Az Eb utolsó előtti napján, a szombati elődöntőkben kialakult a vasárnapi finálé párosítása: Franciaország– Spanyolország. A bronzéremért pedig Horvátország Dániával találkozik.
Reuters
Védô sehol a környéken, nem meglepô, hogy Mariano Ortega Martínez négyszer talált be a dánok kapujába
Reuters
Védô sehol a környéken, nem meglepô, hogy Mariano Ortega Martínez négyszer talált be a dánok kapujába
A hajdani és a jelenlegi veszprémi játékosok (Vlado Sola, Renato Sulic, Slavko Goluza, Mirza Dzomba) miatt az elődöntőkre készülődő gárdák közül a horvát volt az érdekesebb. Sok munkát adott a csapat orvosának és dr. Stanislav Peharec professzornak, a híres pulai rehabilitációs szakembernek a keret sok sérültje, akik közül Dzomba állapota miatt aggódtak a legtöbben. Üdvöskéjének a lábát két helyen is kezelni kellett („Hetvenszázalékos állapotban van a térdem és a bokám” – mondta a Ciudad Real jobbszélsője). A franciák egyébként barátságos szövetségi kapitánya csak egy mondatra vállalkozott az elődöntő előtt. „Nem hagyjuk magunkat elaltatni a sérülések miatt panaszkodó horvátoktól” – hangoztatta Claude Onesta.
A spanyolok súlyosabb sérülés nélkül érkeztek Zürichbe, a teljesítményük világbajnokhoz méltó volt, így nyugodtak lehettek. A dánok pedig büszkék, hiszen Ulrik Wilbek mester gárdája nagy harcok után jutott a négy közé, de nem érdemtelenül. A horvát szurkolók háromnegyedig megtöltötték a csarnokot, és olyan hangulatot varázsoltak az első elődöntőre, amilyet 1993 decemberében a magyarok a női vb-döntőn a zágrábi Dom Sportoviba. A hullámzó színvonalú első félidőben eleinte a franciák, aztán a horvátok kezdeményeztek bátrabban és eredményesebben, miközben mindkét csapat nagyon ügyelt a védekezésre. Didier Dinart csak védekezett, Jerome Fernandez pedig csak támadásban volt pályán, míg a másik oldalon Balic és Blazenko Lackovic volt az akciók lelke, Sulic és Denis Spoljaric viszont a saját hatosán jeleskedett.
A fordulatos első negyedóra végén három góllal elhúztak a horvátok, mert Sola nagyon fontos pillanatokban bravúrosan védett, Balic és Sulic pedig talált rést a védőfalon. Óriási fordulat következett, amikor a fáradni látszó, dekoncentrált horvátok rossz lövéseit rendre hárította Tierry Omeyer, majd az első félidő vége előtt Michael Guigou vezérletével emberhátrányban vették vissza a vezetést a franciák.
Akik a szünet után is jól játszottak. Guillaume Gille remekül összefogta társait, lassan-lassan állandósult a három-négy gólos francia előny. Sőt. Az utolsó negyedórán belül Michael Guigou hetesével már 20–14-re vezettek a franciák, és tulajdonképpen minden eldőlt. A másik oldalon ugyanis Sola véletlenül sem találkozott a labdával, és csak Dzomba játszott kiemelkedően, ami önmagában kevés volt. Minden sikerült Guigou-nak és társainak, 23–16 után már nem maradt kérdés. Az olimpiai bajnok horvátok vasárnap csak a harmadik helyért küzdhetnek, a franciák pedig most már biztos, hogy megszerzik első férfi Eb-érmüket.
Miközben a horvát szurkolók némelyike bánatában hatalmasat lendített a csarnok környéki kocsmák forgalmán, a világbajnok spanyol és a legutóbbi, ljubljanai Eb-n bronzéremig jutó dán válogatott feszült egymásnak. Mindkét csapat azonnal óriási iramot diktálva próbált előnyt szerezni. A rendre egy góllal vezető spanyolok parádésan küzdöttek, ám a dánok a félidő közepén megtalálták a nyitott védekezés ellenszerét. Knudsennek főszerepe volt abban, hogy három góllal meglépett Dánia. A mérkőzés legszebb találatával (a volt veszprémi Urios-Fonseca estében, a háta mögül pattintva volt eredményes) egy gólra feljött Spanyolország, majd a második félidő elején viszszavette a vezetést.
Ekkor már durva pofonok is elcsattantak, de a lényeg, hogy Romero és Juan Garcia többször túljárt a védelem tengelyében álló Lars Jörgensen és Henrik Hansen eszén, és négy gól lett az ibériaiak előnye. Időt kért Ulrik Wilbek, és sikerült is összeráznia csapatát, amely a hajrát mindössze egygólos hátrányban kezdhette, de már nem maradt ereje a fordításra. Az Európa-bajnoki címért így Spanyolország és Franciaország mérkőzhet meg, a bronzéremért pedig Horvátország és Dánia küzd vasárnap.
Elődöntő Franciaország - Horvátország 29–23 (12–10) Zürich, 12 000 néző. V: Hansson, Olsson (svédek) Franciaország: OMEYER – Abalo 2, Abati 1, KARABATIC 3, B. GILLE 5, FERNANDEZ 5, GUIGOU 10 (6). Csere: Ploquin (kapus), Dinart, G. Gille 1, Narcisse 1, Girault 1, Kempe. Szövetségi kapitány: Claude Onesta Horvátország: Sola – DZOMBA 10 (5), Metlicic 3, Vori 1, Spoljaric, SULIC 3, Sprem 1. Csere: Losert (kapus), Balic 3, Lackovic 2, Dominikovic, Goluza, Buntic. Szövetségi kapitány: Lino Cervar Az eredmény alakulása: 5. p.: 3–2. 6. p.: 3–4. 8. p.: 5–4. 16. p.: 6–9. 20. p.: 8–9. 25. p.: 11–10. 36. p.: 25–11. 46. p.: 20–14. 49. p.: 23–16. 53. p.: 25–20. Kiállítások: 12, ill. 10 perc Hétméteresek: 6/6, ill. 5/5
Spanyolország - Dánia 34–31 (15–16) Zürich, 10000 néző. V: Lemme, Ullrich (németek) Spanyolország: BARRUFET – ROCAS 5 (3), Belaustegui, Pérez, ROMERO 10 (1), R. Entrerrios 3, J. GARCIA 4. Csere: URIOS–FONSECA 5, Garabaya 1, Davis 1, ORTEGA 4, Rodriguez 1. Szövetségi kapitány: Juan Carlos Pastor Dánia: Hvidt – Stryger 3, Jörgensen 2, KNUDSEN 7, JENSEN 4 (2), SPELLERBERG 4, Christiansen 2. Csere: Asmussen (kapus), Aagaard 3, Rasmussen 1, Boldsen 1, Hansen 1, Leegaard 3, Nöddesbo. Szövetségi kapitány: Ulrik Wilbek Az eredmény alakulása. 4. p.: 2–1. 7. p.: 4–3. 10. p.: 6–4. 15. p.: 7–9. 21. p.: 11–11. 24. p.: 11–14. 33. p.: 18–16. 36. p.: 19–19. 43. p.: 24–20. 51. p.: 28–27. 57. p.: 33–29 Kiállítások: 2, ill. 4 perc Hétméteresek: 5/4, ill. 3/2 Az 5. helyért: Németország–Oroszország 32–30 (16–18). Ld: Zeitz 12, Hens 10, ill. Koksarov 10, Frolov 6 ---- H ---- C