel vége előtt robbantottak a dél-koreaiak, a várakozásnak megfelelően An győzött Li előtt, Knoch nem tudott feljönni a hatodik helyről, de így is szinte csodaszámba menő bravúr a pontszerzése. Amiből végül nem egy, hanem két pont lett, mert a kínai Lit kizárták, így a tizenhat éves pécsi srác – a mi Bradburynk – ötödik lett! Darázs pedig előbbre araszolt tizenegyediknek.
Az a magyar, aki megtette tippmixen ezt a végeredményt, megérdemli, hogy egy vagyont nyerjen. vele…