Hogy milyen volt 2005? Sikeres, netán sikertelen? Attól függ, melyik sportágat nézzük. Sorozatunkban 22 sportág kerül górcső alá, valamint bemutatjuk az év legjobbját (legjobbjait) és az esztendő képét is. A mai menü: kajak-kenu és evezés
Mirkó István
Nem tévesztett ritmust a Kökény Roland, Kucsera Gábor duó, 1000 méteren ôk nyerték meg a világbajnokságot
Mirkó István
Nem tévesztett ritmust a Kökény Roland, Kucsera Gábor duó, 1000 méteren ôk nyerték meg a világbajnokságot
Az elmúlt esztendő a hatos szám jegyében telt el kajak-kenuban: hat aranyérmet nyert a válogatott a poznani kontinensviadalon és a zágrábi világbajnokságon, az év legsikeresebb egysége, a Kovács Katalin, Janics Natasa kettős pedig szintén hat aranyat tehetett zsebre az említett két világversenyen.
Az állóvizet (stílszerűbben: síkvizet) az új időrend alaposan fölkavarta. Azzal, hogy ezer méteren tizenöt, ötszázon hét-nyolc, kétszázon pedig ötpercenként követik egymást a rajtok, a duplázás lehetősége – indulás egyesben és párosban egyaránt – a minimumra csökkent. Janics és Kovács megpróbálta, az első válogatón, Szegeden Kovács Katalin megnyerte az egyest, párosban azonban beborultak ötszázon. Így aztán le kellett mondani a duplázási álmokról, a párosra összpontosítottak, s nem is rosszul: Poznanban és Zágrábban is verhetetlennek bizonyultak, meg sem tudták őket szorítani.
Persze nem csupán ők ketten emelkedtek ki az évadban. A kontinensviadalon Vereckei Ákos zsinórban ötödik Eb-aranyát szerezte meg ötszázon, kétszázon Szabó Szilvia egyesben nyert aranyérmet, Kadler Viktor, Beé István, Babella Balázs és Gyertyános Gergely pedig négyesben. A zágrábi vb-n a legkellemesebb meglepetéssel a Kökény Roland, Kucsera Gábor duó szolgált, olimpiai távon, 1000 méteren fantasztikus hajrájával diadalmaskodott – 1977 után először győzött magyar egység ebben a számban.
Az év kellemetlen meglepetése a kétszeres olimpiai bajnok férfi kajak négyes leszereplése volt. A Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor alkotta kvartett Poznanban még beverekedte magát a fináléba, ám csak hatodikként végzett. Zágrábban már az előfutamban érezték, hogy ezúttal nincs meg az összhang, így a B-döntőt elkerülendő utolsóként evickéltek célba. Azonnal közölték: soha többé nem szállnak vízre ilyen összeállításban.
Az év legjobbja
Az év – …sikere? Kovács Katalin: – Hatból hat. Nem volt rossz év. Janics Natasa: – Hogy együtt maradtunk Katival. – …kudarca? K. K.: – Nem emlékszem, hogy lett volna. J. N.: – A borulásunk. Máig nem tudjuk, hogyan történhetett meg. – …versenye? K. K.: – A kétszáz döntője a zágrábi vébén. J. N.: – A szétlövés a Paksy, Benedek páros ellen. Kétszázzal a cél előtt utolértük őket, engem meg kirázott a hideg, milyen erősek vagyunk. – …megható vagy vicces pillanata? K. K.: – Az utolsó zágrábi döntő után vége volt az évadnak – hihetetlenül megkönnyebbültem. J. N.: – A folyamatos zrikálódás Kolonics Gyuriékkal, akikkel az edzéseken rendre megmérkőztünk. – …döntő pillanata? K. K.: – Az első válogatón beborultunk, és elhatároztuk, hogy ezután csak a párosra koncentrálunk. J. N.: – A borulás után leültünk Kati nénivel, és egymástól függetlenül a páros mellett döntöttünk. – …magyar felfedezettje? K. K.: – Kucsera Gábor. J. N.: – Kucsera Gábor. – …legjobb külföldi versenyzője? K. K.: – A Gille, Wylenzek német kenupáros. J. N.: – A német Lutz Altepost. – …csapata? K. K.: – A Kucsera, Kökény duó. J. N.: – A magyar válogatott.